Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsme zvolili polepšení a navázali na samet aneb nepolemika s Trčálkem

Toto je polemika se kdekým, kdo podsouvá a ukazuje na ostatní. Na každého bychom něco vyšťourali. Každému se lze vysmát, a zkritizovat cokoliv, co spoutáme a okrademe. Tuto dobrou myšlenku opsal od někoho do svých Filosofických...

... sešitů V.I.Lenin.

Po revoluci ve Francii se Evropa semkla proti republikánským myšlenkám. Výsledkem byla expanze Francouzů ve jménu „práv občana“. Kam Napoleonova vojska přijela, tam rušila inkvizici a přinášela lidem svobodu a utrpění s hromadou mrtvol. Republikánství bylo zapomenuto, Napoleon byl zase císař. Prakticky dobyl Evropský kontinent. Jediní rivalové mu zbyli na západě Anglie, na východě Rusko. Všichni ze školy jistě vědí, jak to nakonec u Waterloo dopadlo. Z Napoleona se prostřednictvím volných a romaticko poetických úvah stal mytologický hrdina. Takový Alexandr Veliký 19. století.

Ve Francii revoluce pokračovala v levicovém slova smyslu vyvrcholila v diktát Pařížské Komuny. Kolem se motali myslitelé z okruhu Karla Marxe, ale byli rozprášeni za pomoci děl německého císařství. Od té doby je Francie republikou, která unesla i dočasný návrat k osobní polodiktatuře generála de Gaulla. Tyto události nesly jakýsi myšlenkový obraz Francouze navenek vůči ostatnímu světu, který byl často doplňován o zesměšňující přídomky jako žabožrouti apod. Republikánský prezidentský systém do velké míry lze považovat za jistou odnož pravidelné konstituční monarchie.

Koloniální výbojnost Francie a Anglie se završila WWI, kdy nastoupilo Německo svou koloniální spravedlivou éru. Německo sice prohrálo WWI i WWII, přesto se trvale zařadilo mezi světové velmoci, a to i navzdory faktu, že několikrát mělo zákaz zbrojit a chystat válku. Po Norimberských důkazech se obrazem Německa stala denacifikace, tedy reflexe státních zločinů za Hitlera. V té době se ještě považovat nacistický systém za nejhorší zlo na světě. Z Hitlera se až na patologické výjimky nestal romantický hrdina a potenciální spojenec kohokoliv ve světové politice. Je otázkou, zdali měl Hitler pravdu i v případě, že zavedl jízdu automobilů vpravo a zdali to vůbec připisovat jemu k nějakému dobru. Vpravo začal totiž jezdit už Napoleon, a to z válečných důvodů. Vycvičil svoje husary na koních k boji levou rukou a při své expanzi začal útočit a jezdit vpravo, čímž zaskočil pravoruké bojovníky.

Nyní po bezvýznamných mocensko demokratických válkách, které sice přinesly hromadu mrtvol, ale hlavně americkou svobodu, nemáme hrdinnou osobnost, která by v povědomí světa mohla za světový pokrok k oné demokracii. Je to vlastně kolektivní anonymní dílo neviditelné ruky demokracie ve světě. Tato ruka postupně porazila veškeré zlo ve světě. Stalina, Maa, Pol Pota, vrahy ve Rwandě a nakonec i Islámský stát. Zbývá jenom soudobá inkarnace Hitlera Putler, známý z minulosti jako Putin. To ale hravě zvládneme. Stačí, aby dlouhodobě neutrální země a poražené velmoci WWII opět nastoupily do klubu militarizace a to, co se nepovedlo mnohým v minulosti, se jednoduše povede ochráncům demokracie v čele Ukrajiny.

Proti tomu všemu stojí ubohá revolta nerozhodných jednotlivců, intelektuálů, chcimírů a dezolátů. Jinak už by bylo dávno hotovo. Kolektivně anonymní chciválcové by převálcovali rasově tradičně nehodnotné orky jednou důraznou účinnou počítačovou hrou. To vše je možné díky osvícení napravených. Východní Evropa se vymanila z vějiček komunismu a třeba ukrajinský podíl na okupaci Pražského jara byl pragmaticky zapomenut. Všichni dnes korektně věří, že mezi okupanty nebyl jediný Ukrajinec. A hlavně, to by byl špatný přístup ke kolektivní vině. Ten dobrý platí jen ze západu na východ. Jasnozřiví mezi námi vnímají a milují napravené či sebeobětující se komunisty, příkladně Palacha a Petra Pavla. Jiní se nenapravili a nadále mají svůj vlastní perverzní názor. Jednou udavač vždycky udavač. Nevadí, že organizace, jíž se udávalo již neexistuje, tady se předpokládá, že by se udávalo, kdyby se mohlo, dnem a nocí.

Již za WWII věděly všechny strany konfliktu o možném mučení při výsleších zajatců či odbojářů. Poválečné humanistické diskuse objasnily, že na zradu nelze pohlížet jako na vědomé selhání nestatečného jednotlivce. Agenti byli nezřídka vybaveni kapslemi s jedem, protože se dobře vědělo, že mučení se odolávat nedá či spíše jen heroicky ojediněle výjimečně. Nakonec vina takové zrady je pofiderní, což dokázal již francouzský existenciální spisovatel Sarter Sartre ve svém díle s názvem Zeď. Ve snaze zachovat si ještě oddálení mučení si vězeň náhodně vymyslí, že povstalci se schovávají na hřbitově, aniž by to věděl, náhodou to uhodl a byl později odsouzen za zradu svých „soudruhů“, vlastními soudruhy, když se situace obrátila.

U nás nikdo nikoho nikdy nemučil, alespoň se to nepochybně neprokázalo. Napravení potomci těchto domnělých mučitelů se plamenně obhájili i v parlamentu. Svět je nečekaně zrádný a nic se nedá snadno a zjednodušeně bez rizika tvrdit. Tomu, kdo si to myslí doporučuji film Kawasakiho růže. Ačkoliv jej režíroval současný hysterický hulvát mezi českými režiséry, tento film je skvost a nejednoduchá pravda o nás samých. Proto nesoudím nějakého toho Nohavicu, ale tedy ani Petra Pavla, či kohokoli jiného. Všichni by měli být opatrnější ve svém odsuzování a podsouvání špatných úmyslů. Lidé, kteří to snadno dělají jsou myšlenkoví peciválové a chciválcové, kteří mají nutkání alespoň virtuálně se podílet zválcováním na společenském týrání pokojných chybujících občanů.

Ačkoliv, i v tom musím já sám být opatrný. Často se například zde vyjadřují emoce jen na základě první signální soustavy tělesných šťáv. Možná při osobním setkání by se leccos vysvětlilo a zmírnilo. Bez přítomnosti antipoda je snadné hřímat a zvysoka hrozit. Nezapomínám, že přes všechny polemiky jsem vnímal ještě tak před rokem jistého zdejšího Trčálka jako sympatickou, vtipnou a leckdy perloidní osobnost. A dnes se obtížně bráním pocitům podezření, že se na dálku zamiloval do prezidenta Bidena. Asi to je všechno blbost, ale tak nějak to možná je.

Zmrtvýchvstání oslavujeme pro naději resocializace a uznání, že lidé se mění a nejsou tak stejní, jak se ve vzteku často podsouvá. Kdo chce tak se nad tím i zamyslí. Tato úvaha je doopravdy bez jakýchkoliv odkazů, neboť je pouhou velikou noční pocitovou fantazií.

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 9.4.2023 21:54 | karma článku: 30,23 | přečteno: 855x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Děti v Gaze se staly pouhým objektem msty

Msta není morálním dilematem, ale je často úkladnou vraždou. Vysloužilý cynický psychiatr se nám snaží namluvit, že rozhodnutí o útoku armády je soukromé rozhodnutí. Armáda je instituce a vede válku v zákonných dimenzích.

15.7.2024 v 21:58 | Karma: 18,41 | Přečteno: 550x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,65 | Přečteno: 433x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,97 | Přečteno: 501x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,40 | Přečteno: 779x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,36 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  16:58

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

V Paříži před OH znásilnili Australanku, s cáry šatů vběhla do prodejny kebabu

23. července 2024  16:44

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

Z vrcholů v Jizerských horách mizejí kříže, osiřel Holubník i Ptačí kupy

23. července 2024  16:33

Z vrcholu Holubníku v Jizerských horách zmizel v uplynulých týdnech dřevěný kříž. Na ztrátu symbolu...

V Jičíně po výbuchu hoří bytový dům. Zemřel jeden člověk, další dva jsou zranění

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  16:31

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

  • Počet článků 847
  • Celková karma 26,06
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik