Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je elektron jen myšlenka, dokud jej nevidíme?

Když jsem letěl do Prahy, četl jsem si jeden článeček o zcela nové interpretaci kvantové mechaniky a teorie relativity. Byl jsem pln naděje, že přichází něco, co ten zmatek ve fyzice vyřeší.

Obě cesty letadlem (do Prahy i z Prahy) jsem se trápil s tímhle článkem (On the Conceptuality Interpretation of Quantum and Relativity Theories) a říkal jsem si, že už asi senilním, že dost dobře nechápu základní ideu tohoto článku. Pak jsem pochopil.

Sice určitě senilním, ale autoři moc dobře vysvětlovat neumí, ale hlavně je jejich ústřední myšlenka vágní a rozmazaná, což ale zase nemusí hned znamenat, že špatná. Oceňuju jejich snahu o interdisciplinární přístup, snahu o spojení kvantové mechaniky a teorie relativity s psychologií a teorií abstrakce, a i když mě hned napadlo, že to hodně zavání duchařinou, dokud dobře nenahmatám konkrétní základní myšlenku, nechci vynášet ukvapené povrchní soudy. A tam jsem četl a četl, tedy spíše přemýšlel a přemýšlel, co tím autoři vlastně chtějí říci, dokud jsem neměl pocit, že jasně vidím, oč jde.

Hlavní myšlenkou článku je, že fyzikální objekty nebo entity jsou koncepty. Nechápete? Já taky dlouho nechápal. Ale autoři tím vlastně myslí, že tyto objekty (nebo prostor a čas) jsou jen abstrakce, které se konkretizují při pozorování či měření.

Stále nechápete? Nedivím se, procházíte tím, čím jsem procházel já. :-) Autoři mají za to, že například elektron není před pozorováním ani vlna, ani částice, je to něco bez takovýchto konkrétních vlastností. Příměrem tady může být třeba pojem zvířete. Zvířetem může být pták nebo sudokopytník. Když ale řeknete jen zvíře, nemůžete rozhodnout v tu chvíli, je-li to pták nebo něco s kopyty, protože máte málo informací. Ba co víc, pojem zvíře není a nikdy nebude ani pták ani kopytník, protože to je abstrakce, která zahrnuje obojí (a mnohem víc). A autoři si myslí, že třeba i elektron je jen taková abstrakce, není ani vlna ani částice, dokud s ním neinteraguje něco v okolí.

Chybička tohoto přístupu je v tom, že všechny elektrony už při svém vzniku vznikly interakcí, tedy musely se konkretizovat do podoby vlny nebo částice (podle logiky a výkladu autorů), tedy i pouhý vznik částice by zlikvidoval její abstraktní charakter. Tím padá celá jejich koncepce. A jen jako dodatek můžeme připomenout proces dekoherence, tedy jakéhosi neustálého přirozeného působení prostředí, který superpozici každé částice (v představě autorů abstraktní charakter částice) likviduje do (quasi)klasického stavu. A v prostředí je každá částice neustále.

Hlavní koncepce článku se tak ukazuje pouze jako nový kabát stařičké myšlenky, že výsledky pokusů v kvantové mechanice ovlivňuje subjekt/pozorovatel jen tím, že pozoruje. Tento klamný dojem přitom vzniká tak, že pozorovatel umístí do experimentu pozorovací zařízení, které by stejný efekt mělo, kdyby tam takové zařízení spadlo náhodně bez vědomí pozorovatele. (Někdy je takovým zařízením prostě jen plátek materiálu, takže taková náhoda je možná.) Tedy úloha pozorovatele je jen zdánlivá a ve skutečnosti ke procesům kvantové mechaniky žádného pozorovatele není třeba. 

Příměrem řečeno, člověk může do vody umístit chladící zařízení, které způsobí, že voda v čísti potoka zamrzne. Nicméně tato voda zamrzne i tehdy, když bez přispění člověka přijde zima. Podstatou zamrznutí potoka tedy není vliv člověka, ale ochlazení, ať už přišlo přirozeně či bylo záměrně způsobeno člověkem.

Prostě autoři propagují jen stařičkou myšlenku inspirovanou prapůvodní Kodaňskou interpretací kvantové mechaniky, jakési platónské pojetí, že idea/abstrakce je pravou realitou a fyzické objekty jsou jen jejich projekce. Tedy shrnuto podtrženo, duchařina to je, a nemá smysl tento článek číst.

Anebo má, protože třeba v pasáži o teorii relativity, když zpočátku autoři vykládají základy speciální teorie relativity, tedy než se dostanou k té duchařině, vykládají relativitu moc hezky. Třeba jsem tam poprvé četl to, co jsem si před pár lety formuloval, a co je ale při slušné znalosti relativity samozřejmé, a to, že existuje vlastně "nekonečně" mnoho prostorů, pro každou inerciální rychlost jeden a ne jen jeden jediný 3D prostor, jak se většina lidí intuitivně domnívá.

Autor: Jan Fikáček | neděle 21.1.2018 17:04 | karma článku: 34,48 | přečteno: 1536x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Stojí pro fotony čas?

Ze speciální teorie relativity plyne, že čas se se vzrůstající rychlostí zpomaluje. Říkáme tomu dilatace času. Když dosadíme do vzorce pro dilataci času rychlost světla, dostaneme, že se čas zastavil. Fotonu tedy čas stojí, ne?

26.9.2023 v 9:07 | Karma: 28,96 | Přečteno: 1175x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak mravenci umí řešit kvantové záhady

Kvantová mechanika je stále záhada. Je třeba podivné, jak částice ve fotosyntéze najde vždy tu správnou cestu do cíle. Nicméně právě proto je efektivita jádra fotosyntézy nějakých 98%. Vysvětluje se to tím, že...

2.8.2023 v 10:05 | Karma: 27,79 | Přečteno: 1343x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Proč jsou dnešní mouchy geniální

Tak jo, už mám nějaký ten pátek. To mi ale dává na druhé straně příležitost k dlouhodobým "empirickým studiím". Ne zrovna, že bych mohl pozorovat pohyb kontinentů, ale něco pro mnoho lidí neviditelného jsem už zachytil.

26.7.2023 v 9:33 | Karma: 27,84 | Přečteno: 1086x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Proč perpetuum mobile není to, co říká Wikipedie, aneb nevěřte (všechno) fyzikům :)

Když otevřete na Wikipedii heslo perpetuum mobile, můžete číst, že: "Perpetuum mobile je stroj, který vykonává práci bez vnějšího zdroje energie." Ale je to opravdu tak? Má tuto definici člověk přijmout bez přemýšlení?

4.7.2023 v 9:07 | Karma: 27,51 | Přečteno: 1486x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma: 34,99 | Přečteno: 8636x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.