Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Queering je česky Kvíření

Zajímají mě experimenty s křížením přírodních věd a umění. Proto sleduju aktivity Institutu úzkosti, které zkoumají možnosti, jak by se mohlo umění prolnout s různými „queer“, tedy podivnými, zvláštními a okrajovými oblastmi vědy.

Taky se může stát, že si věda sama nijak „queer“ nepřipadá, ale v novém světle, které na ni umělci vrhnou, se tak začne jevit.

V létě jsme s vnoučkem Felixem absolvovali exkurzi za městskou divočinou, kterou Institut úzkosti pořádal. Hledali jsme zajímavé organismy na brownfieldech kolem Vltavy a na závěr jsme si vyráběli hmyzí masky v nízkoprahovém komunitním centru Jako doma v Libni.

A tenhle pátek jsem se vypravila – již bez vnoučka - na další akci Institutu, přednášku nebinární umělkyně Mary Maggic s tématem Open Source Estrogen. Mary Maggic je původem z Los Angeles, nyní dlouhodobě pobývá ve Vídni. Ve své práci si pohrává s možnostmi biohackingu v oblasti hormonů: při její prezentaci si člověk naplno uvědomí, že žijeme ve světě, kde ženy polykají spoustu hormonální antikoncepce, ta proniká do vody a všichni a stále jsme obklopeni molekulami estrogenů, které na nás nějak působí. Aplikace hormonů je zatím v rukou korporací, ale co kdybychom si nějaké hormony připravili amatérsky sami a ujali se vlády nad svou fyziologií a genderem sami?

 

Hospodyňky kuchtící estrogen

Na tohle téma nám Mary Maggic promítla roztomilou parafrázi něčeho jako je televizní receptář či Herbář – dvě ženy převádějící domácí izolaci estrogenu z moči v kuchyni. Je to prosté - přefiltrujete, naabsorbujete, vysušíte a nakonec rozpustíte v alkoholu (ginu) – a můžete to popíjet se svými trans přáteli.

V sobotu po přednášce následovala praktická dílna, kde se to opravdu dělalo, ale tam už jsem nešla – jednak jsme měli zahradnickou brigádu ve školce a jednak u mě hrál určitou roli „yuk faktor“, neboli „fuj faktor“. Zjišťuju, že vůči lidským tělům a jejich produktům mám docela vysokou hladinu štítivosti, což se mi potvrdilo i u dalšího filmu s podobnou tématikou. Ten byl ze Španělska a zobrazoval alternativní komunitu biohackerů a biohackerek, kteří pořádají setkání na téma symbiózy v opuštěné chátrající textilce a dělají například obřad k uctění močové trubice a měchýře, načež izolují laktobacil z vagín a vypěstují si z něj jogurt. Uááá, ten bych tedy nejedla!

Mary Maggic má víc podobných projektů, další s názvem The Molecular Queering Agency pojednává o toxické krajině, kde se stáváme cizinci, odcizenými nebo mimozemšťany (aliens), a zobrazuje oceány naší planety kolonizované molekulárními agens (nebo to jsou agenti?). K tomu se váže další workshop, zahrnující obřad uctívání moči, izolace hormonů a vdechování hormonů předchozích účastníků z kyslíkové masky – izolované hormony fungují jako feromony a jejich pachy či vůně jsou lidmi vnímány velmi individuálně.

 

Pohrávání s genderem a s plodností

Další film ukazoval, jak se (alespoň v USA) striktně rozlišují novorozenci podle velikosti klitorisu či penisu a podle vzdálenosti mezi řitním otvorem a genitálem, která se obecně se stoupajícími hladinami estrogenů v prostředí u nově narozených snižuje. Budou se hranice mezi oběma pohlavími stále víc rozostřovat? Mary Maggic vytvořila interaktivní program, kde si lidé mají tuto část těla vyfotit a vložit do databáze.

Všechny tyto divy a ještě další můžete spatřit na webu umělkyně, plus ještě něco navíc, třeba tady: https://maggic.ooo/Egstrogen-Farms – najdete film o vaječnících žen i slepic a o geneticky upravených slepicích snášejících vajíčka nabitá estrogeny.

Tenhle průhled do světa kvíření na mě zapůsobil osvěžujícím a současně znepokojivým dojmem. Mám pocit, že umění by mělo dělat přesně tohle - reagovat na podněty prostředí způsobem, který je jim adekvátní, přebírat, zkoumat a třeba převracet naruby jejich jazyk, a dělat to aktivisticky, ale ne zase až politickými proklamacemi – spíš otevírat nové perspektivy, zkoumat, ptát se a pohrávat si úplně s čímkoli. Vlastně nevím, jestli tohle umění je konceptuální (asi ano, protože na diváka působí samotné znepokojivé myšlenky), jestli by se dalo zaškatulkovat jako performance nebo jak, ale celkově mi to připadá hodně trefné. Tedy aspoň v euroamerické kultuře – sama Mary Maggic se zmiňovala, že na umělecké stáži v Indonésii hledala porozumění jen ztěžka...

Autor: Eva Hauserová | úterý 12.10.2021 10:06 | karma článku: 9,05 | přečteno: 342x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 485x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 574x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 698x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 914x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Potřebujeme vybudovat odolnější společnost, zní z fakulty půl roku po střelbě

21. června 2024  9:23,  aktualizováno  17:11

Přímý přenos Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se po půl roce vrátila k tragickým událostem z 21. prosince...

Spokojenost veřejnosti s vládou se snížila, horší byla pouze za Nečase

21. června 2024  17:04

Spokojenost veřejnosti s vládou Petra Fialy se stále snižuje, pozitivně ji hodnotilo pouze 18...

Denně pije alkohol dvakrát víc Čechů než dřív, mladí však odkládají cigarety

21. června 2024

Premium Češi holdují alkoholu a trávě, mladí se ale odklánějí od cigaret. Počet denních pijáků se v Česku...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2106x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.