Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chtějí pracovat, ale nesmí, snad je za to nikdo nesní

Naivita přílišné důvěry ve starověké tety vede v současnosti ke groteskním závěrům. Prý jsou anarchokapitalisté tak hodní, že nechají každého pracovat. Možná bychom si měli připomenout Topolánkovu: Noc dlouhých nožů.

Postupně jsme si v porevolučním období vytvořili nové disidenty a pracovní okleštěnce. Byla by jich dlouhá řada a dělo se to za každé vlády. Asi je to něco normálního. Když chcete někomu spřízněnému dát trafiku, pak ji někomu musíte sebrat, a ten to také dostal jako trafiku, jen to tolik nebilo do očí.

Namachrovaní mistři kapitalistické práce, za jejíž mzdu se řada lidí dnes neuživí, sotva uživí rodinu a vláda dnes radí čím dál širším skupinám obyvatel, že není ostuda požádat o sociální dávky či jinou pomoc. Za normálních okolností by měla práce stačit.

Již se vznikem prvních bezdomovců, a následně omrzlých bezdomovců, se ukázalo, že třeba takového čpícího člověka bez zázemí nikdo nezaměstná. Následně přibývali vlny různě zadlužených spoluobčanů, kteří byli pochytáni do dluhových pastí, z nich nemají úniku. Samozřejmě si nikdo nepřipouští, že když svou zadluženost někdo uvede v životopisu, nikdo ho nezaměstná.

V minulosti jsme se oháněli, že třeba Marta Kubišová, Věra Chytilová, Jan Patočka a mnozí méně známí další měli zákaz práce ve svém oboru. Dnes jsme se dopracovali k témuž. Jsou zde tací, kteří by ve svém oboru pracovali rádi, ale mají mocné nepřátele, kteří je neustále shazují z koně, na nějž by zas rádi nasedli. Jistá paní učitelka, za výzvu k diskusi a tvorbě vlastního názoru. Jistý výzkumný pracovník, který poukazuje na falšování faktů o mezinárodní politice a mnozí neznámí další.

Prostě ten starověký blábol neplatí. Mnozí chtějí pracovat, ale v našich podmínkách nemohou. V některých případech zase ztrácí práce smysl, když si pracující musí dojít pro doplatek na sociální úřad. Další jsou demotivovaní, protože naše neodborně vedené montovny řídí vlastníci, takže atmosféra ve firmách je převážně korupční. Kdo nepěstuje vnitřní anální postupy a firemní kultury, ten letí s patřičným posudkem. Situace je tak zlá, že lidé tají svoje prohřešky a pracují na černo; tají svoje vzdělání, aby mohli pracovat v nějaké fyzické práci; tají svoje vzdělání a podbízejí se pracovním podmínkám či podměrečným platům, protože jinak by ani nejedli, jak radí a formují ideologové režimu.

Nemám samozřejmě příliš sympatií k bývalému premiérovi Babišovi, ale na rozdíl od současného předsedy nebyl ideologický fanatik, ryze pragmaticky chtěl dokonce zahájit resocializaci našich platů vůči Evropě, aby lidé necítili nenávist k Euru, které je znovu ožebračí. Na obzoru nevidím žádnou alternativu, než se postarat sám o sebe a dožít se svého posunutého a sníženého důchodu. Já to nejspíš zvládnu, ale znám jich už moc, co to nezvládnou, i když chtějí. Sice si kapitáni současnosti a jejich pohůnci nepřipouštějí, že pro mnohé je situace bezvýchodná, navíc ještě poukazují na starověký text, který poskytuje knížecí radu. Když není chleba, vezmi si koláč.

Současní pracháči vytěžili ze společnosti svoje miliardy převážně korupcí, na jejímž začátku byly i úspěšné nepotrestané krádeže. Samozřejmě na to nelze poukazovat kolektivně, protože máme i spoustu skvělých podnikatelů, inovátorů a skvělých pracantů, kteří si svoje zasloužili. Pokud někdo kolektivně boháčům závidí, mluví se o trestání, neomarxismu, sockách, lůze, dezolátech apod. Samozřejmě kolektivně. Kvůli menšině podvádějících se zavádějí drakonické sociální systémy, jejichž podmínky jsou buď těžko prostupné nebo potupné, ale často i nedobytné. Mnoho pomáhajících osob nedosáhlo na příspěvek na péči, protože jejich opečovávaný bezmocný příbuzný mezitím zemřel. Zbytek dokoná v takových případech prostá rezignace. Kdo dnes věří, že lze na státu, či třeba na policii něco vymoci? Ještě, že nemáme ta referenda, dozvěděli bychom se i v tomto ohledu reálná fakta.

Přesto se nepřiměřeně chválíme, jak jsme skvělá společnost, která každému dává šanci. Vytahujeme starověký text a máváme pochybnou spravedlností. Nakonec to všechno prohlásíme za dezinformaci, tedy vědomou škodící lež. Diskutovat sice lze, ale na argumenty nikdo neslyší, protože antiBabiš, protože zneužívání dávek, protože dluhy způsobené sanováním a dotacemi podnikatelů nejméně z osmdesáti procent více než pomocí občanům.

Moje předsevzetí pro nastalý rok zní, nepřistoupím na kolektivní iluze a budu se snažit vysvětlovat, že není náhoda, to, co se nám děje. Žádná neviditelná ruka trhu. Korupce a dotační tituly (kapitalistické sociální dávky), odmítnutí racionálního strukturálního plánování (energetika a právní prostředí), oktrojování diskusí o faktech v zájmu věřících v konzervativní část starověkých textů.

Budu rád, když se alespoň tu a tam někdo strefí do mých omylů místo kamenem moderním svěžím argumentem.

 

Autor: Zdenek Horner | středa 3.1.2024 0:48 | karma článku: 24,96 | přečteno: 598x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 28,67 | Přečteno: 745x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 34,67 | Přečteno: 1227x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Svoboda projevu ve starém Řecku

Málokdo si uvědomuje, jaké podmínky svoboda projevu potřebuje, jak se vyvíjela a co je s ní spojeno. Svoboda projevu je každý den ohrožena všude na světě.

4.6.2024 v 10:38 | Karma: 13,04 | Přečteno: 304x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Fauly v knize Prokletí impéria a ruská lež I.

Za vydáním knihy můžeme najít nakladatelství Books & Pipes (Brno), Pravý břeh institut Petra Fialy a finanční podporu IPPO – Institut pro pravicovou politiku.

3.6.2024 v 4:55 | Karma: 13,38 | Přečteno: 241x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Koordinátor strategické komunikace vlády Faltýn nezačal zrovna šťastně

Na iDnes si můžete poslechnout i shlédnout představu koordinátora vlády pro strategickou komunikaci, jak bude vykonávat své poslání. Představení jeho názorů nedopadlo šťastně. Odkopal se víc, než chtěl.

31.5.2024 v 22:20 | Karma: 30,17 | Přečteno: 731x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

KOMENTÁŘ: Zase školné? Opravdu chceme bariéru bránící ve vzdělání?

15. června 2024

Premium Už je to tu zas. Eurovolby jsou za námi, voliče zase nějaký ten měsíc nepotřebujeme, tak proč po...

Než do jídelny jdou raději do mekáče. Děti jedí hůře, pětina má nadváhu

15. června 2024  16:19

Nevyvážená strava představuje v Česku nejvýznamnější rizikový faktor zodpovědný za mnoho...

Při srážce auta s dodávkou u Karlových Varů se vážně zranily tři děti a dospělý

15. června 2024  12:11,  aktualizováno  16:15

Při nehodě osobního a nákladního automobilu se dnes dopoledne mezi Karlovými Vary a obcí Počerny...

KOMENTÁŘ: Sport bez Rusů? Ne docela, „neutrální sportovec“ je jen slovní hříčka

15. června 2024

Premium Světový hokej, evropský fotbal a nakonec olympiáda. Smršť tří vrcholných akcí se liší v přístupu k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 839
  • Celková karma 24,35
  • Průměrná čtenost 965x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik