Jedno je jisté – rok 2023 bude rokem manipulací, urážek a sprostoty
Vycházím ze dvou předpokladů:
- Internetová doba o mnoho řádů znásobila možnosti mezilidské komunikace, výměny informací od pravdivých po zcela lživé, diskusí, polemik, sugestivního ovlivňování jedinců i milionových mas.
- V historii lidstva je vždy zločin poněkud v náskoku před spravedlností. Myšlenkově, nápaditostí, svou zvrácenou kreativitou, technickými prostředky, penězi. Zločin provádí akce, spravedlnost se udýchaně se zpožděním snaží o reakce.
Všimněte si, jak platnost obou těchto předpokladů zároveň ovlivňuje náš informační svět:
Teprve historicky nedávno se objevila nebo silně zvýšila svůj výskyt nová slova, nové pojmy jako
- argumentační fauly a podobné pojmy,
- manipulace (neobjevila se nově, jen nedávno velmi zesílila ve frekvenci použití),
- spin doctoring,
- Overtonova okna,
- dezinformace,
- narativ,
- dezolát,
- vypatlanec,
- xenofob,
- internetový troll…
A několik řádků by jistě zabral i výčet novodobých šťavnatých (často surových) nadávek, jimž se častují zakomplexovanci v internetových diskusích.
Kam se hrabou historicky dřívější klasické nadávky a negativní pojmy typu brainwashing, hlupák, blbec, debil, imbecil, idiot… proti smršti sprostot poslední doby to jsou přímo něžná pohlazení!
Také si jistě všímáte, jak v posledním období zesílily připomínky a citace Orwellova románu 1984…
Poměrně až nedávno mne ovšem zaujal jeden moment: A sice, jak se zvětšuje propast mezi právním postihem urážení jedince a právním postihem urážení nějaké skupiny lidí (třeba nějaké menšiny).
Mám bytostný odpor k širšímu citování něčeho z toho, čím se beztrestně citují jedinci živočišného druhu homo sapiens (přeloženo – člověk rozumný). Zmíním se sebezpařením snad jeden citát – reakci na projev prezidenta Miloše Zemana ze sklonku minulého roku: „Miloši, ty trosko vypitá a zechcaná, jsi proruská a pročínská filcka,“ vyjádřil se veřejně na sociální síti dospělý člověk, lékař, ba primář. A zdá se, jako by hlídači civilizované spravedlnosti, tedy orgány činné v trestním řízení dělaly jakoby nic.
Zkuste si však představit tu reakci, kdyby toto někdo veřejně prohlásil o nějaké skupině obyvatel:
„Černoši, vy trosky vypité a zechcané…“
„Ženy v řídících funkcích, vy trosky vypité a zechcané… vy filcky…“
„Účastníci pochodu a festivalu Prague Pride, vy trosky vypité a zechcané…vy filcky…“
A zkuste si vždy při čtení každé sprosté internetové diskuse analogicky představit, že to, co létá mezi jedinci, by létalo vůči skupinám obyvatelstva, například menšinám.
Ano, jistě, všechny ty skupiny jsou buď menšiny anebo skupiny fyzicky slabších (ženy). A menšiny mají být chráněny.
Ale - není jedinec, jednotlivý člověk tou nejmenší, nejmenšinovatější menšinou? Není jedinec tím, kdo se může bránit ještě méně než nějaká skupina? Nezaslouží si tedy ochranu největší? Navíc – v Listině základních práv a svobod je hned z kraje výrok mj. o tom, že člověk má právo na ochranu své cti. A tato Listina má i v našem státě nás právní sílu ústavního zákona…
Proč nejsou ti, kteří hrubě urážejí jednice, postihováni přinejmenším stejně jako ti, kteří třeba i méně hrubě znectí nějakou menšinovou skupinu lidí?
Tady něco nehraje, že?
Závěrem: Podle mého pevného přesvědčení lidstvo potřebuje psychologickou revoluci. Tak jako informační technologie daly lidem „jaderné zbraně vzájemného masového manipulování a urážení“, tak informační psychologie by mohla vše aspoň částečně navracet k normálnímu slušnému životu.
A jestlipak víte, že u nás v oblasti ochrany proti všemožným manipulacím existuje komplexní pomůcka, která nalézá Achillovu patu a tudíž i nabízí celou paletu řešení všech těch sprostot, fejků, triků, dezinformací… Pomůcka miliardové hodnoty; jedna z mála velkých hodnot, které našemu státu zbyly po vykrádání většiny hodnot cizinou za posledních třicet let?
Ano, existuje psychomatematická pomůcka zahrnující obranu proti všem těmto komunikačním sprostotám minulým, přítomným i budoucím. Obdobně jako v chemii existuje Mendělejevova periodická tabulka zahrnující opravdu všechny chemické prvky objevené v minulosti i v budoucnosti. Kdyby se té psychomatematické pomůcce učilo všeobecně na školách, tak ty urážky v našem světě v podstatě ustanou. Jejich používání mezi lidmi vymizí; obdobně jako vymizely mechanické psací stroje a ormigové kopírování dokumentů.
Kdybych sem dal na tuto psychologickou odbornou pomůcku konkrétní odkaz… tak by logicky každý, kdo není úplný zločinec, vyvinul maximální úsilí, aby se informace o ní stala ve všech mainstreamových médiích hlavní zprávou dne. Aby se to dovědělo maximum lidí.
Ovšem není tomu tak – pravidla zdejšího blogování jsou taková, že by to pak admini chtě nechtě museli stáhnout z hlavní stránky – a zařídit tak, aby se o řešení dozvědělo co nejméně lidí.
Takže přímý odkaz neuvedu.
Ale naděje existuje.
David Gruber
Enháčko!!!
Nová huť, NHKG, ArcelorMittal, Liberty... To jsou další názvy stejného podniku. V srdcích obyvatel Ostravska však zůstává zapsán jako Enháčko.
David Gruber
Pan Maks ze Sexmise už si výtah nepřivolá
Zemřel polský herec Jerzy Stuhr. A protože se mne to dotýká i trochu osobně, protože k Sexmisi mám vztah jako málo lidí u nás – tak se o informace a dojmy s vámi teď podělím.
David Gruber
Připomínka noblesního školství
Rád se vracím ke starým filmům. Pokaždé tam najdu něco nového, nový detail. Včera jsem konečně po mnoha dřívějších shlédnutích jednoho kultovního filmu z roku 1939 objevil v lavicích septimy studenta Josefa Kemra.
David Gruber
Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích
Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.
David Gruber
Návštěva u Jana Wericha
Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.
| Další články autora |
Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální výzdobu
Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...
Kdo ví víc o Vánocích? Otázky, které prověří i Ježíška
Zazvonil zvoneček! Je čas zjistit, jestli máte srdce vánočního elfa, nebo duši lehce kyselého...
Fotky metra, které vás dostanou: Vyhlásili jsme výherce fotosoutěže
Pražské metro se proměnilo v galerii. Alespoň tedy v očích desítek fotografů, kteří se zapojili do...
Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?
Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...
Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku
Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...
Netradiční betlém v Kopřivnici. K Jezulátku přišel i Emil Zátopek
Nevšední skautský betlém, v němž k Jezulátku přišel například i Emil Zátopek, je nyní vystaven v...
Hromadná nehoda na D56 u Ostravy. Bouralo pět osobních aut, náklaďák a dodávka
Na dálnici D56 ve směru na Ostravu došlo k vážné dopravní nehodě. U Paskova boural nákladní vůz,...
Prezident Pavel zavítá do města bižuterie, v Ralsku navštíví výrobce autodílů
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek pokračuje v návštěvě Libereckého kraje. Zavítá na jablonecký...
Město se roky pře s krajem o peníze ze sbírky po bouři. Komu připadnou miliony?
Neobvyklá přetahovaná o humanitární peníze se strhla mezi městem Kryry na Lounsku a Ústeckým...

Prodej bytu 2+kk, 70 m2 - Poděbrady
Táboritská, Poděbrady - Poděbrady III, okres Nymburk
7 300 000 Kč
- Počet článků 336
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2292x
viz též www.gruber.cz



















