Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anglie " to nedala!" Jaká prohra je však horší? Sportovní nebo morální?

Nedělní noc se měla zapsat do anglických fotbalových dějin. Pozornost  národa se upínala k posvátnému Wembley, kde " Three lions" usilovali o svůj vůbec první evropský titul. Marně. Po hříchu to ale není jediná anglická prohra...

... ale pěkně popořádku...

Přiznejte se, kdo by ještě před rokem Angličanům přál? Když odmyslím účinkování našeho národního týmu a jeho výrazně menší ambice, tak já klidně. Kolébka fotbalu by si evropský vavřín zasloužila. Ostrovní fotbal je mi i celkem sympatický, k tomu turnajové vyvrcholení ve Wembley? Něco, co by pro anglický fotbal byla doslova pohádka, nádherné završení příběhu. Ten však začal psát úplně jiný děj. Obyvatele jižní Británie ničím neurážel, drtivou většinu Evropy však začal přecházet zrak.

Musím začít u samotného poklekávání. Můžeme stokrát říkat, že politika do sportu nepatří, ale stokrát bude toto tvrzení lživé. Nebo alespoň částečně. Možná nepatří, ale je jeho plnou součástí. Ostatně letošní formát mistrovství je toho jasným důkazem. Pokud Angličané chtějí upozornit, že " Black lives matter", tak dobrá, nikdo vám v tom nebrání, ale nekruťte hlavami, pokud ostatní neudělají totéž, protože, co se týče třeba právě Česka, nemáme k tomu jediný důvod. Vůbec to ale přece neznamená, že s tím nesouhlasíme, byť i na zmíněném anglickém sloganu lze najít prvky rasismu, ale to už zabrušuji někam, kam opravdu nechci. Přesto u tohoto tématu ještě chvíli zůstanu. Prvopočátek protianglické nálady byl v naší kotlině zaset už v zimě po osmifinálovém zápase pražské Slavie se skotským Glasgow Rangers. K česko- skotskému ochlazení se totiž nezřídka vyjadřovali i představitelé ostatních ostrovních národů, Anglie nevyjímaje ( a hlavně). K tomu již řečené poklekávání a jiskra byla na světě...

Euro začíná...

Anglie byla na očích českých fanoušků přeci jen více než ostatní favorité. Důvod byl naprosto zřejmý, právě s tímto soupeřem se naše repre měla střetnout v posledním skupinovém zápase. Ten nakonec moc hezkou podívanou nenabídl. Samotný zápas brzy upadne do mlhy, přesto v něm můžeme najít jeden zajímavý poznatek. Anglie si v něm zametla cestu do turnajového pavouka, který jim pak mnoho fanoušků předhazovalo. Tedy výhodu domácího prostředí. Velká část fotbalového obecenstva pak tvrdila, že je Euro Angličanům šité na jejich míru. Tohle si ale Angličané ušili sami výhrou nad českým nároďákem. Stačilo, aby tým Jaroslava Šilhavého s Angličany neprohrál, a borci, jimž později ve Wembey fandila i královská rodina, mohli zavítat například ke břehům Baltu do Kodaně, případně navštívit Orbánovu Budapešť. Ostatně ani cesta do Baku nebyla úplně nereálná. Potud ještě ok, ale pozdější dění znejistilo i mě. Semifinále s naším čtvrtfinálovým přemožitelem, Dánskem, totiž rozhodl kontroverzní moment. Vlastně momenty. Harry Kane v prodloužení Schmeichela z pokutového kopu nepřekonal, na dorážku už ale byl dánský gólman krátký. Anglii tato trefa zajistila vstupenku do finále. Je ale záhadou, proč se vůbec penalta kopala. Jak se ukázalo, Sterling pád jednoznačně přihrál. Z nevyjasněných důvodů inkriminovanou situaci neobjasnilo ani video, a samotné akci předcházel moment, kdy se na hrací ploše v jednu chvíli objevily dva míče. Proč sudí nepřerušil hru, ví jen on sám. Doufám tedy, že pouze on. Další průběh jsme ještě nezapomněli. Ve finále Angličané narazili na skvěle hrající Italy a po penaltách jim podlehli. Velmi, ale fakt velmi bolestivá prohra. Kolébka fotbalu na domácí půdě premiérový titul nevybojovala. Tohle jen tak nepřebolí...

Přesto ale...

Prohrát se může, pokud je to se ctí. Ještě jednu porážku si Angličané na mistrovství připsali, a tu si opravdu za rámeček nedají. Proto jsem si ji nechal až na konec mého příspěvku. Je to pád morální.  Angličanům to skrz jejich neuvěřitelnou aroganci asi nedochází, ovšem po skončeném Euru na ně už z velké části Evropy bude pohlíženo jinak. S pohrdáním. Víte, pro skromného českého kluka z vesnice je Anglie pojem. Západní civilizace, jakýsi vzor toho, jak žít (já hlupák). Ač si o tom myslím své, i přístup k lidským právům a již zmíněnému Black lives matter dalo tušit, že si Angličané zakládají na nějakých hodnotách. Cha, cha! Jen tak na okraj- Gary Lineker. Bývalý skvělý hráč, toho času smyslu zbavený člověk, který tvrdil, že se penalta na Patrika Schicka v souboji s Chorvaty neměla pískat. Náš útočník dostal loktem do nosu, ze kterého mu dlouho tekla krev. Naopak Sterlingův pád v souboji s Dány byl jako penaltový posouzen správně. Co takhle trochu objektivity, Gary? Nebo je to pod Vaší úroveň?

Snad nejvíc pobouření ale vzbudilo bučení anglických fanoušků do hymny soupeřů. Před finálovým soubojem s Itálií vyzval domácí příznivce samotný trenér Gareth Southgate, aby se zdrželi pískání do národní písně Italů. Jako důvod uvedl, že by bučení mohlo Italy motivovat k lepšímu výkonu. Co to má znamenat, Garethe? Co takhle národu říct, že je to především naprosto ubohé a buranské, anglické dosavadní pověsti naprosto neadekvátní? Bohužel je to další střípek do mozaiky naprosté arogance. Ten definitivní pak dalo chování samotných "fans", kteří fyzicky napadali příznivce ostatních reprezentací. Mnohá média přinesla příběh dánské rodiny, která po prohraném semifinále cestovala autobusem a po cestě byla napadena anglickými bezmozky. Vrchol jednání anglických bláznů přišel v samotný finálový den, kdy se skupiny domácích fans bez lístků pokoušely násilím dostat do hlediště Wembley. Po prohraném závěrečném souboji o zlato Angličané zjevně neunesli tíhu porážky a italské příznivce fyzicky napadali už na samotném stadionu. Wembley, jinak kouzelný stánek, se tak stal centrem odporných scén. které páchaly jeho "domovští občané" . Nechutné, ubohé...

Umím si představit, jak se u Kolosea slavilo. Řím i celá Itálie musela být na nohou. A já to těm klukům italským moc přál. Hráli fakt pěkný fotbal, euforické a nadšené zpívání jejich hymny před zápasem bylo působivé. Navíc Bonucci a Chiellini? Těm borcům to prostě nešlo nepřát. A navíc hráli proti Anglii, o to víc jsem to fotbalistům z Apenin přál...

A vy, burani z Ostrovů, jen žerte. Včerejšek mě přesvědčil, že karma opravdu funguje. Za svou aroganci a pokrytectví si nezasloužíte nic než pohrdání.

A aby toho nebylo málo, do světa se dostala zpráva, že exekutoři nepoměněných penalt se stali terčem rasistických urážek ze strany fans. A tím je dojemný příběh o morální stránce Angličanů dokonán.

Tohle by snad nevymyslel ani Shakespeare...

Sportu zdar, a fotbalu zvlášť. A čest všem slušným fanouškům!

Autor: Josef Hnidzik | pondělí 12.7.2021 19:13 | karma článku: 35,77 | přečteno: 1129x
  • Další články autora

Josef Hnidzik

Včerejší semifinále očima obyčejného fanouška

Čtrnáct let Česko neotevřelo finálové brány. Stalo se tak naposled v německém Kölnu. A klíče od posledního zápasu na turnaji našel legendárním vyrovnávacím gólem Karel Rachůnek s nájezdovými mágy Markem a Kašparem.

26.5.2024 v 16:56 | Karma: 14,59 | Přečteno: 281x | Diskuse| Sport

Josef Hnidzik

Česko hostí světový hokej. A opět je to jedna velká oslava tohoto sportu.

Po devíti letech se světový hokej vrátil na území České republiky. Naše země hostí již třetí šampionát ve své samostatné historii. A jedno je jasné. Opět si ho všichni budou dlouho pamatovat.

18.5.2024 v 14:37 | Karma: 21,64 | Přečteno: 1121x | Diskuse| Sport

Josef Hnidzik

Jeli jsme podpořit nároďák do Lince ...

Příprava české hokejové reprezentace na květnový domácí šampionát je v plném proudu. Svěřenci trenéra Rulíka se po čtvrtečním triumfu nad Rakouskem vydali k odvetě se stejným soupeřem za naše jižní hranice. A my u toho nechyběli.

21.4.2024 v 21:09 | Karma: 7,56 | Přečteno: 174x | Diskuse| Sport

Josef Hnidzik

Třinečtí, Sparťané! Díky za skvělý hokejový zážitek!

Kdyby rozhodující semifinále nevysílala stanice 02 TV Sport, ale Česká televize, mohl Robert Záruba oprášit legendární hlášku z Nagana. Nestalo se, ale dějiny se přepisovaly. Série mezi Spartou a Třincem byla unikátní, skvělá!

14.4.2024 v 17:31 | Karma: 14,97 | Přečteno: 254x | Diskuse| Sport

Josef Hnidzik

Dozvuky duelu HK-ČB. Pan Ryšavý uvádí zavádějící informace. Záměrně?

Během středečního dopoledne byl novinářem Ryšavým zveřejněn v deníku Sport článek věnující se událostem po utkání mezi Hradcem a Budějovicemi. Zmíněný novinář se nebál v tendenčním článku ostrých výpadů vůči fandům z jihu Čech.

7.2.2024 v 18:18 | Karma: 13,32 | Přečteno: 420x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Multimilionář nemá poučovat lidi, opřel se lídr krajní pravice do Mbappého

19. června 2024  10:08

Mimo zlomeného nosu po prvním zápase Francie s Rakouskem na fotbalovém Euru musí hvězdný útočník...

Víc platili za psa než sloužícím. Nejbohatší britská rodina čelí obžalobě

19. června 2024  10:05

Čtyři členové nejbohatší britské rodiny byli ve Švýcarsku obžalováni z vykořisťování a obchodu s...

Kim Čong-un přivítal Putina objetím, vůdci podepsali dohodu o partnerství

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  10:03

Aktualizujeme Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Senát bude schvalovat ústavní soudce. Prezident nominoval Přibáně a Langáška

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  10:02

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

  • Počet článků 50
  • Celková karma 14,69
  • Průměrná čtenost 1364x
Dobrý den, ahoj. Vůbec netuším, co zde o sobě napsat. Snad jen, že miluju sport a sem tam o něm něco napíšu. :)

Seznam rubrik