Nesrovnávejme Peking se Sydney
Peking 2008. Snad nejdiskutovanější Olympijské hry v historii. Měly se vůbec konat? Pokud ano, je dobře, že na ně jeli sportovci z celého světa? Může ojedinělý protest změnit náhled na celé sportovní klání? Těžko říci. Není mi znám případ, kdy by se sportovec kvůli morálnímu kodexu rozhodl do Pekingu neodcestovat. Možná je to škoda, třeba mi něco uniklo, ale jistě by bylo zajímavé sledovat, jak by jeho snahu hodnotila veřejnost.
Veřejnost ale mlčí. Veřejnost má své hry. Něco na tom bude. Ano chléb a hry. Zvyky lidí se během historie příliš nezměnily. Pořád nám stačí tak málo, abychom byli spokojení. Díváme se na svých obrazovkách na bombastickou show, která se posléze ukáže jako pouhé představení, které se vlastně ve svém celku ani neuskutečnilo. Díváme se na zdravé mladé sportovce a dál naše cítění nesahá.
Hry v Pekingu jsou bezesporu jedny z organizačně nejlepších. Nikde ani stopy po neprofesionalitě. Obrovské počty dobrovolníků nadšených a usmívajících se (Starají se o sportovce a návštěvníky a nikoho z nás nenapadne, proč vlastně? Není to také proto, i když bezesporu především kvůli jejich pohodlí, aby se nedívali kam nemají? Lidská zvědavost je přece tak přirozená a skandál Čína rozhodně nepotřebuje.). Stadiony, u kterých člověk sotva chápe jak mohly být postaveny v tak krátkém časovém úseku (všechno je možné, v tak velké a krásné zemi jakou Čína bezesporu je, obdivujme se Číně, jen málokterá země neměla problémy se splněním všech zamýšlených plánů). Můžeme se obdivovat houževnatosti pořadatelů, kterým skutečně neuniklo nic, čeho by si mohl obyčejný smrtelník povšimnout. Ano, po této stránce to byly dokonalé hry. Hry, které proběhly v klidu, protože kdokoli se snažil upozornit na neutěšené podmínky, které v Číně panují byl vyhoštěn. Nikdo si netroufl kritizovat. A tak nakonec z her po jejich zakončení zbyl jen výsměšný škraboškový škleb vržený směrem ke všem demokraticky uvažujícím lidem na Zemi.
Kdosi řekl, že jsme díky Pekingu 2008 poznali Čínu. Takové vyjádření se v mých očích pravdě příliš neblíží. Viděli jsme snad někdy Čínu? Viděli jsme sportoviště plné usměvavých lidí, ale kdo je ochoten odpřísáhnout, že to nebyl klam? Další hra, aby svět byl spokojen? Nepoznali jsme Čínu. To, co jsme viděli byly Olympijské hry v Pekingu, ne Čína.
Nesrovnávejme Peking se Sydney, nemáme na to právo. Nemáme právo jej srovnávat ani s Athénami. Nabízel by se snad jen Berlín, ale o tom už bylo řečeno hodně. Nemůžeme stavět hry v Pekingu na roveň kterýmkoli jiným, které proběhly v zemích, jež ctí svobodu slova a podobné, pro Čínu zřejmě přežité, či dosud neobjevené a záměrně skrývané, hodnoty. Hry v Pekingu navždy zůstanou milníkem v historii olympismu, je trestuhodné zavřít před tak jasnými porušeními kodexu her oči a dělat, že se nic nestalo, mluvit o přátelství a míru v zemi, která ročně podle některých odhadů popraví více odsouzených než všechny ostatní státy s trestem smrti dohromady (kolik z nich si smrt skutečně zaslouží?).
Nesrovnávejme Peking se Sydney, protože toto nebyly důstojné hry. Hry, které nejsou bez rozdílu pro všechny nemohou být nikdy důstojné.
Barbora Havejová
Rusko a Evropa
Rusko je svou historií předurčeno k velikosti, vždycky tu bude duch Svaté Rusi, vždycky k ní bude nutno vzhlížet, vždycky se najdou lidé, kteří budou chtít jít v jejích šlépějích, naplňovat její odkaz. Rusko stojí na pomezí dvou kontinentů, pro svou velikost je zmítáno mnoha vnitřními běsi, od kterých politici chtějí odvracet tvář lidu.
Barbora Havejová
Francisco Goya: Poprava povstalců v Madridu 3. května 1808 (1814)
Francisco José de Goya y Lucientes (30. březen 1746, Fuendetodos – 16. duben 1828, Bordeaux) byl španělský malíř a rytec, což samo o sobě nevystihuje ani jeho tvůrčího génia, ani jeho přínos světovému výtvarnému umění. Ve své eseji se budu věnovat jednomu z jeho nejslavnějších obrazů, Popravě povstalců v Madridu 3. května 1808. Dříve než k tomu ale přistoupím, chtěla bych alespoň rámcově načrtnou horizont Goyovy tvorby.
Barbora Havejová
Ch. de Gaulle a K. Adenauer – dva muži nad kolébkou nové Evropy
Charles de Gaulle (22. listopadu 1890 Lille – 9. listopadu 1970 Colombey-les-Deux-Églises) a Konrad Adenauer (5. ledna 1876 Kolín nad Rýnem – 19. dubna 1967 Rhöndorf) byli muži, kteří bez nadsázky utvářeli Evropu po většinu 20. století, i když jejich politické kariéry se na nejvyšší úrovni proťaly na pouhých pár let (1958-1963). Byli to muži starého světa, kteří dosud věřili, že morálka a slušnost nejsou přežitými pojmy, oba dva byli posléze nahrazeni dravější a progresivnější generací, jejich odkaz je ale stále živý.
Barbora Havejová
Děkabristé
Normal 0 21 Touha po změnách do Ruska vtrhla spolu s navrátilci proti-napoleonského tažení. Jejími nositeli byli důstojníci z řad šlechty. Poznání poměrů v Evropě a možnost srovnání je nutily pohlížet na Rusko jinak, kritickýma očima. Byli velice mladí, mnohým z nich během tažení Evropou nebylo ještě ani dvacet let, a již měli za sebou zkušenosti mnohem starších mužů. Toužili po změně života, svobodě, byli znechuceni zvůlí státního aparátu, a proto se rozhodli vzít věci do svých rukou, z nichž se jim vše vymklo v osudné pondělí 14. prosince 1825.
Barbora Havejová
Alice Garrigue Masaryková
Byla nejstarší dcerou Tomáše G. Masaryka a jeho ženy Charlotty. Narodila se 3.května 1879 ve Vídni, většinu svého dětství prožila ale již v Praze. Byla vychovávána v demokratickém a liberálním prostředí, v němž získala potřebné základy pro svůj budoucí život a činnost. Jak otec tak matka od útlého dětství podporovali všechny své čtyři děti, Alici, Herberta, Olgu a Jana, rozvíjeli jejich talent v umělecké oblasti, dbali na to, aby se děti učily cizím jazykům. Masarykovi vždy respektovali názory svých dětí i jejich přátel a mnohdy s nimi diskutovali jako rovný s rovným. T.G. Masaryk navíc zastával myšlenku plné rovnoprávnosti žen a Charlotta Masaryková spolu s M. Blažkovou přeložila do češtiny Millovu práci Poddanství žen. Oba manželé se rovněž aktivně zapojovali do činnosti ženských spolků, z nichž nejznámější je Americký klub dam. Charlotta do spolků často brávala s sebou své dvě dcery, není proto divu, že z Alice Masarykové vyrostla žena prahnoucí po rovných právech a lepším světě. V její snaze jí byl vždy vzorem otec, chtěla však svých úspěchů dosáhnou bez jeho přičinění, vlivu, či pomoci.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Fakultu v Plzni vyděsil ohlášený střelec. Policie školu vyklidila, nikoho nenašla
Policie zasahovala ve středu odpoledne na strojní a ekonomické fakultě Západočeské univerzity v...
Ředitel České televize Souček se zastal moderátorů, které měl Babiš jako terč
Generální ředitel České televize Jan Souček i vedoucí zpravodajství Petr Mrzena se ohradili proti...
Časopis Time jmenoval Trumpa osobností roku. Už podruhé
Osobností roku časopisu Time se stal zvolený americký prezident Donald Trump. Držitelem tohoto...
Ministr Stanjura je nemocný. Zrušil program na následující dny
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ruší program na následující dny. Důvodem je nemoc horních...
Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany
Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na...
Hledáte nové, nebo bazarové lyže? Okoukli jsme za vás Lyžebraní
Hledáte lyže, snowboard nebo lyžařské vybavení? Pak pro vás možná máme řešení. Navštívili jsme největší lyžařskou akci v ČR - Lyžebraní. Právě tady...
- Počet článků 37
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1054x