Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdoule, mišpule, ačokča… o neobvyklých plodech zahrádky

Baví mě pěstovat rostliny, na jejichž názvy reagují lidé otázkou „Cože?“, jelikož netuší, co to vůbec je. Nebo také úžasem, že to může růst u nás v Čechách. Podělím se o své zkušenosti a „exoty“.

V mých tipech budou převládat dřeviny, a to stromky a keře nepříliš urostlé a nenáročné, jelikož zahrádka je malá a nízkoúdržbová. Zelenina je tu spíš popelkou, protože přece jen vyžaduje víc opečovávání a často ji sežerou slimáci nebo jiná zvířátka.

Své neobvyklé oblíbence řadím podle toho, jak moc je mám sama ráda a jak moc je doporučuju – od těch nejméně problémových a nejchutnějších po ty poměrně nejnáročnější a nejméně lákavé.

 

Kdoule

Dva hezké stromky, nebo spíš keře, protože se rozvětvují hned u země a nedorostly víc než do tří metrů. Je to jiná rostlina než kdoulovec, to je takový ten keř s krásnými červenými květy a droboučkými plody, které mají podobné aroma jako kdoule, ale hodí se spíš jen na provonění prádelníku.

Plody kdouloní jsou velké asi jako jablka nebo hrušky. Kdouloně jsou proti jabloním výrazně zdravější, asi nemají tolik škůdců - pardon, pojem „škůdce“ bychom my příznivci přírodních zahrad vůbec neměli používat - takže konzumentů, jelikož jsou tak vzácné. Listy i kalíškovité květy jsou okrasnější než jabloňové. Obejdou se bez řezu a každoročně plodí jako divé.

Plody se ale musí nějak tepelně zpracovat – upéct, zapéct, zavařit, často se z nich dělá kdoulový sýr, což je v podstatě takzvaná „ovocná kůže“ - usušená dřeň. Jelikož nemám sušičku, zpracovávám je jednoduše na pyré, někdy „celokdoulové“, někdy do něj přidám jablka. Může se jíst samotné jako dezert.

Jsou hodně aromatické a chuť je s ničím neporovnatelná… prostě kdoulová.

 

Mišpule

Zatím mladý stromek, předpokládám, že doroste tak do 5-6 metrů. Každoročně je obsypaný exoticky působícími plody, které dozrají až po příchodu prvních mrazíků – vlastně začnou být poživatelné, když zhniličkovatí. Děti je zbožňují, ale pro nás dospělé je to trochu neefektivní piplačka, malé plody se musí jednotlivě vymačkat nebo vysát a uvnitř je poměrně velká pecka.

Chutná to zhruba jako dětská přesnídávka.

 

Fíkovník

Doporučila bych ho tu jako absolutní jedničku, kdyby v zimě kapku neomrzal, například letos jsem musela po zimě část větví odstranit. Před zimou ho ale ničím nechráním, prostě je zasazený v teplém a slunném koutě zahrady.

Ve své domovině je to plevel, má se k světu opravdu vitálně a každoročně mohutně přirůstá, takže pokud máte omezené místo, musíte ho pořád prořezávat i z tohohle důvodu. Britské prameny doporučují omezit i jeho kořeny betonovou skruží.

Ani fíkovník nemá v našich podmínkách žádné škůdce čili konzumenty a plody jsou prostě úžasné – objevují se na větvičkách zároveň s listy a neprocházejí stádiem květu, takže potřebují žádné opylování. V teplém a slunném létě jsou slaďoučké a sklízejí se postupně od srpna do října.

 

Kiwi

Mrazuvzdorná popínavka s plody velkými jako angrešty, sladkými a moc dobrými, dozrávajícími na podzim. Během vegetační sezóny má bujné listoví a poskytne krásný stín, přes zimu opadá.

Mínusové body ode mě má jen proto, že když kupujete dvoudomou variantu, musíte mít kluka a holku, a mně v zahradnictví omylem prodali dva kluky. Přišla jsem na to, až když jsem po několika letech srovnala jejich květy s fotkami na internetu, a holku (doufám, že už se trefili) jsem zasadila teprve loni. Taky mám jednodomé kiwi, které už plodí, ale jen maličko a celá rostlina je daleko menší a roste pomaleji… ale to může být jen náhoda.

 

Náhrady borůvek

Jak známo, kanadské borůvky potřebují kyselou půdu, což se nejlíp docílí přídavkem rašeliny, a proti tomu máme my přírodní zahradníci výhrady. Navíc jsou hodně náročné na vláhu. Já už řadu let pěstuji zimolez kamčatský a muchovník. Oba tyhle keře mají modré plody srovnatelné s borůvkami a dozrávající hodně brzy, zimolez patří s jahodami k prvnímu ovoci, které se dá v časném létě zobat. Muchovník mi připadá chuťově lepší a rozhodně je hezčí – má krásné bílé květy, bobule postupně mění barvu od růžové po fialovou a listí se na podzim efektně zbarvuje.

 

Vytrvalá brokolice

Najdete ji také jako odrůdu Nine Star. Vytváří dužnatá poupata, která se dají jíst zasyrova, a když je neočešete, krásně bíle nebo žlutě vykvete. Není úplně vytrvalá, ale dva tři roky let vám vydrží.

Je moc dobrá a děti ji zbožňují. Bohužel je stejně jako jiné brukvovité rostliny oblíbeným cílem všemožných breberek – housenek, dřepčíků, o slimácích nemluvě, na rozdíl od následujících dvou zelenin, které nechávají různé živáčky celkem chladnými.

 

Batáty

Stejně jako brambory vytvoří během vegetační sezóny z jedné zasazené hlízy sedm nebo osm hlíz, a stejně jako brambory je raději pěstuji ve velkých květináčích, abych si usnadnila sklizeň. Chuť vlastnoručně vypěstovaných hlíz je nesrovnatelně lepší než kupovaných – což platí univerzálně, ve srovnání s produkcí zahrádky, kterou okamžitě zkonzumujete, je všechna zelenina v obchodě už tak nějak vyčichlá. Bonus: batát je velmi bujná liana a má moc hezké listy.

 

Ačokča

Jednoletá bujně rostoucí liana, která vám vytvoří hezkou svěže zelenou zástěnu. Plody vypadají trochu jako zelené papričky, ale chutnají jako něco mezi okurkou a hráškem. Na poslední místo dávám ačokču proto, že aby byly plody chutné, musíte je zachytit v hodně raném stádiu – když jsou maličké – a hned jíst. Zmiňované „vyčichávání“ je u nich velmi rychlé, pak se ovšem ještě dají tepelně zpracovávat a třeba nakládat podobně jako okurky.

 

Letos snad budeme mít poprvé ovoce z velkoplodého dřínu… tak jsem opravdu zvědavá. Dobrodružství zahrádkářského objevování nikdy nekončí!

 

Autor: Eva Hauserová | pátek 28.5.2021 8:27 | karma článku: 20,06 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Vzpomínky na maminku

V úterý zemřela ve věku devadesáti pěti let moje maminka. V posledních letech její život pomalu vyhasínal a byla závislá na cizí péči, ale tím spíš musím myslet na to, jaká bývala dřív...

11.2.2022 v 9:44 | Karma: 28,75 | Přečteno: 906x | Diskuse| Ona

Eva Hauserová

Kdo nebo co může za zdražování energií?

Ke svému údivu pozoruji, že z prudkého růstu energií je nejčastěji obviňována zelená politika a nástup zelených technologií, ať už v podobě Zelené dohody (Green Deal) pro Evropu, nebo uhlíkových povolenek.

5.1.2022 v 10:40 | Karma: 12,70 | Přečteno: 1095x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Kuje na nás někdo celosvětově pikle?

Současná rozháraná doba s vyostřenými rozpory nejrůznějšího druhu úspěšně vyvolává bujení domněnek typu „zase na nás šijou nějakou boudu“... ale mně vesměs připadají nedotažené až zfušované.

1.12.2021 v 8:34 | Karma: 33,38 | Přečteno: 6496x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Slasti a strasti amatérského pokusničení

Loni mě začal zvýšenou měrou zajímat mikrobiální život v půdě na zahrádce, konečně mám z dob svých studií mikrobiologické „kořeny“.

8.11.2021 v 8:32 | Karma: 11,53 | Přečteno: 292x | Diskuse| Hobby

Eva Hauserová

Queering je česky Kvíření

Zajímají mě experimenty s křížením přírodních věd a umění. Proto sleduju aktivity Institutu úzkosti, které zkoumají možnosti, jak by se mohlo umění prolnout s různými „queer“, tedy podivnými, zvláštními a okrajovými oblastmi vědy.

12.10.2021 v 10:06 | Karma: 9,05 | Přečteno: 342x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.