Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nesrovnávejme Peking se Sydney

Při zakončovacím ceremoniálu Olympijských her v Pekingu byla pronesena pozoruhodná věta, nebo spíše otázka: jak budeme po perfektních hrách v Číně nahlížet na zatím organizačně nejlepší hry v Sydney…

Peking 2008. Snad nejdiskutovanější Olympijské hry v historii. Měly se vůbec konat? Pokud ano, je dobře, že na ně jeli sportovci z celého světa? Může ojedinělý protest změnit náhled na celé sportovní klání? Těžko říci. Není mi znám případ, kdy by se sportovec kvůli morálnímu kodexu rozhodl do Pekingu neodcestovat. Možná je to škoda, třeba mi něco uniklo, ale jistě by bylo zajímavé sledovat, jak by jeho snahu hodnotila veřejnost.

Veřejnost ale mlčí. Veřejnost má své hry. Něco na tom bude. Ano chléb a hry. Zvyky lidí se během historie příliš nezměnily. Pořád nám stačí tak málo, abychom byli spokojení. Díváme se na svých obrazovkách na bombastickou show, která se posléze ukáže jako pouhé představení, které se vlastně ve svém celku ani neuskutečnilo. Díváme se na zdravé mladé sportovce a dál naše cítění nesahá.

Hry v Pekingu jsou bezesporu jedny z organizačně nejlepších. Nikde ani stopy po neprofesionalitě. Obrovské počty dobrovolníků nadšených a usmívajících se (Starají se o sportovce a návštěvníky a nikoho z nás nenapadne, proč vlastně? Není to také proto, i když bezesporu především kvůli jejich pohodlí, aby se nedívali kam nemají? Lidská zvědavost je přece tak přirozená a skandál Čína rozhodně nepotřebuje.). Stadiony, u kterých člověk sotva chápe jak mohly být postaveny v tak krátkém časovém úseku (všechno je možné, v tak velké a krásné zemi jakou Čína bezesporu je, obdivujme se Číně, jen málokterá země neměla problémy se splněním všech zamýšlených plánů). Můžeme se obdivovat houževnatosti pořadatelů, kterým skutečně neuniklo nic, čeho by si mohl obyčejný smrtelník povšimnout. Ano, po této stránce to byly dokonalé hry. Hry, které proběhly v klidu, protože kdokoli se snažil upozornit na neutěšené podmínky, které v Číně panují byl vyhoštěn. Nikdo si netroufl kritizovat. A tak nakonec z her po jejich zakončení zbyl jen výsměšný škraboškový škleb vržený směrem ke všem demokraticky uvažujícím lidem na Zemi.

Kdosi řekl, že jsme díky Pekingu 2008 poznali Čínu. Takové vyjádření se v mých očích pravdě příliš neblíží. Viděli jsme snad někdy Čínu? Viděli jsme sportoviště plné usměvavých lidí, ale kdo je ochoten odpřísáhnout, že to nebyl klam? Další hra, aby svět byl spokojen? Nepoznali jsme Čínu. To, co jsme viděli byly Olympijské hry v Pekingu, ne Čína.

Nesrovnávejme Peking se Sydney, nemáme na to právo. Nemáme právo jej srovnávat ani s Athénami. Nabízel by se snad jen Berlín, ale o tom už bylo řečeno hodně. Nemůžeme stavět hry v Pekingu na roveň kterýmkoli jiným, které proběhly v zemích, jež ctí svobodu slova a podobné, pro Čínu zřejmě přežité, či dosud neobjevené a záměrně skrývané, hodnoty. Hry v Pekingu navždy zůstanou milníkem v historii olympismu, je trestuhodné zavřít před tak jasnými porušeními kodexu her oči a dělat, že se nic nestalo, mluvit o přátelství a míru v zemi, která ročně podle některých odhadů popraví více odsouzených než všechny ostatní státy s trestem smrti dohromady (kolik z nich si smrt skutečně zaslouží?).

Nesrovnávejme Peking se Sydney, protože toto nebyly důstojné hry. Hry, které nejsou bez rozdílu pro všechny nemohou být nikdy důstojné.

Autor: Barbora Havejová | neděle 24.8.2008 16:30 | karma článku: 13,82 | přečteno: 971x
  • Další články autora

Barbora Havejová

Rusko a Evropa

Rusko je svou historií předurčeno k velikosti, vždycky tu bude duch Svaté Rusi, vždycky k ní bude nutno vzhlížet, vždycky se najdou lidé, kteří budou chtít jít v jejích šlépějích, naplňovat její odkaz. Rusko stojí na pomezí dvou kontinentů, pro svou velikost je zmítáno mnoha vnitřními běsi, od kterých politici chtějí odvracet tvář lidu.

26.6.2010 v 22:00 | Karma: 12,69 | Přečteno: 1087x | Diskuse| Politika

Barbora Havejová

Francisco Goya: Poprava povstalců v Madridu 3. května 1808 (1814)

Francisco José de Goya y Lucientes (30. březen 1746, Fuendetodos – 16. duben 1828, Bordeaux) byl španělský malíř a rytec, což samo o sobě nevystihuje ani jeho tvůrčího génia, ani jeho přínos světovému výtvarnému umění. Ve své eseji se budu věnovat jednomu z jeho nejslavnějších obrazů, Popravě povstalců v Madridu 3. května 1808. Dříve než k tomu ale přistoupím, chtěla bych alespoň rámcově načrtnou horizont Goyovy tvorby.

13.6.2010 v 16:25 | Karma: 13,61 | Přečteno: 5029x | Diskuse| Ostatní

Barbora Havejová

Ch. de Gaulle a K. Adenauer – dva muži nad kolébkou nové Evropy

Charles de Gaulle (22. listopadu 1890 Lille – 9. listopadu 1970 Colombey-les-Deux-Églises) a Konrad Adenauer (5. ledna 1876 Kolín nad Rýnem – 19. dubna 1967 Rhöndorf) byli muži, kteří bez nadsázky utvářeli Evropu po většinu 20. století, i když jejich politické kariéry se na nejvyšší úrovni proťaly na pouhých pár let (1958-1963). Byli to muži starého světa, kteří dosud věřili, že morálka a slušnost nejsou přežitými pojmy, oba dva byli posléze nahrazeni dravější a progresivnější generací, jejich odkaz je ale stále živý.

13.6.2010 v 15:20 | Karma: 7,98 | Přečteno: 1296x | Diskuse| Ostatní

Barbora Havejová

Děkabristé

Normal 0 21 Touha po změnách do Ruska vtrhla spolu s navrátilci proti-napoleonského tažení. Jejími nositeli byli důstojníci z řad šlechty. Poznání poměrů v Evropě a možnost srovnání je nutily pohlížet na Rusko jinak, kritickýma očima. Byli velice mladí, mnohým z nich během tažení Evropou nebylo ještě ani dvacet let, a již měli za sebou zkušenosti mnohem starších mužů. Toužili po změně života, svobodě, byli znechuceni zvůlí státního aparátu, a proto se rozhodli vzít věci do svých rukou, z nichž se jim vše vymklo v osudné pondělí 14. prosince 1825.

25.10.2009 v 20:00 | Karma: 12,58 | Přečteno: 2079x | Diskuse| Ostatní

Barbora Havejová

Alice Garrigue Masaryková

Byla nejstarší dcerou Tomáše G. Masaryka a jeho ženy Charlotty. Narodila se 3.května 1879 ve Vídni, většinu svého dětství prožila ale již v Praze. Byla vychovávána v demokratickém a liberálním prostředí, v němž získala potřebné základy pro svůj budoucí život a činnost. Jak otec tak matka od útlého dětství podporovali všechny své čtyři děti, Alici, Herberta, Olgu a Jana, rozvíjeli jejich talent v umělecké oblasti, dbali na to, aby se děti učily cizím jazykům. Masarykovi vždy respektovali názory svých dětí i jejich přátel a mnohdy s nimi diskutovali jako rovný s rovným. T.G. Masaryk navíc zastával myšlenku plné rovnoprávnosti žen a Charlotta Masaryková spolu s M. Blažkovou přeložila do češtiny Millovu práci Poddanství žen. Oba manželé se rovněž aktivně zapojovali do činnosti ženských spolků, z nichž nejznámější je Americký klub dam. Charlotta do spolků často brávala s sebou své dvě dcery, není proto divu, že z Alice Masarykové vyrostla žena prahnoucí po rovných právech a lepším světě. V její snaze jí byl vždy vzorem otec, chtěla však svých úspěchů dosáhnou bez jeho přičinění, vlivu, či pomoci.

24.10.2009 v 22:55 | Karma: 17,01 | Přečteno: 3452x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Zákon proti úhynu ryb. Všechny trubky svedené do řek se budou zapisovat

2. června 2024

Premium Rybáři si všimnou úhynu ryb v řece. Hasiči, zatímco havárii likvidují, na webové aplikaci vidí,...

Náš Den D. Jak se Čechoslováci v srdci Francie postavili divizi SS

2. června 2024

Premium Byla to nerovná bitva. Proti hrstce partyzánů stála elitní německá divize SS Das Reich na tancích...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1052x
Studentka historie na FF MU v Brně se zájmem o svět kolem, umění, film apod. Šuplíková spisovatelka.