Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta do hlubin vychytralého irácia

Zbožňuji ateistické zpovědi. Vždycky z nich vyplyne, že i ateisté také něčemu věří. Pravověrní ateisté věří třeba v pravdomluvnost vlády, která posiluje pravdu sankčním zákonem proti dezinformacím, jako by pravda ...

... pak mohla být pravdivější?

Svrchní místní ateista se nám přiznává, že v mládí (rozuměj za socíku) nahlížel na věřící lidi na jednu stranu jako na takové prosťáčky a na straně druhé jako na vyčůránky, kteří skrze náboženství manipulují s lidmi a zajišťují si pro sebe dobré bydlo, …

Zdroj:https://turnerjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=801096

Exaktní pozitivista poslušně kopíroval tehdejší postoj režimu, kolektivní náhled na každého věřícího jako na hlupáčka a současně vyčůránka. To je vážně veselé. Za socialismu měli věřící daleko k nějaké manipulaci s lidmi, která by jim zaručila dobré bydlo. Totiž, jak komu, možná členům legendárního hnutí Pacem in terris mohly nějaké manipulace něco přinést. Vedle toho jsme měli na našem území vzácnou podzemní církev – hnutí Koinotés – které myslelo a pracovalo pro konkrétního člověka takřka v anonymitě, tedy bez ocenění. To efektivní ateista se svou redukovanou myslí nikdy nepochopí a těžko může takové dvě polohy věřícího ve světě házet do jednoho pytle.

Znám poměrně dost věřících a troufnu si říci, že jsem prakticky nenarazil na věřícího, který by ignoroval fakta a popíral evoluci. Evoluci jako popis nějakého vývoje procesu nepopírali ani ti středověcí „tupci“. Rozdíl je jen ve výkladu toho, zdali je evoluce náhodný nebo něčím plně řízený proces. Odpovědi na tyto otázky neustále ještě hledáme a zkoumáme. Věřící řekne, že ve věci evoluce spoléhá a věří v Boha, že jde o plánovitě pozitivní proces, ateista věří v „prozřetelnou“ samoorganizovanost pokroku, který se nemůže zadrhnout nebo zvrtnout. Od dob, kdy dokonce i katolická církev uznala paleontologii jako průkaznou metodu zkoumání (uznání  Pierra Teilharda de Chardin)  nic ovšem nebrání zcela svobodně diskutovat na základě všemožných námitek, jak to se spolehlivostí evoluce vlastně je. Rozhodně existují jevy, zejména při tzv. střihu genetické informace, kdy se dostává evoluce na zcela nahodilou až riskantní úroveň mutace, která hrozí i vymřením postižených jedinců.

Důsledky pro veřejnou morálku jsou nasnadě. Pokud budu považovat evoluční samoorganizaci za oprávněný přírodní diktát, musím nutně začít schvalovat vytěsnění nedokonalého druhu s poškozeným genem. A zde končí jakákoli morálka, která v rukou ateistů extremizuje efektivitu až k vyhlazování jedinců nejen v koncentračních táborech. Bez utopické představy nějakého smyslu lze jen těžko stavět na argumentaci jakoukoli morálku. Ale třeba nám něco nového a podnětného k tomu nějaký ateista odpoví.

Všechny teorie svobody založené ve filosofii nakonec zakotví u Kantovských imperativů, které jsou v podstatě dogmatem spoléhajícím na dlouhodobě ustálený výklad Boží přítomnosti v té či oné podobě. Ale dogmaty jsou i logické axiomy, podle kterých veleúspěšně žijí ateisté. Nehlupáci si objektivně připouštějí, že svět je nepoznatelný ve své úplnosti. Chytrolíní to vykládají jako relativizaci a nemohoucnost. Exaktním vzdělancům počínaje Einsteinem a Hawkinsem konče se nepodařilo vytvořit přesvědčivou – nepopiratelnou teorii všeho. Ale řada ateistů věří, že taková Boží všeteorie, která vysvětluje i sama sebe, existuje…

Argumentovat okultisty je stejné jako lidmi věřícími v redukci vidění světa v pouhých materiálně pozitivistických popisech prostřednictvím faktů. Obojí je myšlenkovou regresí. Přirozeně nedokonalý člověk v nějaké části svého myšlení je vždy okultistou i redukujícím ateistou, protože všem schází dostatek času, aby si mohli v klidu věci urovnat v hlavě. Často se musíme rozhodovat pod tlakem bez informací, bez ověřitelných faktů. Věřící jsou na tom poněkud lépe, protože jim svět přibližuje nepoznatelný ideál všemohoucí bytosti. Mají větší možnost zůstat vůči problémům otevření a jejich cesta k evoluci poznání a myšlení může být rozumnější než spolehnutí se na pravdivé usnesení vlády o situaci někde, kde si nemůžete nic ověřit. Takže v Boha věřit není tak hloupé, spíše mi přijde riskantní morálně i logicky věřit jen nějaké nahodilé vládě, zvláště když při tom vyhrožuje sankcemi.

Není tedy vhodné setrvávat u kolektivních předsudků o tom, jací jsou všichni věřící či okultisté. Stejně tak se ateismus nevylučuje se slušným, moudrým a hodným člověkem, i když předsudek musí v každém ateistovi vidět hrozbu, že v jejich podání žádný efektivní extrém nemá hranici. Postižený je k nepotřebě, odlišný je k likvidaci apod. Snažím se předsudkům vzdorovat. Proto zde příliš nediskutuji, protože bych se emocionálně propadl do pekla neustálého posuzování nahodilých nálad a nepromyšlených hnutí mysli, která nemají třeba jiný motiv než znuděnost či latentní odpor ke všemu. A nejhůř jsou na tom ti, kdo si myslí, že mohou povýšeně pasovat kohokoli na hlupáka, pak je jenom logické že nepřítel je všude… Kolik váží laskavý hlas a jak ho zvážit?

 

 

 

Autor: Zdenek Horner | sobota 29.4.2023 7:54 | karma článku: 22,39 | přečteno: 425x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Děti v Gaze se staly pouhým objektem msty

Msta není morálním dilematem, ale je často úkladnou vraždou. Vysloužilý cynický psychiatr se nám snaží namluvit, že rozhodnutí o útoku armády je soukromé rozhodnutí. Armáda je instituce a vede válku v zákonných dimenzích.

15.7.2024 v 21:58 | Karma: 18,15 | Přečteno: 516x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,44 | Přečteno: 422x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 498x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 778x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

7.7.2024 v 0:52 | Karma: 30,28 | Přečteno: 769x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Zdražovat věci lidem a firmám? To neuděláme, tvrdí Fiala o Green Dealu

17. července 2024  5:45,  aktualizováno 

Kabinet Petra Fialy odkládá rozhodnutí o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu....

Jaderný tendr: Korejci podle vlády nedali Francii šanci, hlavně byli levnější

17. července 2024

Korejská společnosti KHNP předčila v jaderném tendru na nové dukovanské bloky svého francouzského...

Europoslanci znovu vyjádřili podporu Ukrajině. Orbán nás nezastupuje, dodali

17. července 2024  13:41,  aktualizováno  15:58

Europoslanci ve středu v první rezoluci schválené po červnových volbách do Evropského parlamentu...

OBRAZEM: Od Nobela po válku. Co dělají Češi, kteří postaví zbrojovky na Ukrajině

17. července 2024  15:46

Dvě významné české firmy z konsorcia Colt CZ Group míří na Ukrajinu. Munička Sellier & Bellot s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 847
  • Celková karma 25,94
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik