Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pan Maks ze Sexmise už si výtah nepřivolá

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr. A protože se mne to dotýká i trochu osobně, protože k Sexmisi mám vztah jako málo lidí u nás – tak se o informace a dojmy s vámi teď podělím.

Mezi žáky mého kurzu rychločtení na začátku devadesátých let byl i muž jménem Pavel Hajný. Konalo se to kousek od Mníšku pod Brdy, v lokalitě Kytín Chouzavá. Na představovacím kolečku v předvečer prvního dne řekl o sobě, že je scénárista. Tak jsme my ostatní byli zvědavi, jestli napsal scénář také k nějakému známému filmu. Všechny nás ohromil: „Tak například Sexmise!“

A že hlavní práci na scénáři udělal jeho kamarád Julek (= Juliusz Machulski), a že původně to Pavel měl s ním mít asi půl napůl, protože to měl být film také půl napůl česko-polský. Jenomže našim papalášům v oblasti filmu se to zdálo být moc odvážné – takže film byl nakonec čistě polský, ale s českým podílem na scénáři.

V příjemné atmosféře toho večera ostatní účastníci přátelsky poplácávali Pavla, že zejména tu scénu s akustickým heslem na přivolání výtahu ke svobodě vymyslel náramně. No – v paměti se mi nedochovalo, jestli to bylo z pera Pavlova nebo Julkova; ale mohlo to klidně být i našeho českého (moravského) původu; vždyť Pavel Hajný je původu valašského – to ono kultovní citoslovce je na Valašsku ctěné, vážené, frekventované. Viz Bohuš Stejskal z Vizovic ve filmu Dědictví. To ono kultovní citoslovce je zde výrazem upřímosti, poctivosti – výrazem, že mluvčí myslí svá slova smrtelně vážně. Ve významu citoslovce jedno z nejryzejších slov českého jazyka.

Pavel Hajný byl už tehdy pilný člověk. Zatímco po náročných lekcích po večerech ostatní v klubovně s chutí hráli společenské komunikační hry, Pavel seděl na svém pokoji a psal scénáře. Měl už tehdy nebývalou věc – notebook. Psal v textovém editoru T 602, kód bratrů Kamenických. Pamatujete? Byly tehdy kapacitní floppy disky „double size–double density“, měly celých 360 kB (ne MB ani GB) úložného prostoru.

Sexmisi jsem viděl mnohokrát; česky, i s neopakovatelnou vychutnávkou polsky. A připadá mi, že má lidem s postupem doby co říci stále více.

Stuhrův pan Maks byl jednoznačně heterosexuální bílý muž. V totalitě feministek se tedy cítil prachbídně, stále narážel.

Pamatujete na scénu nejvyššího soudu nad těmi dvěma muži? Mejnstrým hlásil neochvějně, že Albertka Einsteinová a Mikuláška Koperníková byly ženy – ovšem dezolát dezinformátor Maks jim to kazil… že prý muži. No to si dal – to bylo řevu shora z lavic tehdejších jistě notně podporovaných neziskovek…

A byly tam špatné ženy (státem dobře placené „krávy“ i bezduché dozorkyně) i ženy samostatně myslící a nakonec dobré (Lamia). Hlavní šéfka (tedy – muž) Její Veličenstvo chytře vymyslelo coby akustické heslo to, nad čím se jen při pouhém pomyšlení pokrytecky ctnostné „dámy“ pohoršují. Natož aby to nahlas vyslovily.

„Všude jinde je špatně, jedovato, radiaktivno. Zatímco u nás (uvězněni v zatuchlém dole) je to ten nejlepší z možných světů – daří se, prosperujeme, snižujeme inflaci…“

Nepřipomíná vám to něco?

Děj filmu vrcholil. Výtah vyvezl tři odvážlivce nahoru, pan Maks prořízl zatuchlé špinavé plátno – a to náhle zazářivší světlo svobody bylo oslnivé. Člověk se vždy až zachvěje prozřením, satisfakcí, pravdou.

A pak ten kyslík v ovzduší a letící čáp, symbol plodnosti, symbol lásky dvou pohlaví – muže a ženy… A ve vile všechno dojemně normální – jen ta funkcionářka a dosud podporovatelka podzemního režimu Emma Dax se při prozření před televizní mejnstrýmovou propagandou třásla a o to více křičela: „Jak můžou lidem takhle lhát?!“

No – propaganda je propaganda.

Takže – od premiéry filmu uběhlo mnoho let, čas pokročil, pan Maks Jerzy Stuhr pokojně umlkl. A na výtah už si jadrným slovním heslem nezavolá.

A vlastně ano, zavolá… a mnohokrát. A vy budete u toho – vždy, když Sexmisi budou zase dávat nebo si ji přes internet rovnou pustíte.

Dívejte se vnímavě, se všemi souvislostmi.

Autor: David Gruber | úterý 9.7.2024 14:19 | karma článku: 24,59 | přečteno: 513x
  • Další články autora

David Gruber

Připomínka noblesního školství

Rád se vracím ke starým filmům. Pokaždé tam najdu něco nového, nový detail. Včera jsem konečně po mnoha dřívějších shlédnutích jednoho kultovního filmu z roku 1939 objevil v lavicích septimy studenta Josefa Kemra.

26.6.2024 v 12:15 | Karma: 22,99 | Přečteno: 491x | Diskuse | Ostatní

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,86 | Přečteno: 3754x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 551x | Diskuse | Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 28,11 | Přečteno: 385x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1107x | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Po deštích opět horko. Na začátku týdne se vrátí tropické třicítky

14. července 2024  12:10

Přímý přenos V neděli jsou stále ještě zvýšené toky některých řek po vydatných deštích, ale už na začátku nového...

Přežili Roosevelt, Reagan a Trump. Atentátníci zabili čtyři prezidenty USA

14. července 2024  11:48

Co mají společného Abraham Lincoln, James A. Garfield, William McKinley a John Fitzgerald Kennedy?...

ANALÝZA: Výstřel na Trumpa oživuje temné duchy minulosti a změní Ameriku

14. července 2024  10:35

Premium Sobotní pokus o atentát na Donalda Trumpa je zlomovým bodem nejen v probíhající prezidentské...

Jen milimetry od katastrofy. Střelce dělily od Trumpa pouhé desítky metrů

14. července 2024  9:58,  aktualizováno  10:18

Atentátník, který se pokusil zastřelit exprezidenta Donalda Trumpa, se podle tajných služeb dostal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 335
  • Celková karma 27,15
  • Průměrná čtenost 2286x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik