Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Silný příběh o nešťastné rodině

Jeden dům, jeden les a několik člověčích osudů. Velmi komorní drama, které zasahuje hned do několika generací. Nový román Aleny Mornštajnové Les v domě je přesně podle jejího stylu, a přesto zcela jiný.  

Babička, kterou ze všeho nejvíc zajímají slimáci, požírající drahocennou úrodu. Matka, oscilující na hraně alkoholismu a beznaděje. Otec, který je stále tak nějak nepřítomen. Děda, jehož jedinou láskou jsou vyřezávání ze dřeva, les a starý pes. A mezitím malé děvčátko, cácora, jejímž pohledem a jazykem napjatě sledujeme všechno dění. Atmosféra v domě u lesa je neustále napjatá a za vším je cítit velké nevyslovené tajemství. Domácnost, kde jsou tím nejdůležitějším úklid, nákupy, vaření, zahrada, výsadba, hnojení, plzáci a kdo co zase udělal špatně. Místo, kde si nikdo nevšímá vzrůstajícího zoufalství malé cácory, která mnoho chápe, ale ještě více jí uniká a neumí si s tím poradit.
Hrdiny románu Les v domě je rodina, která vám nebude vůbec sympatická, podivně emočně vykloubené skupenství lidí, kteří si mají být nejbližší, přesto takřka jediným projevem nějaké sounáležitosti je trvalá výčitka. Příběh, u něhož si po pár stranách řeknete (nebo alespoň u mě tomu tak bylo), proč mám tohle vlastně číst. Ale stejně neodoláte, nelibost vůči hrdinům překonáte, protože se jednoduše toužíte dobrat rozuzlení, jak to celé dopadne. A jak to dopadne, vám nakonec vyrazí dech.

Alena Mornštajnová se zase jednou pustila na opravdu tenký led a v mnohém se jí to vyplatilo. Už v předešlé knize Listopád otevřela témata, nad nimiž raději nikdo nepřemýšlí, tentokrát však vypustila pomyslného krakena úplně. Při čtení nebudete vědět, nad čím přemýšlet dřív. Jestli nad nespravedlností světa, zoufalstvím hlavní hrdinky nebo touhou nafackovat aktérům, že něco podobného dopustili. Čtenářské emoce se při čtení rozjitří na nejvyšší míru, a ještě chvíli po zavření knihy neslyšně bouří.

Záměrně vynechávám hlavní témata knihy a předkládám spíše svůj emoční pohled. Román Les v domě jsem totiž bohužel začala číst právě v době, kdy se vířily vášně a českým literárním rybníkem se rozbíhala divoká diskuze. Diskuzi ponechávám stranou, protože myslím, že bylo řečeno a napsáno dost a každý, kdo sleduje naši literární scénu si už svůj názor beztak udělal. Říkám bohužel proto, že už týden před otevřením první stránky jsem věděla, do čeho jdu, a jen čekala, jak bude zpracováno. Pokud se vám náhodou celá věc vyhnula, pusťte se směle do čtení. Moje svědomí je čisté, protože jsem neprozradila víc, než je nezbytně nutné.
Ale na druhou stranu říkám bohudík za to, že podobné knižní příběhy vznikají. Mohou být totiž apelem pro to, abychom si všímali světa za vlastním plotem. A nutí k zamyšlení, kolik takových skutečných, životních příběhů se odehrává a odehrávalo, proč se stanou, a jak je možné, že si jich nikdo včas nevšiml.

Les v domě z nakladatelství Host je výborně napsaný příběh o neskutečně nešťastných a ošklivých věcech (eufemisticky řečeno). Kniha, která si rozhodně zaslouží pozornost, a ještě nějakou dobu bude rezonovat a hýbat empatií čtenářů. Příběh, jenž pohnul klidnými vodami, což se ne každému románu povede.

 

Autor: Helena Herynková | neděle 7.5.2023 13:37 | karma článku: 10,57 | přečteno: 417x
  • Další články autora

Helena Herynková

Literární děti z jiných vajec

Děti jsou různé, malé, velké, tlusté, tenké. Mohou být hodné i zlobivé, slušně vychované nebo raubíři, ale vždycky si umějí fantasticky vymýšlet. Stejně jako autor Lukáš Jůza, když psal O dětech z jiného těsta a divokých vajec.

4.7.2024 v 8:10 | Karma: 4,66 | Přečteno: 101x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Únikovka na život a na smrt

Hrozba bombovým útokem, až příliš skutečně vražedná virtuální úniková hra a k tomu jedna nezdolná agentka FBI. Isabella Maldonado rozjíždí další sérii prvním dílem s nervy drásajícím názvem Zabij, nebo zemři.

29.5.2024 v 15:00 | Karma: 3,52 | Přečteno: 80x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Neznámá mrtvá v řece

Silvestrovská noc, mrtvá v řece, kterou nikdo nehledá, a případ, o nějž nikdo nestál. Svou detektivní tvář nastavuje slovinské Jezero.

21.5.2024 v 10:20 | Karma: 4,74 | Přečteno: 108x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Podivná zkouška pevnosti vztahu

Chata u romantického jezera, uprostřed rozlehlých lesů státu New York. A dvojice, která se tam přijela schovat a utužit svoje manželství. Znovu objevit skrytou lásku. Ten týden pro ně bude pořádná Zkouška rájem.

17.5.2024 v 16:40 | Karma: 6,40 | Přečteno: 158x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

První reportérka

Odvážná a nebojácná dívka v době, které vládli pevnou rukou především muži. Dívka, odhodlaná udělat cokoliv, aby ve svém životě uspěla se ctí a udržením vlastní vážnosti. Šílená, nevšední příběh o první investigativní novinářce.

12.5.2024 v 11:25 | Karma: 3,56 | Přečteno: 85x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Musíme jít, pane! Jen si vezmu boty. Agenti řešili, jak dostat Trumpa pryč

15. července 2024  16:32

Americký exprezident Donald Trump mluvil zhruba šest minut, než se v pensylvánském Butleru ozvala...

Krach manželství fotbalového průšviháře Fenina. Rozvod trval 15 minut

15. července 2024  16:23

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí během čtvrt hodiny rozvedl manželství bývalého fotbalového...

Ukrajinská vláda přijede do Prahy. S Fialou a ministry projedná obranu i migraci

15. července 2024,  aktualizováno  16:17

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

VIDEO: Podívej, chlap na střeše, ukazují lidé před atentátem. Policie nezasáhla

15. července 2024  12:45,  aktualizováno  16:16

Útočník, který na volebním shromáždění střílel na Donalda Trumpa, tak učinil v leže na střeše...

  • Počet článků 178
  • Celková karma 4,65
  • Průměrná čtenost 280x
Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Dvacet let jsem pracovala v oblasti knižního marketingu a PR. Od podzimu 2022 jsem přesídlila do bankovnictví, ale vášeň pro psaní a knihy mě rozhodně neopustila. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, nebo glosy k současnému dění, a s chutí pěšky objevuji různá zákoutí krásné Prahy.