Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kuje na nás někdo celosvětově pikle?

Současná rozháraná doba s vyostřenými rozpory nejrůznějšího druhu úspěšně vyvolává bujení domněnek typu „zase na nás šijou nějakou boudu“… ale mně vesměs připadají nedotažené až zfušované.  

Pokusím se shrnout jednu takovou ucelenou „myšlenkovou soustavu“ či „světonázor“, jak tak koluje na internetu a občas se v různě pozměněných podobách vynoří znova. Rovnou k tomu napíšu, s čím souhlasím a k čemu už jsem skeptická, a pak se to pokusím zdůvodnit.

Takže:

Mezinárodní korporace manipulují lidmi pomocí médií a reklamy. (Souhlasím.)

Do vedoucích pozic v korporacích, politice a vůbec všude se velmi často proderou sociopatické typy lidí. Tedy egoisté, kterým chutná moc nade všechno ostatní. (Souhlasím.)

Tyto otrlé týpky nezastaví v jejich zhoubném počínání ani očividné příznaky hrozícího kolapsu, ať už ekologického, demografického nebo ekonomického. (Souhlasím.)

Počet obyvatel planety se nezastavitelně zvyšuje (nesouhlasím) a všichni chtějí životní úroveň vyspělých zemí (souhlasím jen částečně), což musí nutně vést ke zhroucení systému (souhlasím jen částečně).

Proto se mocní tohoto světa domluvili, spikli a připravili a už provádějí kolaps řízený. (Vůbec nesouhlasím.) Vyvolávají umělou nenávist a strach, a jako jeden z nástrojů k rozeštvávání lidí a zároveň i snižování populace používají i viry a očkování. (Tohle mi přijde až legrační.) To všechno se velmi hodí, aby mohla být omezována práva jedince a aby nad ním systém získal úplnou kontrolu. (Na tomhle ovšem zase něco je.)

 

Růst světové populace

O tomhle tématu je trochu tabu mluvit, protože vyvolává dotčené emotivní reakce typu „To lidé jako nesmějí mít děti?“ - Ve skutečnosti ke stabilizaci populace stačí průměr 2,3 dítěte na ženu, což je ažaž a statisticky se do toho vejdou i občasní „rodičovští nadšenci“, kteří mají větší počet dětí, protože to zase vyrovnají ti, kterým stačí dvě a méně dětí na rodinu. Porodnost dnes klesla na hodnotu 2,3 dítěte na ženu už i v Indii a populace už prakticky roste jen v arabských zemích a v části Afriky, takže je reálná naděje, že se počet obyvatel Země zastaví na devíti miliardách. Což je sice hodně, ale je to pořád ještě po ekologické stránce zvládnutelné. Tedy bylo by, kdyby...

 

...si všichni nepřáli mít životní standard vyspělých zemí

Podívejme se do wikipedie na hustotu obyvatel některých vybraných zemí, tedy kolik jich žije na kilometru čtverečním. Nejdřív Evropa: Česká republika 135, Slovensko 111, Německo 233, Británie 277, Francie 118, Itálie 201, Polsko 122, Ukrajina 73, Bulharsko 64. Pozoruhodné je Holandsko se 408 obyvateli na kilometr, které je přitom po USA druhým největším vývozcem potravin na světě. Holandská zemědělská produkce sice není stoprocentně bio a eko, ale kdyby taková byla, stále by země měla hodně přebytků. Čili už jen z tohoto jediného údaje je vidět, že ani v nejhustěji obydlených zemích není nutné počty obyvatel snižovat, když chceme žít udržitelně, ale klíčové je zavádění přiměřených technologií a také chování lidí. Stačilo by žít celkově skromněji a samozásobitelštěji, jíst místní potraviny převážně rostlinného původu a přejít na obnovitelné zdroje energií.

A teď pro srovnání asijské země: Indie 411, Vietnam 289, Čína 149, Japonsko 337, Malajsie 95, Afghánistán 57, Saúdská Arábie 15, Emiráty 115, Irán 50. Vidíme, že opravdu „přelidněně“ působí na první pohled Indie, a opravdu, když jsem tam byla, na vlastní oči jsem viděla, že tam hustota lidí opravdu bije do očí hlavně ve městech. Ale zrovna v Indii by se dala velmi snadno nahradit fosilní paliva solárními technologiemi, a pokud vím, samotní Indové Gándhím počínaje hlásají, že si ani nepřejí mít západní životní standard. Kupříkladu jsem četla bědování nějakého kapitána automobilového průmyslu, že v Indii lidé nechtějí kupovat auta a spokojují se se skútry – no bodejť, sama můžu dosvědčit, že by se tam tolik aut ani nevešlo. (Ano, populační hustota je srovnatelná s Holandskem, ale tam přece lidé také jezdí s oblibou na kolech, že.)

Nechci působit nějak přehnaně technooptimisticky, ale znamenalo by opravdu velký krok na cestě k udržitelnosti, kdyby USA, Čína a další státy našly prostředky na přechod k obnovitelným zdrojům energií a k chytrým technologiím, kterými by se dosáhlo obrovských úspor, jak to navrhuje Jeremy Rifkin v knize New Green Deal (Nová zelená dohoda), kde mimochodem dává Američanům za vzor Evropskou unii a její plány. V češtině má vyjít za pár dní, do půlky prosince. Uskutečnit tuhle přestavbu není tak těžké, stála by jen zlomek toho, co se vydává za zbrojení. A snižovat počty obyvatel kvůli tomu potřeba není.

Pro srovnání ještě údaje z méně zalidněných končin: Brazílie - 25 lidí na kilometr, Afrika: Gambie 202, Guinea 50, Jižní Afrika 47, DR Kongo 36, Mozambik 37, Uganda 177, Somálsko 24, Čad 12. Zase vidíte, že problémy zřejmě leží jinde než v samotných počtech lidí. Na zemi dopadá tolik sluneční energie, že by stačila pokrýt potřeby všech obyvatel a zajistit jim slušný životní standard, kdybychom ji ovšem dokázali rozumně využívat.

 

Kdyby se mocní dokázali domluvit...

Teď přijde to, co mi přijde na spikleneckých teoriích nejkomičtější: představa, že se mocní tohoto světa – bez ohledu na svůj rozdílný původ, výchovu, názory, ideologie, mentalitu, preference a nenávisti – tedy že se tato barvitá skupina lidí, kterou spojuje jen a pouze cynický přístup k nám „obyčejným lidem“ a chtějí na nás zbohatnout - dokáže domluvit. Samozřejmě že to nedokážou! Někdo by taková vyjednávání určitě pokazil, prozradil ve jménu vítězství své vlastní ideologie a svých zbraní, snažil by se převálcovat ostatní, nechtěl by se s nimi dělit o zisky… ale pro účely dalších úvah teď na chvíli předpokládejme, že by se domluvit dokázali.

V tom případě by nakládali se světovými zdroji tak, aby co nejvíc a nejefektivněji zbohatli.

Což by rozhodně nedělali tak zfušovaným způsobem, jak to kolem sebe vidíme.

Úplně nejvíc by se jim vyplatilo počty lidí neredukovat, protože tím se zredukuje i potenciál bohatství, které mohou vytvořit, ale proměnit obyvatele Země v tupé a poslušné otroky. Manipulace s lidským vědomím a svobodnou vůlí by se daly provádět daleko šikovněji, tak, aby si to lidé ani neuvědomili. Ano, cílem může být davová mentalita typu „já jsem příliš hloupý/hloupá, ať za mě všechno raději rozhodují ti chytřejší nahoře, velké korporace a charismatický vůdce XY“, ale je k tomu nutné vyvolávání strachu, nesnášenlivosti a nenávisti? Jen v tom případě, že nemáme nějaký biologický (fyziologický, biochemický…) prostředek, kterým cílové skupině výrazně snížíme IQ a asertivitu, nebo řekněme schopnost samostatně myslet a jednat. Podle spikleneckých teorií ovšem takové prostředky existují a jsou schovány ve vakcínách, případně v postřicích z letadel a podobně.

Jenomže pak by se výsledky na takto „ošetřené“ populaci už projevily a rozdíly proti populaci „neošetřené“ by už byly očividné – což nejsou.

Kromě toho: když už by spiklenecká elita pokládala za nutnou redukci počtu obyvatel, mohla by přece výrazně snížit plodnost těch „ošetřených“ - což také v praxi nepozorujeme – a nemusela by lidi ani zabíjet. Ale dejme tomu, že by se chtěla sadisticky kochat jejich utrpením. Pak by mohli snadno smontovat virus, který by byl daleko víc smrtící. A v okamžiku, kdy by ho vypustili do světa, by už jistě měli v rukávu připravenou spolehlivou vakcínu, na které by vydělali astronomické sumy. Nic takového ale v praxi nepozorujeme.

 

Lidé žádnou manipulaci „seshora“ nepotřebují, aby se zničili

Zastánci spikleneckých teorií si často myslí asi tohle: „Přece není možné, aby se lidé chovali jako takoví idioti! Někdo jimi musí manipulovat.“ - Já si ale myslím, že to možné je, a dokonce je to zákonité. Můj osobní „světonázor“ je evolučně biologický: naše šimpanzí podstata nám přímo diktuje, abychom útočili na sousední něčím odlišné kmeny svého vlastního biologického druhu, i když je v krajině pro všechny dost místa. Prostě nás ti cizinci něčím štvou – jsme teritoriálně agresivní. Naše šimpanzí hierarchická a přitom hašteřivá mentalita nám našeptává, abychom se zaměřovali na konflikty a rozepře a abychom mezi sebou neustále o něco bojovali a poměřovali se, kdo má čeho víc. Také nám chybí schopnost vidět na více generací dopředu – nějaká abstraktní hrozba pro naše pravnoučata nás nezajímá zdaleka tolik, jako ohrožení našeho současného blahobytu, pokud by se nám třeba zvedly životní výdaje.

Neříkám, že nejsme schopní tohle biologické nastavení překonávat a chovat se kulturně a civilizovaně, ale stojí nás to určitou námahu, protože naše defaultní nastavení je dosti primitivní.

Problémy lidstva se tím dají velmi snadno a jednoduše vysvětlit.

 

Autor: Eva Hauserová | středa 1.12.2021 8:34 | karma článku: 33,38 | přečteno: 6496x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 484x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 574x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 698x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 914x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

První bouřky dorazily na Strakonicko. Odpoledne a večer zasáhnou většinu Česka

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  15:45

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2106x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.