Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dezinformace aneb atentát na J.F.K.

Jistý zdejší bloger se nás snaží přesvědčit, že svět je poznatelný a jednoznačný. Já jsem typický agnostik. Ale dovedu i věřit, že mi někdo věnuje zájem a lásku, ačkoliv z hlediska nul a jedniček nelze nic dokázat.

Každý jedinec má svoje interní zkušenosti a výchovné zisky. Jedinec se sice o světě může dozvědět mnoho, ale všechno vědět nemůže nikdo. Nakonec se lidské stáří prosazuje u mnoha jedinců ztrátou příčetnosti.

Mám novou teorii. J.F.K. už nechtěl dělat prezidenta, protože mu to příliš bránilo v tom, aby otevřeně miloval Marylin Monroe. V jeho pozici byl rozvod těžko představitelný, a navíc ani nechtěl ranit city své manželky a dětí, a tak si najal Lee Harvey Oswalda…  Takovou Ameriku bych měl ještě víc rád, kdyby to byla pravda. Elvis i J.F.K., ale i Marylin žijí!

Mám rád Ameriku již od faktu, že dali vyrůst světovosti skladatele Antonína Dvořáka, jehož Novosvětská je pro mne stále určitým majákem na poli vážné hudby. Přehršel toho, co jsem již jako teenager zkonzumoval amerického by byla neúnosně široká. Jenom přiznám, že film Pomáda jsem viděl kultovně asi 15x tehdy v kině, ne doma na videu. Paleta amerických úspěchů na poli mého literárního vkusu, filmového, sportovního, či dokonce technologického zájmu nekončí na hranic nějaké kritiky dílčích nesouhlasů s americkými činy.

Nebudu nikoho rozčilovat vyjmenováváním celosvětové kulturní palety, kterou neustále v mysli sdílím, Faust, Don Quijote a další by mohli vyprávět. Nebudu nikoho rozčilovat ani tím, že budu zveličovat neuvěřitelné úspěchy ruských umělců. Nikdy nezavrhnu Dostojevského, Mussorgského, Prokofjeva, Čajkovského… Ale nezavrhnu ani většině neznámého podivínského básníka Velemira Chlebnikova, který ve dvacátých letech minulého století psal básně které z leva doprava i zprava do leva lze číst stejně, říká se tomu literárně obrateň. Tyto verše ještě za reálného socialismu přeložil asi nepřekonatelně komunistický literární pohůnek Ivan Taufer. Ne, nevyhodím to ze své knihovny.

Takových věcí se po světě v různých podobách, aniž bychom měli tušení, povaluje i bez povšimnutí mnoho. Normální člověk nemá s národem a jeho pablbostmi často nic společného. Již od předrevolučních let se snažím na svět pohlížet všelidsky. Věcně. Potom v mé mysli může mít pravdu i zloduch, s jistou dávkou relativistické piety. Mnoho lidí si přes všechnu drastičnost nacismu pochvaluje, že jezdíme vpravo. Často zaměňujeme věcnost za věčnost. Ultimativně to vnímá právě programování. Pak by se hodilo mít v čele státu naprogramovaného robota. Ale v podstatě by tak rozhodovali nějací programátoři na pozadí. Politika z nás všech dělá jakýsi kontaminovaný polymer.

Člověk potřebuje dýchat v otevřené společnosti, v otevřeném plenéru. Nikde není život horší a lepší, dokud si jej někdo neuzurpuje pod svou výlučně osvícenou a prozřetelnou správu. Jaká země k životu jsme my, když většina imigrantů do Evropy by u nás nikdy nezůstala, usiluje dál do Německa, Británie a bůhví kam, ale cílem nikomu není Praha, a už vůbec ne Lhota u Tachova.

Rusové nejsou nutně horší než kdokoli jiný na světě. Že jejich politické vedení stojí za … , o tom žádná, ale stále se ještě pohybuje v komunikativním rámci civilizovaných společenství. Likvidací, ani zamlčováním podstaty Minských dohod o příměří se nikdy nevymaže fakt, že na východě Ukrajiny došlo k nevhodnému excesu po ukrajinském státním převratu. Objektivně i EU reprezentovaná Francií a Německem uznala existenci donbasko – krymské identity a usilovala o diplomatické a mírové řešení. Velmocenské postoje jsou jedna věc, ale problém lidských práv těch lidí trvá. V zájmu těchto konkrétních lidí by nemělo vyhrát Rusko, ale ani Ukrajina. Samostatnost těchto regionů, by byla vhodná. Ale uvědomuji si, jak málo jsem informován, abych mohl mít víc než tento instinktivně lidskoprávní názor v zájmu všelidského: žít a nechat žít. Budeme-li si nalhávat do kapsy, že v Rusku stále zuří komunismus, nejsou v Rusku mozky, které jsou schopny vyvinout účinné zbraně, technologie apod. to je hloupé nebezpečné tmářství. V historii se vždy prokázalo, že síly nepřátel byly velmi srovnatelné a rozhodla často náhoda, třeba u nás na Bílé Hoře. Ta bitva nepřinesla žádnou pravdu, naopak, vyostřila Třicetiletou válku. A kde jsme dnes?

Rozhodně vím, že nejsme hloupé děti, aby nás masíroval okecáváním tu komunista Miroslav Štěpán nebo kdokoli jiný s údajným patentem na rozum. Je nám dáno se v tom plácat a hňácat si svoje osobní štěstí. Každému přeju například štěstí v pevnosti zdraví fyzickém, a rovněž duševním. Howg!

 

Autor: Zdenek Horner | pátek 17.2.2023 4:32 | karma článku: 23,11 | přečteno: 493x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 28,67 | Přečteno: 747x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 34,67 | Přečteno: 1227x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Svoboda projevu ve starém Řecku

Málokdo si uvědomuje, jaké podmínky svoboda projevu potřebuje, jak se vyvíjela a co je s ní spojeno. Svoboda projevu je každý den ohrožena všude na světě.

4.6.2024 v 10:38 | Karma: 13,04 | Přečteno: 304x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Fauly v knize Prokletí impéria a ruská lež I.

Za vydáním knihy můžeme najít nakladatelství Books & Pipes (Brno), Pravý břeh institut Petra Fialy a finanční podporu IPPO – Institut pro pravicovou politiku.

3.6.2024 v 4:55 | Karma: 13,38 | Přečteno: 241x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Koordinátor strategické komunikace vlády Faltýn nezačal zrovna šťastně

Na iDnes si můžete poslechnout i shlédnout představu koordinátora vlády pro strategickou komunikaci, jak bude vykonávat své poslání. Představení jeho názorů nedopadlo šťastně. Odkopal se víc, než chtěl.

31.5.2024 v 22:20 | Karma: 30,17 | Přečteno: 731x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  19:38

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Velký obrat, kanadská provincie znovu zakázala drogy. Policie byla bezbranná

15. června 2024  19:30

Kanadská provincie Britská Kolumbie se odvrací od své dosavadní politiky, která umožňovala držení...

U Rychnova vykolejil osobní vlak. Provoz je omezen do noci

15. června 2024  19:27

V Rychnově u Jablonce nad Nisou vykolejil v sobotu odpoledne osobní vlak, který mířil z Jaroměře do...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  19:08

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

  • Počet článků 839
  • Celková karma 24,35
  • Průměrná čtenost 965x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik