Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co dělá Izrael dobře

Je čas na změnu. Stále si myslím, že každý by měl začít sám u sebe. Leckdy předpokládáme, že některé věci jsou samozřejmé a že každý musí přece vědět, jaké mám obecné postoje. Prostor jednoho blogu ke konkrétnímu problému ...

... to nestačí objasnit.

Stát Izrael nepochybně sleduje merit demokracie. Rozhodně dává prostor svým občanům, poskytuje značnou podporu každému, kdo se k němu přihlásí a skutečně se nevyhýbá soužití s jinověrci (křesťanstvem, islámem). Já mohu Izrael popisovat a velebit v oblasti umění, vědy, zejména péče o historii. Obdivuji rekultivační snahy pouštní krajiny a úsilí o hi-tech tendenci průmyslu.

Miluji, vážně lze použít toto slovo,  židovství na poli hudby.  Ať se týče folklóru, vážné hudby, i soudobé populární hudby. Umění v Izraeli ctí svobodu a přijímá všechny okolní vlivy. U nás jsou krásná hudební tělesa, která pěstují židovskou notu. Systematický postup lze obdivovat třeba v osobě  Zity Honzlové  (doporučuji borukh atoh adonoy). Ale nechci být nespravedlivý a opomenout další mnohé skvělé hudebníky, které znám nebo jsem je slyšel.

Osud mi to nedopřál, chtěl jsem v Izraeli studovat staré svitky a archiválie. Činím tak alespoň u nás doma. Izrael je jednou z mála zemí, kde jsem nebyl, ale nepřestal jsem to plánovat. Koneckonců skrze hudbu má svou zemí rád skoro každý, protože je to bezprostředně procítěná emoce. Je skvělé, když jsou jedinci naladění a seskupení z celého světa a mohou na sebe nechat působit nečekané vlivy. To je skutečná síla kultury. Musel bych uvést dalších mnoho jmen z oblastí kultury, které sleduji například na poli výtvarném má rád malířku  Orly Shalem.

Právě proto, že o židovské kultuře toho vím relativně dost a soustavně ji v některých aspektech sleduji. Obdivuji samozřejmě Hanu Arendtovou, ačkoli žila převážně v USA. Amose Oze. Viléma Flussera. Někteří mí přátelé jsou přesvědčení, že se svou láskou k hudbě musím být příbuzný se skladatelem Jamesem Hornerem, jehož rod dokonce pochází z Čech. Ale nemusím. Pátral jsem po tom a kupodivu nejsme zatím příbuzní, ačkoliv všichni ostatní Hornerové téměř ano. Ještě se na tom pracuje.

Ale právě proto, že můj vztah k Izraeli a židovství je úzký. (Dokonce mám čtyři semestry biblické hebrejštiny, ale to pro moderní Ivrit zdaleka nestačí. Nanejvýš bych se asi v Izraeli v dohledné době hebrejsky rozmluvil dříve než průměr, když umím číst.) Nebojím se vidět i chyby, které to všechno má. V lecčems je Izrael nevině. Vůbec se nemluví o tom, že nevýznamnějším podporovatelem Hamásu je Turecko.  Erdogan vůbec odmítl odsoudit masakr 7.10.  a staví se za Hamás coby bojovníky za svobodu Palestinců. Považte člen NATO. Právě proto si myslím, že více než podpora zbraní by byla dobrá podpora diplomatická. Bez nátlaku na Turecko se hned tak nic nezmění, a především nemůže dojít reálně ke zničení Hamásu, když mají azyl až v Ankaře. To by třeba musel chrabrý Netanjahu zaútočit na zemi NATO, které bychom měli přijet na pomoc. Až taková mizérie to je.

Zadal jsem si nový úkol. Říkám si napiš při své kritice i něco dobrého. Není žádné umění kritizovat, zesměšňovat, ignorovat… Bohužel se mi ovšem může stát, že nebudu moci v takovém případě nic napsat o někom či o něčem, kde nenajdu nic dobrého. Ale třeba to nějak dokážu třeba porušením pravidla, výjimkou, která pravidlo potvrzuje.

 

 

 

Autor: Zdenek Horner | neděle 18.2.2024 1:08 | karma článku: 17,15 | přečteno: 436x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,08 | Přečteno: 529x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,72 | Přečteno: 1082x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 495x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 911x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,22
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik