Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bojkot olympijské myšlenky forever

Patřím ke generaci, které se funkčně a motivačně dotkl bojkot olympiád v roce 1980 v Moskvě a 1984 v Los Angeles. Bojkot vypadá efektivně, ale ve skutečnosti byl eskalací cenzury přirozených všelidských hodnot.

Interpretace těchto událostí může být různá, protože existují postoje s různými měřítky hodnot a fair play a osobní osudy občanů jsou až někde na chvostu těchto žebříčků. Zarážející je na tom fakt, že se vždy všechny strany v naprostém rozporu zastávají pocitů některé strany soudobých konfliktů. Západ čerpá tanečky o svobodě z inspirativní zásobárny všelidských hodnot, aby pak vše popřel dvojím metrem jejich konkrétního poměřování v praxi.

Například první politicky zneužitá olympiáda v Berlíně 1936 byla Berlínu přiřknuta roku 1931, kdy se jevilo Německo, ještě bez Hitlera, být zcela normalizovanou zemí. USA, Velká Británie, ale i tehdejší Československo chtěli olympiádu bojkotovat, ale nakonec se neodhodlali. Prosakování globální politiky studené války se pak projevilo po válce v Melbourne 1956 v souvislostí se sovětskou normalizací Maďarska. Hry v Římě 1960 byly bez problémů. Tokio 1964 bojkotovala Indonésie a Severní Korea. Olympiádu v Mexiku 1968 předznamenaly bouřlivé demonstrace proti tamní vládě. Po zásahu armády 200-300 studentů bylo zabito. Svět se dočkal veřejného protestu afroamerických sportovců, známá zaťatá pěst boje za černošská práva v Americe. Tichý protest s odvráceným pohledem od stoupajících vlajek si prožila Věra Čáslavská v reakci na sovětskou normalizaci Československa. Následovala teroristická tragédie na hrách v Mnichově 1972.

Po tragických událostech Mezinárodní olympijský výbor řešil otázku, zda hry přerušit, nebo raději rovnou ukončit. Odstupující prezident MOV Avery Brundage na svých posledních hrách ve funkci nakonec mezi váhajícími členy výboru prosadil svůj názor. Vystoupil přímo na stadionu v Mnichově a prohlásil: „Jsem přesvědčený o tom, že veřejnost souhlasí s tím, že nemůžeme nechat hrstku teroristů zničit projevy mezinárodní spolupráce a přátelství, které představuje olympijské hnutí …. Hry musejí pokračovat.“

Zdroj: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/28542/130094304.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Od her v Montrealu začaly seriály politických bojkotů. Hrozba bojkotu afrických států vyloučila z her sportovce J.A.R. Započatá konfrontace mezi Čínou a Tchaj-wanem vyústila v neúčast Tchaj-wanu. Tenkrát v reakci na čínský nátlak nepřijel demonstrativně na hry Henry Kissinger, ministr zahraničí USA. V roce 1980 se bojkotovaly hry v Moskvě ze strany západu v reakci na obsazení Afghánistánu. V odvetě bojkotovaly východní státy s výjimkou Rumunska hry v Los Angeles 1984. S nástupem Gorbačova v SSSR bojkoty her načas skončily.

Nyní opět ožívají, protože západ se opět rozešel s redukovaným východem. Země NATO se snaží prosadit úplný bojkot ruských sportovců. Naproti tomu MOV schválil účast ruských sportovců za určitých podmínek. Prostě rétorika opřená o Olympijskou chartu, že by se neměla her účastnit země, která je ve válce, se prosazuje nejen proti Rusům, ale i proti Bělorusům, což je právní nonsens, čistá ideologická zloba. Budiž. Nově ovšem jsou ve válce nyní Izrael a neexistující Palestinci. Sportovci těchto zemí se jistě budou na kolbišti vřele kamarádit. Nikdo neuvidí svoje mrtvé a soupeřit se bude v rámci radostné fair play. Dosud neskončila válka v Sýrii, v Jemenu, v Mali. Vedle toho válečné až humanitární krize se odehrávají hned v několika zemích (Niger, Somálsko). Nově by svět neměl zapomínat i na bezprecedentní okupaci Náhorního Karabachu. Měl by vnímat surovinovou agresi Venezuely, s níž si to nyní ani Američané nechtějí rozházet.

Z toho plyne, že by se her neměly účastnit desítky zemí účastnících se různých konfliktů, aby morální opodstatnění vůči Rusku mělo spravedlivý základ. Her se tradičně nezúčastní samostatní Kurdové, jen pod cizími vlajkami protektorských zemí. Pevně doufám, že Čeští sportovci budou také zlikvidování odchodem všech sponzorů a nebudou nám dělat světovou ostudu. Bude to lekce Francii za někdejší podpis Mnichovské dohody. Konečně! Pryč s olympioniky, pryč s mírem. Dlouhodobému jadernému konfliktu zdar. S komunistickým Ruskem je to brnkačka, jak si nyní libují na Ukrajině. Kdo ví, třeba do olympiády ani nebude už Rusko dík nové ukrajinské ofenzívě existovat. Jsou to zřejmě všechno jen zbytečné starosti. Hlavně aby se nám lidé na olympiádách za zády nedomluvili na míru a porozumění.

 

Autor: Zdenek Horner | středa 13.12.2023 4:36 | karma článku: 22,15 | přečteno: 453x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 24,29 | Přečteno: 610x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

21.6.2024 v 2:40 | Karma: 23,54 | Přečteno: 571x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Naprosto šokující fakta z vyšetřování střelby na UK

Jsem v podstatě již opatrný člověk, ale přiznám se, že dosud zveřejněná fakta z vyšetřování střelby na UK mě naprosto převálcovala a moje důvěru v policii, vnitro i vládu je na nule.

18.6.2024 v 4:49 | Karma: 40,46 | Přečteno: 4558x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Nevyloučení Pavla Novotného z ODS odkrývá Gleichschaltung společnosti

Velký vůdce ODS se symbolicky postaral o správný signál svým barones na všech úrovních společnosti. Od vyhlášení výsledků evropských voleb do osvobození Novotného ...

13.6.2024 v 6:54 | Karma: 29,63 | Přečteno: 817x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co říká výsledek voleb příčetnému člověku?

Nejsou důležitá prohlášení skalních fanoušků. Rozhodují hlasy mlčící většiny. A mlčící většina se nenechala definitivně zmasírovat nejúspěšnější a nejdokonalejší vládou od listopadové revoluce.

10.6.2024 v 15:52 | Karma: 35,08 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

  • Počet článků 842
  • Celková karma 25,34
  • Průměrná čtenost 969x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik