Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsme zvolili polepšení a navázali na samet aneb nepolemika s Trčálkem

Toto je polemika se kdekým, kdo podsouvá a ukazuje na ostatní. Na každého bychom něco vyšťourali. Každému se lze vysmát, a zkritizovat cokoliv, co spoutáme a okrademe. Tuto dobrou myšlenku opsal od někoho do svých Filosofických...

... sešitů V.I.Lenin.

Po revoluci ve Francii se Evropa semkla proti republikánským myšlenkám. Výsledkem byla expanze Francouzů ve jménu „práv občana“. Kam Napoleonova vojska přijela, tam rušila inkvizici a přinášela lidem svobodu a utrpění s hromadou mrtvol. Republikánství bylo zapomenuto, Napoleon byl zase císař. Prakticky dobyl Evropský kontinent. Jediní rivalové mu zbyli na západě Anglie, na východě Rusko. Všichni ze školy jistě vědí, jak to nakonec u Waterloo dopadlo. Z Napoleona se prostřednictvím volných a romaticko poetických úvah stal mytologický hrdina. Takový Alexandr Veliký 19. století.

Ve Francii revoluce pokračovala v levicovém slova smyslu vyvrcholila v diktát Pařížské Komuny. Kolem se motali myslitelé z okruhu Karla Marxe, ale byli rozprášeni za pomoci děl německého císařství. Od té doby je Francie republikou, která unesla i dočasný návrat k osobní polodiktatuře generála de Gaulla. Tyto události nesly jakýsi myšlenkový obraz Francouze navenek vůči ostatnímu světu, který byl často doplňován o zesměšňující přídomky jako žabožrouti apod. Republikánský prezidentský systém do velké míry lze považovat za jistou odnož pravidelné konstituční monarchie.

Koloniální výbojnost Francie a Anglie se završila WWI, kdy nastoupilo Německo svou koloniální spravedlivou éru. Německo sice prohrálo WWI i WWII, přesto se trvale zařadilo mezi světové velmoci, a to i navzdory faktu, že několikrát mělo zákaz zbrojit a chystat válku. Po Norimberských důkazech se obrazem Německa stala denacifikace, tedy reflexe státních zločinů za Hitlera. V té době se ještě považovat nacistický systém za nejhorší zlo na světě. Z Hitlera se až na patologické výjimky nestal romantický hrdina a potenciální spojenec kohokoliv ve světové politice. Je otázkou, zdali měl Hitler pravdu i v případě, že zavedl jízdu automobilů vpravo a zdali to vůbec připisovat jemu k nějakému dobru. Vpravo začal totiž jezdit už Napoleon, a to z válečných důvodů. Vycvičil svoje husary na koních k boji levou rukou a při své expanzi začal útočit a jezdit vpravo, čímž zaskočil pravoruké bojovníky.

Nyní po bezvýznamných mocensko demokratických válkách, které sice přinesly hromadu mrtvol, ale hlavně americkou svobodu, nemáme hrdinnou osobnost, která by v povědomí světa mohla za světový pokrok k oné demokracii. Je to vlastně kolektivní anonymní dílo neviditelné ruky demokracie ve světě. Tato ruka postupně porazila veškeré zlo ve světě. Stalina, Maa, Pol Pota, vrahy ve Rwandě a nakonec i Islámský stát. Zbývá jenom soudobá inkarnace Hitlera Putler, známý z minulosti jako Putin. To ale hravě zvládneme. Stačí, aby dlouhodobě neutrální země a poražené velmoci WWII opět nastoupily do klubu militarizace a to, co se nepovedlo mnohým v minulosti, se jednoduše povede ochráncům demokracie v čele Ukrajiny.

Proti tomu všemu stojí ubohá revolta nerozhodných jednotlivců, intelektuálů, chcimírů a dezolátů. Jinak už by bylo dávno hotovo. Kolektivně anonymní chciválcové by převálcovali rasově tradičně nehodnotné orky jednou důraznou účinnou počítačovou hrou. To vše je možné díky osvícení napravených. Východní Evropa se vymanila z vějiček komunismu a třeba ukrajinský podíl na okupaci Pražského jara byl pragmaticky zapomenut. Všichni dnes korektně věří, že mezi okupanty nebyl jediný Ukrajinec. A hlavně, to by byl špatný přístup ke kolektivní vině. Ten dobrý platí jen ze západu na východ. Jasnozřiví mezi námi vnímají a milují napravené či sebeobětující se komunisty, příkladně Palacha a Petra Pavla. Jiní se nenapravili a nadále mají svůj vlastní perverzní názor. Jednou udavač vždycky udavač. Nevadí, že organizace, jíž se udávalo již neexistuje, tady se předpokládá, že by se udávalo, kdyby se mohlo, dnem a nocí.

Již za WWII věděly všechny strany konfliktu o možném mučení při výsleších zajatců či odbojářů. Poválečné humanistické diskuse objasnily, že na zradu nelze pohlížet jako na vědomé selhání nestatečného jednotlivce. Agenti byli nezřídka vybaveni kapslemi s jedem, protože se dobře vědělo, že mučení se odolávat nedá či spíše jen heroicky ojediněle výjimečně. Nakonec vina takové zrady je pofiderní, což dokázal již francouzský existenciální spisovatel Sarter Sartre ve svém díle s názvem Zeď. Ve snaze zachovat si ještě oddálení mučení si vězeň náhodně vymyslí, že povstalci se schovávají na hřbitově, aniž by to věděl, náhodou to uhodl a byl později odsouzen za zradu svých „soudruhů“, vlastními soudruhy, když se situace obrátila.

U nás nikdo nikoho nikdy nemučil, alespoň se to nepochybně neprokázalo. Napravení potomci těchto domnělých mučitelů se plamenně obhájili i v parlamentu. Svět je nečekaně zrádný a nic se nedá snadno a zjednodušeně bez rizika tvrdit. Tomu, kdo si to myslí doporučuji film Kawasakiho růže. Ačkoliv jej režíroval současný hysterický hulvát mezi českými režiséry, tento film je skvost a nejednoduchá pravda o nás samých. Proto nesoudím nějakého toho Nohavicu, ale tedy ani Petra Pavla, či kohokoli jiného. Všichni by měli být opatrnější ve svém odsuzování a podsouvání špatných úmyslů. Lidé, kteří to snadno dělají jsou myšlenkoví peciválové a chciválcové, kteří mají nutkání alespoň virtuálně se podílet zválcováním na společenském týrání pokojných chybujících občanů.

Ačkoliv, i v tom musím já sám být opatrný. Často se například zde vyjadřují emoce jen na základě první signální soustavy tělesných šťáv. Možná při osobním setkání by se leccos vysvětlilo a zmírnilo. Bez přítomnosti antipoda je snadné hřímat a zvysoka hrozit. Nezapomínám, že přes všechny polemiky jsem vnímal ještě tak před rokem jistého zdejšího Trčálka jako sympatickou, vtipnou a leckdy perloidní osobnost. A dnes se obtížně bráním pocitům podezření, že se na dálku zamiloval do prezidenta Bidena. Asi to je všechno blbost, ale tak nějak to možná je.

Zmrtvýchvstání oslavujeme pro naději resocializace a uznání, že lidé se mění a nejsou tak stejní, jak se ve vzteku často podsouvá. Kdo chce tak se nad tím i zamyslí. Tato úvaha je doopravdy bez jakýchkoliv odkazů, neboť je pouhou velikou noční pocitovou fantazií.

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 9.4.2023 21:54 | karma článku: 30,23 | přečteno: 854x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 28,66 | Přečteno: 736x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 34,67 | Přečteno: 1224x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Svoboda projevu ve starém Řecku

Málokdo si uvědomuje, jaké podmínky svoboda projevu potřebuje, jak se vyvíjela a co je s ní spojeno. Svoboda projevu je každý den ohrožena všude na světě.

4.6.2024 v 10:38 | Karma: 13,04 | Přečteno: 304x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Fauly v knize Prokletí impéria a ruská lež I.

Za vydáním knihy můžeme najít nakladatelství Books & Pipes (Brno), Pravý břeh institut Petra Fialy a finanční podporu IPPO – Institut pro pravicovou politiku.

3.6.2024 v 4:55 | Karma: 13,38 | Přečteno: 241x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Koordinátor strategické komunikace vlády Faltýn nezačal zrovna šťastně

Na iDnes si můžete poslechnout i shlédnout představu koordinátora vlády pro strategickou komunikaci, jak bude vykonávat své poslání. Představení jeho názorů nedopadlo šťastně. Odkopal se víc, než chtěl.

31.5.2024 v 22:20 | Karma: 30,17 | Přečteno: 731x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

  • Počet článků 839
  • Celková karma 24,35
  • Průměrná čtenost 965x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik