Chléb náš vezdejší
Chléb jsem si koupil jakožto čerstvý v pátek večer v supermarketu (dříve samoobsluze). Ještě týž večer jsem snědl dva krajíčky, totéž druhý den. V neděli (den třetí) jsem si chtěl dát večer krajíček k talíři polévky. Nedal – chléb byl plesnivý. Ne sice celý – za války by to jistě okrájeli a snědli – ale stačil mi pouhý pohled na pár plesnivých skvrn na okraji a přešla mě na chléb chuť. Ještě nedávno bych si jen zanadával a nechal věc být. Ani tentokrát jsem s chlebem do obchodu neběžel, protože bych se asi dozvěděl, že záruční lhůta (lhůta doporučené spotřeby) je jen 48, kdoví, možná jen 36 hodin. Protože se mi však toto stalo již potřetí v krátkém čase (asi šesti týdnů), odhodlal jsem se k napsání těchto řádků.
V dobách sice vzdálených, ale rozhodně ne dávných (konkrétně tehdy, kdy se ještě supermarketu říkalo samoobsluha) chléb neplesnivěl. Po třech čtyřech dnech ztvrdl a jíst se téměř nedal, ale neplesnivěl. Maminka jej potom krájela a dělala z něj topinky. Potřené česnekem a namazané čerstvým sádlem byly skutečnou lahůdkou (kromě toho se na ně dobře pilo – já tehdy ještě ne). Za dobu mého dětství a jinošství se stalo asi jednou, že chléb zplesnivěl. Dnes třikrát za šest týdnů. Svět se holt mění, vše se urychluje.
Když jsem se maminky (83) ptal, čím to, že chléb dnes tak plesniví, odpověděla: „Hochu, nevím. Za války to bylo proto, že se tam přidávaly brambory, ale to snad dnes nemají zapotřebí.“ Rozhodně ne. Dnes si schovávají brambory na líh, který budou přidávat do benzínu – prý, aby byl ekologičtější. Spíše, aby byl dražší.
Nehodlám nabádat k tomu, aby se pekl chléb trvanlivý, který by vydržel měsíc (to nám říkali na vojně, že v době války to tak je). Snad by ale mohl vydržet aspoň ty tři čtyři dny, než ztvrdne. V době, kdy půlka bochníku stojí tolik, co na začátku letošního roku bochník celý, to snad není tak neskromné přání. Pokud však chtějí výrobci okrádat zákazníky, tak asi se svou výzvou nepochodím. Možná však, že jen ztratili ten správný recept. Potom by byla pomoc snadná: vím o jednom pekaři (je mu 93 let) a ten by jim ten správný recept přenechal. Možná ale bude stačit, když se někteří z našich velkopekařů (nechci jmenovat) chytí za nos a řeknou si, že jejich stavovská čest jim nedovolí, aby na ně lidé nadávali. Pak by se snad mohli vrátit k výrobě opravdu kvalitního a dobrého chleba, aby tak trumfli své konkurenty. Do té doby mi asi nezbude nic jiného, než jezdit pěkný kousek za Prahu: u motorestu Halda (možná se už jmenuje jinak, nevšiml jsem si) je malý zájezdek a tam v neděli odpoledne prodávají chléb patrně z malé soukromé pekárny – má tvar tradičních kulatých pecnů a chutná báječně.
Tak tedy: Chléb náš vezdejší dej nám dnes…a veselé Vánoce.
Jan Horák
Ten letošní 21. srpen
Letošní připomínka (probůh, jen ne oslavy, jak jsme také mohli slyšet z některých „rádií“) okupace naší vlasti ze srpna 1968 měla všechny znaky klasického dramatu. Každý však mohl jednotlivé části vidět jinak. Já je viděl takto:
Jan Horák
Redl versus Roedl
Někdy člověk slyší jméno, jež v něm vyvolá nečekanou asociaci. Najednou vidí něco, co nemá s aktuálním případem nic společného. Anebo přece?
Jan Horák
Ten letošní 21. srpen
Letošní připomínka (probůh, jen ne oslavy, jak jsme také mohli slyšet z některých „rádií“) okupace naší vlasti ze srpna 1968 měla všechny znaky klasického dramatu. Každý však mohl jednotlivé části vidět jinak. Já je viděl takto:
Jan Horák
Vivat Blanka!
Tak nám ji konečně otevřeli. Pro někoho megalomanskou stavbu maskující se něžným ženským jménem, pro jiné špičkové inženýrské dílo, jež má některé dopravní tepny města zbavit dlouhých kolon automobilů. Pravda bude někde uprostřed.
Jan Horák
Humor a empatie mu byly vlastní
„Aby to ale nevypadalo, že se nechám uplácet novináři,“ řekl prezident, zasmál se a uchopil orosený půllitr. Bylo to v roce 1994 na setkání prezidentů středoevropských zemí v rakouském Alpbachu, byl teplý srpnový večer a jedno studené točené přišlo k chuti. S mou kolegyní Jitkou jsme tehdy jako akreditovaní novináři na tomto setkání pozvali Havla „na jedno“, protože po formálním jednání a před oficiální večeří si chtěl svlažit hrdlo, ale neměl u sebe rakouské šilinky. Bylo z toho sice krátké, ale hezké popovídání nejen o politice.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy
Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která...
Rusko shodilo obří pumu na vlastní vesnici. Stovka lidí opustila své domovy
Sledujeme online Rusko tento týden nedopatřením shodilo leteckou bombu FAB na vesnici v Belgorodské oblasti. Puma,...
Poslanci debatují o státním rozpočtu. Špatný vtip, hodnotí Okamura
Přímý přenos Poslanci se chystají schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard...
Pěstounka přišla kvůli vodě o dům, tři dívky z dětského domova jí zůstaly
Seriál Adéla, Nela a Danuše se teď nechtějí vzdálit od tety Romany ani na minutu a dělají, co jí na očích...
Jižní Korea vyhlásila stanné právo, armáda přerušila činnost parlamentu
Přímý přenos Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v úterý v zemi vyhlásil stanné právo. Opoziční Demokratickou...
Plaga lídrem ANO ve středních Čechách? Tragický Bek mě nenechává klidným, říká
Bývalý ministr školství Robert Plaga je blízko návratu do politiky. Podle informací iDNES.cz mu...
- Počet článků 17
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 948x