Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když se stala ta věc

Velmi nesourodá skupina lidí, ukrytých v hradu Malevil. Prvotně pospolitá společnost po zřejmě celosvětové katastrofě. Zvládnou v nových podmínkách přežít? Slavný román Malevil se vrací v poutavé audiopodobě.

Emanuel zažil hned několik pádů a tragédií, přesto si však udržel víru a naději. Díky svému strýčkovi získal dostatek peněz, aby si koupil své dětské útočiště, tajné doupě – krásný, ale krapet zchátralý hrad Malevil, kde hospodaří a zvelebuje jej. Zachoval i stará přátelství, do dospělosti se stýká se třemi kamarády z dětství. Jedno takové setkání se jim všem stane osudným. Právě když v hlubokém sklepě stáčejí víno, zaujati vidinou blízkého bohatého stolu, zasáhne Francii či možná rovnou celou planetu (což nevědí) neznámá puma. Zprvu se děsí možné radiace a jiných zhoubných okamžitých následků. Jak se však záhy ukáže, bomba byla čistá, tedy bez dalších příměsí, a mohou s klidem vyjít z hradu a pohlédnout zpříma na zpustošenou zemi a zhodnotit své šance na přežití.

Tak se pomalu rozbíhá děj románu Malevil, slavného francouzského spisovatele Roberta Merleho. Autor, od něhož jste mohli číst například Až delfín promluví či Smrt je mým řemeslem, přišel v 70. letech minulého století s něčím neotřelým a nečekaným. Malevil je jedním z prvních postapokalyptických románů vůbec. Merle v Malevilu postavil hrstku lidí před zcela novou životní situace, a sice nutnost vrátit se do doby, kdy nebyly žádné vymoženosti moderní doby, krajinou se proháněli jezdci na koních a oralo se pěkně ručně.

Když se stane ta věc, jak nehostinnou situaci nazývají, musí se Malevilská skupina postavit k životu čelem. Pokud totiž chtějí přežít, učí se řešit celou řadu stále vznikajících problémů. Nevyhne se jim hrozba hladu, neúrody, nutnost vystavět úplně novou společnost na jiných sociálních základech i bojechtivé přeživší z jiných oblastí. Román ukazuje možnost, jak moc by se změnil svět a lidské myšlení, kdyby nastala takováto mezní situace. Podaří se jim to? A jaká další úskalí před ně nový život postaví? To nyní můžete bez dechu poslouchat v dramatizaci, vycházející v nakladatelství Kristián a Audiotéka.

Malevil dostal dramatizací zcela nový a velmi příjemný rozměr. Napínavý děj plyne skrz deníkové zápisky vypravěče Emanuela, který postupně rozkrývá celou historii i složitou síť vztahů. Tvůrci si vybrali vskutku velký a složitý úkol, kterého se však nezalekli a na výsledku je to naštěstí vidět. Malevil je dramatizací čítající 35 interpretů. Skrývá více než dva roky práce a plánování a po více než čtyřicetiletých od prvního vydání románu se český čtenář dočkal zbrusu nové podoby, na níž s chutí užasnete.

V hrdiny Merleho knihy se v režii Jana Jiráně proměnila celá řada předních českých herců v čele s vypravěčem Emanuelem v podání Martina Myšičky. Mezi dalšími si dovolím jmenovat např.: Jana Hartla, Danielu Kolářovou, Miroslava Táborského, Michala Pavlatu, Jaroslava Plesla. V různých rolích se představí rovněž Klára Oltová-Sedláčková, Jan Vlasák, Pavel Tesař, Jan Vondráček, Tereza Bebarová, Jan Meduna a mnozí další. Audiokniha je doplněna libou francouzskou hudbou z dílny Vratislava Šrámka a zvuky i ruchy, které krásné rámují a dokreslují dramatický děj.

Skvělé herecké výkony interpretů, příjemná režie a v neposlední řadě především vypravěčské umění báječného Roberta Merleho, dělají z Malevilu knihu, kterou budete poslouchat ne jednou, ale klidně hned několikrát.

 

Osobní douška autorky článku: zbožňuji knihu Až delfín promluví. A když už se v nakladatelství rozhodli pustit do boje s Robertem Merlem, ráda bych je tímto nahlodala, aby vydali v audiopodobě i tuto druhou oblíbenou knihu.

 

 

Autor: Helena Herynková | středa 17.1.2018 15:48 | karma článku: 12,50 | přečteno: 447x
  • Další články autora

Helena Herynková

Literární děti z jiných vajec

Děti jsou různé, malé, velké, tlusté, tenké. Mohou být hodné i zlobivé, slušně vychované nebo raubíři, ale vždycky si umějí fantasticky vymýšlet. Stejně jako autor Lukáš Jůza, když psal O dětech z jiného těsta a divokých vajec.

4.7.2024 v 8:10 | Karma: 4,66 | Přečteno: 102x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Únikovka na život a na smrt

Hrozba bombovým útokem, až příliš skutečně vražedná virtuální úniková hra a k tomu jedna nezdolná agentka FBI. Isabella Maldonado rozjíždí další sérii prvním dílem s nervy drásajícím názvem Zabij, nebo zemři.

29.5.2024 v 15:00 | Karma: 3,52 | Přečteno: 80x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Neznámá mrtvá v řece

Silvestrovská noc, mrtvá v řece, kterou nikdo nehledá, a případ, o nějž nikdo nestál. Svou detektivní tvář nastavuje slovinské Jezero.

21.5.2024 v 10:20 | Karma: 4,74 | Přečteno: 108x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Podivná zkouška pevnosti vztahu

Chata u romantického jezera, uprostřed rozlehlých lesů státu New York. A dvojice, která se tam přijela schovat a utužit svoje manželství. Znovu objevit skrytou lásku. Ten týden pro ně bude pořádná Zkouška rájem.

17.5.2024 v 16:40 | Karma: 6,40 | Přečteno: 158x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

První reportérka

Odvážná a nebojácná dívka v době, které vládli pevnou rukou především muži. Dívka, odhodlaná udělat cokoliv, aby ve svém životě uspěla se ctí a udržením vlastní vážnosti. Šílená, nevšední příběh o první investigativní novinářce.

12.5.2024 v 11:25 | Karma: 3,56 | Přečteno: 85x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

16. července 2024  20:59

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Po tropické noci udeřily bouřky na Ostravsku, další vznikly na západě Čech

16. července 2024  7:38,  aktualizováno  20:07

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

  • Počet článků 178
  • Celková karma 4,65
  • Průměrná čtenost 280x
Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Dvacet let jsem pracovala v oblasti knižního marketingu a PR. Od podzimu 2022 jsem přesídlila do bankovnictví, ale vášeň pro psaní a knihy mě rozhodně neopustila. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, nebo glosy k současnému dění, a s chutí pěšky objevuji různá zákoutí krásné Prahy.