Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Silný příběh o nešťastné rodině

Jeden dům, jeden les a několik člověčích osudů. Velmi komorní drama, které zasahuje hned do několika generací. Nový román Aleny Mornštajnové Les v domě je přesně podle jejího stylu, a přesto zcela jiný.  

Babička, kterou ze všeho nejvíc zajímají slimáci, požírající drahocennou úrodu. Matka, oscilující na hraně alkoholismu a beznaděje. Otec, který je stále tak nějak nepřítomen. Děda, jehož jedinou láskou jsou vyřezávání ze dřeva, les a starý pes. A mezitím malé děvčátko, cácora, jejímž pohledem a jazykem napjatě sledujeme všechno dění. Atmosféra v domě u lesa je neustále napjatá a za vším je cítit velké nevyslovené tajemství. Domácnost, kde jsou tím nejdůležitějším úklid, nákupy, vaření, zahrada, výsadba, hnojení, plzáci a kdo co zase udělal špatně. Místo, kde si nikdo nevšímá vzrůstajícího zoufalství malé cácory, která mnoho chápe, ale ještě více jí uniká a neumí si s tím poradit.
Hrdiny románu Les v domě je rodina, která vám nebude vůbec sympatická, podivně emočně vykloubené skupenství lidí, kteří si mají být nejbližší, přesto takřka jediným projevem nějaké sounáležitosti je trvalá výčitka. Příběh, u něhož si po pár stranách řeknete (nebo alespoň u mě tomu tak bylo), proč mám tohle vlastně číst. Ale stejně neodoláte, nelibost vůči hrdinům překonáte, protože se jednoduše toužíte dobrat rozuzlení, jak to celé dopadne. A jak to dopadne, vám nakonec vyrazí dech.

Alena Mornštajnová se zase jednou pustila na opravdu tenký led a v mnohém se jí to vyplatilo. Už v předešlé knize Listopád otevřela témata, nad nimiž raději nikdo nepřemýšlí, tentokrát však vypustila pomyslného krakena úplně. Při čtení nebudete vědět, nad čím přemýšlet dřív. Jestli nad nespravedlností světa, zoufalstvím hlavní hrdinky nebo touhou nafackovat aktérům, že něco podobného dopustili. Čtenářské emoce se při čtení rozjitří na nejvyšší míru, a ještě chvíli po zavření knihy neslyšně bouří.

Záměrně vynechávám hlavní témata knihy a předkládám spíše svůj emoční pohled. Román Les v domě jsem totiž bohužel začala číst právě v době, kdy se vířily vášně a českým literárním rybníkem se rozbíhala divoká diskuze. Diskuzi ponechávám stranou, protože myslím, že bylo řečeno a napsáno dost a každý, kdo sleduje naši literární scénu si už svůj názor beztak udělal. Říkám bohužel proto, že už týden před otevřením první stránky jsem věděla, do čeho jdu, a jen čekala, jak bude zpracováno. Pokud se vám náhodou celá věc vyhnula, pusťte se směle do čtení. Moje svědomí je čisté, protože jsem neprozradila víc, než je nezbytně nutné.
Ale na druhou stranu říkám bohudík za to, že podobné knižní příběhy vznikají. Mohou být totiž apelem pro to, abychom si všímali světa za vlastním plotem. A nutí k zamyšlení, kolik takových skutečných, životních příběhů se odehrává a odehrávalo, proč se stanou, a jak je možné, že si jich nikdo včas nevšiml.

Les v domě z nakladatelství Host je výborně napsaný příběh o neskutečně nešťastných a ošklivých věcech (eufemisticky řečeno). Kniha, která si rozhodně zaslouží pozornost, a ještě nějakou dobu bude rezonovat a hýbat empatií čtenářů. Příběh, jenž pohnul klidnými vodami, což se ne každému románu povede.

 

Autor: Helena Herynková | neděle 7.5.2023 13:37 | karma článku: 10,57 | přečteno: 416x
  • Další články autora

Helena Herynková

Únikovka na život a na smrt

Hrozba bombovým útokem, až příliš skutečně vražedná virtuální úniková hra a k tomu jedna nezdolná agentka FBI. Isabella Maldonado rozjíždí další sérii prvním dílem s nervy drásajícím názvem Zabij, nebo zemři.

29.5.2024 v 15:00 | Karma: 3,50 | Přečteno: 78x | Diskuse| Kultura

Helena Herynková

Neznámá mrtvá v řece

Silvestrovská noc, mrtvá v řece, kterou nikdo nehledá, a případ, o nějž nikdo nestál. Svou detektivní tvář nastavuje slovinské Jezero.

21.5.2024 v 10:20 | Karma: 4,74 | Přečteno: 108x | Diskuse| Kultura

Helena Herynková

Podivná zkouška pevnosti vztahu

Chata u romantického jezera, uprostřed rozlehlých lesů státu New York. A dvojice, která se tam přijela schovat a utužit svoje manželství. Znovu objevit skrytou lásku. Ten týden pro ně bude pořádná Zkouška rájem.

17.5.2024 v 16:40 | Karma: 6,40 | Přečteno: 158x | Diskuse| Kultura

Helena Herynková

První reportérka

Odvážná a nebojácná dívka v době, které vládli pevnou rukou především muži. Dívka, odhodlaná udělat cokoliv, aby ve svém životě uspěla se ctí a udržením vlastní vážnosti. Šílená, nevšední příběh o první investigativní novinářce.

12.5.2024 v 11:25 | Karma: 3,56 | Přečteno: 85x | Diskuse| Společnost

Helena Herynková

Příliš mnoho podezřelých

Mrtvola ukrytá pod ledem a jeden velký propletenec. Zamotaný případ musí již podruhé na klubko navinout kapitán David Meizner. Po Dívce v mlze přichází Špína.

9.5.2024 v 13:00 | Karma: 4,17 | Přečteno: 95x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

O manžela s Alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

22. června 2024  18:14

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 177
  • Celková karma 5,87
  • Průměrná čtenost 281x
Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Dvacet let jsem pracovala v oblasti knižního marketingu a PR. Od podzimu 2022 jsem přesídlila do bankovnictví, ale vášeň pro psaní a knihy mě rozhodně neopustila. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, nebo glosy k současnému dění, a s chutí pěšky objevuji různá zákoutí krásné Prahy.