Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Najít sílu pro druhého

Dvaatřicet hodin, polibek, dva kluci, světový rekord a zážitek na celý život. Zároveň taky naděje pro všechny zmatené a zraněné kluky, kteří přijdou po nich.

Craig, Harry, Tarif, Avery, Ryan, Neil, Peter, Cooper. Kluci, kteří se všichni vzájemně neznají, a přesto mají mnoho společného. Všichni jsou středoškoláci, dobře se učí, žijí na malém městě a touží po krásném životě. V ideálním případě společném životě s tím jediným, mužem svých snů.

Román Líbali jsme se je řadou příběhů mladých gayů, jejichž středobod tvoří Harry a Craig. Harry s Craigem chodil, ale pak se rozhodli, že nejistou lásku vymění za trvalé přátelství. Craig, který ještě doma neřekl, že miluje kluky, touží dokázat něco velkého. Na velké činy nebyl čas, ale poté, co jeho spolužáka Tariqa bezdůvodně napadne skupinka chuligánů, rozhodne se bojovat proti předsudkům veřejně, lhostejno, jestli se to jeho rodina dozví. A čím jiným je lepší bojovat, než láskou. Harry s jeho nápadem souhlasí, a tak tu teď stojí. Dva kluci v obležení blízkých a přátel, s Tariquem, kamerami, vyzbrojeni nadšením a obavami. Hodlají překonat světový rekord a víc jak 32 hodin se nepřetržitě líbat.

Mezitím však život běží dál, Neil s Peterem žijí svou krásnou roční romanci, podporováni svými rodinami si svobodně užívají všedních dní, a především velké, vzájemné lásky. Samozřejmě, nic není bez mráčku, takže i jejich vztah, s burcujícím polibkem na pozadí, projde malým zemětřesením. Zda vše zdárně překonají, prozradí stránky knihy.

Cooper má svých starostí dost, dva týpci, co si ochutnávají mandle, jsou úplně mimo něj. Cooper se po hádce s rodiči rozhodne utéct z domova. Nikdo ho nemiluje, nikomu nebude chybět, láska je prázdné slovo a lež. Nejlepší bude prostě jen tak nenápadně zmizet ze světa. Ale předtím by ještě rád, prvně a naposled, okusil, jaké to je cítit na sobě teplo jiného lidského těla, tíhu milence, jaké je poslouchat tlukot jeho srdce.

Ani Avery a Ryan se o líbající se dvojici nezajímají, začínají si totiž svou vlastní lovestory poté, co se potkali na gay plese. Avery, kluk s růžovými vlasy, není až tak úplně kluk, jak by se mohlo zdát. Ryanovi, klukovi s modrými vlasy, je to ale úplně fuk. Avery ho zaujal na první pohled a touží ho poznat blíž. Co na to, že se Avery narodil jako holka, láska si přeci nevybírá. Tak se jedni líbají, druzí vyrážejí na první nesmělé rande, další řeší stereotyp ročního vztahu a jiní touží jen tiše nebýt. A čtenář se tetelí nadšením a blahem, jak neotřele a něžně ještě někdo umí psát o prvních i posledních láskách, přátelství a sounáležitosti.

Román Líbali jsme se pro mě není převratný tématem, protože láskou dospívajících se knižní trh jen hemží, ale především zpracováním. Kniha vznikla dle slov Davida Levithana na motivy skutečné události, pravého pokusu o překonání líbacího rekordu dvěma mladíky. Autor se navíc rozhodl příběh vyprávět pohledem těch, kteří svůj život nemohli prožít naplno a do konce, těch mladíků a mužů, kteří podlehli největší počáteční epidemii AIDS.

Autor propůjčil hlas vypravěče jakémusi masovému hlasu shůry a román se tak z obyčejné young adult romance stal výpovědí, knihou, která nahlodá svědomí i toho nejliberálnějšího jedince. Choval jsem se vždycky ke všem tak, jak si zasloužili? Neublížil jsem někdy zbytečnými předsudky a přezíravostí? Je-li vaše svědomí čisté, zákonitě si během čtení řeknete, kde se sakra hledá taková láska. Láska je tak vlastně jedním z hrdinů a jako zlatá a rudá nit se táhne celým vyprávěním. Líbali jsme se je tedy románem o lásce, která překoná vše, porozumění a moudrosti, jež může přinést naslouchání zkušenějším, a životní radostí, jíž se nemáme vzdávat bez boje.

Milujte pokaždé, jako by to bylo naposled, obklopte se přáteli, jimž chcete důvěřovat po zbytek života, staňte se součástí něčího příběhu, i když je to velká zodpovědnost. A užijte si čtení knihy Líbali jsme se, vydané nakladatelstvím CooBoo, stejně jako ten nejlepší láskyplný polibek.

 

Autor: Helena Herynková | pondělí 19.6.2017 13:14 | karma článku: 6,37 | přečteno: 326x
  • Další články autora

Helena Herynková

Literární děti z jiných vajec

Děti jsou různé, malé, velké, tlusté, tenké. Mohou být hodné i zlobivé, slušně vychované nebo raubíři, ale vždycky si umějí fantasticky vymýšlet. Stejně jako autor Lukáš Jůza, když psal O dětech z jiného těsta a divokých vajec.

4.7.2024 v 8:10 | Karma: 4,66 | Přečteno: 103x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Únikovka na život a na smrt

Hrozba bombovým útokem, až příliš skutečně vražedná virtuální úniková hra a k tomu jedna nezdolná agentka FBI. Isabella Maldonado rozjíždí další sérii prvním dílem s nervy drásajícím názvem Zabij, nebo zemři.

29.5.2024 v 15:00 | Karma: 3,52 | Přečteno: 80x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Neznámá mrtvá v řece

Silvestrovská noc, mrtvá v řece, kterou nikdo nehledá, a případ, o nějž nikdo nestál. Svou detektivní tvář nastavuje slovinské Jezero.

21.5.2024 v 10:20 | Karma: 4,74 | Přečteno: 108x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Podivná zkouška pevnosti vztahu

Chata u romantického jezera, uprostřed rozlehlých lesů státu New York. A dvojice, která se tam přijela schovat a utužit svoje manželství. Znovu objevit skrytou lásku. Ten týden pro ně bude pořádná Zkouška rájem.

17.5.2024 v 16:40 | Karma: 6,40 | Přečteno: 158x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

První reportérka

Odvážná a nebojácná dívka v době, které vládli pevnou rukou především muži. Dívka, odhodlaná udělat cokoliv, aby ve svém životě uspěla se ctí a udržením vlastní vážnosti. Šílená, nevšední příběh o první investigativní novinářce.

12.5.2024 v 11:25 | Karma: 3,56 | Přečteno: 85x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

24. července 2024  17:21

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první...

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

24. července 2024  17:07

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle...

Slováci se domáhají ruské ropy. Hrozí Ukrajině zastavením dodávek proudu

24. července 2024  15:52,  aktualizováno  17:01

Slovensko a Maďarsko stupňují tlak na Kyjev a i Evropskou komisi poté, co se zastavil tranzit ruské...

  • Počet článků 178
  • Celková karma 4,65
  • Průměrná čtenost 281x
Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Dvacet let jsem pracovala v oblasti knižního marketingu a PR. Od podzimu 2022 jsem přesídlila do bankovnictví, ale vášeň pro psaní a knihy mě rozhodně neopustila. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, nebo glosy k současnému dění, a s chutí pěšky objevuji různá zákoutí krásné Prahy.