Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak vyfotit vesmír zvenčí? Přece z prostoročasového skafandru.

Když chceme pořídit fotografii celé zeměkoule, potřebujeme vyletět do vesmíru, na což si musíme vzít s sebou prostředí, ve kterém žijeme na Zemi, tedy vzduch. Tento vzduch držíme buď v raketě nebo mimo raketu ve skafandru.

Prostě chceme-li vyfotit z dálky nějakou věc, nějakou oblast, kde je všude určité prostředí, musíme se dostat mimo toto prostředí, ale abychom přežili, musíme si to prostředí vzít s sebou. Chceme-li tedy vyfotit s odstupem Zemi, kde je všude atmosféra, musíme tuto atmosféru opustit, ale abychom se neudusili, musíme si její kousíček vzít s sebou.

Jak bychom to ale museli udělat, kdybychom chtěli vyfotit z odstupu celý náš vesmír? Podle všeho to vypadá, že vesmír je oblast časoprostoru, tedy oblast, kde existuje nám známý čas a prostor, a všechno v této oblasti má hmotnost a energii. (Že v našem vesmíru neexistuje čistá energie bez hmotnosti, a že i fotony světla mají hmotnost, o tom si můžete přečíst v blogu "Odkud se bere čistá energie bez hmoty?"). Je to analogie oblasti, které říkáme (povrch) Země, kde všude existuje vzduch. Máme-li to říci "božsky", je tam vzduch všudypřítomný.

Podobně jako při focení Země opouštíme její atmosféru a bereme si ji nutně s sebou, stejně tak při opouštění vesmíru, opouštíme 3D prostor a čas, ale musíme si je vzít s sebou, abychom přežili. Musíme vzít to všudypřítomné, nutné k naší existenci, prostoročas, energii a hmotnost. Až pošleme mimo náš vesmír automatickou sondu, nebudeme muset s ní sice posílat kousek atmosféry, protože nemusí dýchat, ale budeme ji muset poslat v prostoročasové bublině, aby mohla použít ty energetické zdroje, které jsme zkonstruovali.

Některé hypotézy dnes tvrdí, že celý náš vesmír je obrovská "supratekutá" bublina, což dokonce proniklo to jednoho dílu seriálu Teorie velkého třesku. (Viz třeba "Je prostoročas tekutý? Aneb, jsem blázen nebo nový Einstein?") Budeme tedy zřejmě muset, pro takovou cestu, vyrobit malou "supratekutou" bublinu prostoročasu, která proto bude schopná uchovat fyzikální vlastnosti naší sondy, třeba právě hmotnost. Ale nelze vyloučit možnost, že časem naše technologie tak pokročí, že naše automatická sonda nebude muset vláčet zastaralé vlastnosti našeho "otce" vesmíru, tedy hmotnost, energii v nám známé podobě (v kg.m2/s2), náš prostor a náš čas. Podobně jako nepotřebují atmosféru naší matičky Země třeba vozítka Opportunity nebo Spirit na Marsu.

Multivesmír s několika vesmíry

Ať už to bude kterákoliv z těchto dvou možností, když budeme my nebo naše sonda putovat mimo vesmír, octne se ve vícerozměrném "prostoru", ve kterém "plave" náš vesmír, tedy v multivesmíru. Octne se mimo náš čas, v čase, ve kterém začal velký třesk, který si můžeme nazvat třeba kvantovým časem. Ať už budeme používat ze začátku časoprostorovou bublinu, nebo pro člověka časoprostorový skafandr, který udrží fyzikální vlastnosti našeho vesmíru, v každém případě budeme moci cestovat v čase (našeho vesmíru), i když ne tak naivním způsobem, jaký známe ze sci-fi filmů (viz Vysvětluje Hawking cestování v čase správně?)

Zbývá nám jen vyřešit dvě technické "drobnosti". Jednak čím vyfotit náš vesmír zvenku, když mimo náš vesmír zřejmě neexistuje světlo, kterým bychom mohli něco vyfotit. A také musíme posoudit to, jestli náhodou není vesmír nekonečný, a tedy nepůjde nikdy vyfotit celý. Čím tedy můžeme pozorovat vesmír, když ne světlem? Jednak je tu poměrně reálná možnost, že gravitace je vícerozměrná a existuje tedy i mimo náš vesmír, a proto by bylo možné vesmír pozorovat a také "vyfotit" nedávno potvrzenými a gravitačními vlnami, kterými jsme pozorovali srážku dvou černých děr, za což byla udělena Nobelova cena.

Druhou možností, více hypotetickou, je pozorování vesmíru kvantovou provázaností, jak si můžeme objasnit v blogu "Mohou být černé díry průsvitné?". Tento blog ukazuje, že by kvantová provázanost mohla umět překročit hranice našeho vesmíru, třeba v podobě horizontu událostí černé díry. A nevěřte tomu, že kvantovou provázaností nelze přenášet informaci, jak tvrdí velká část odborníků. Jednak je mezi kvantově provázanými částicemi korelace, která předtím neexistovala, tedy se informace přenesla, jednak se zdá, že i mnozí odborníci už uvažují o přenosu informace touto cestou, což je podstata kvantové teleportace, viz třeba článek "Fyzici teleportovali kvantovou informaci v diamantu".

A ten poslední problém? Není náhodou vesmír nekonečný třeba prostorově? To bychom pak z něj mohli vyfotit jen malý kousek, dokonce přesně 0%. To bychom ale vesmír vůbec nevyfotili. Copak bychom mohli říci v analogii, že máme fotografii Sahary, kdybychom z ní vyfotili jedno zrnko písku? To těžko. Nicméně představa nekonečného vesmíru nemůže být pravdivá, dokonce to ani není vědecká představa, jen pohádka pro dospělé. O tom ale už další blog "Jak vědci (ne)dokázali nekonečnost vesmíru". Tak a už máme návod, jak  pořídit "fotku" celého našeho vesmíru. :-)

P.S.: Jistě je zřejmé, že to, co se tady popisuje, nejsou dokázaná fakta, ale spíše vědecké hypotézy, neboli sci-sci-fi. Dvakrát je tam sci proto, že jsou takové úvahy blíže vědě než sci-fi příběhům.

Autor: Jan Fikáček | úterý 2.7.2019 9:11 | karma článku: 39,04 | přečteno: 2165x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Stojí pro fotony čas?

Ze speciální teorie relativity plyne, že čas se se vzrůstající rychlostí zpomaluje. Říkáme tomu dilatace času. Když dosadíme do vzorce pro dilataci času rychlost světla, dostaneme, že se čas zastavil. Fotonu tedy čas stojí, ne?

26.9.2023 v 9:07 | Karma: 28,96 | Přečteno: 1175x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak mravenci umí řešit kvantové záhady

Kvantová mechanika je stále záhada. Je třeba podivné, jak částice ve fotosyntéze najde vždy tu správnou cestu do cíle. Nicméně právě proto je efektivita jádra fotosyntézy nějakých 98%. Vysvětluje se to tím, že...

2.8.2023 v 10:05 | Karma: 27,79 | Přečteno: 1343x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Proč jsou dnešní mouchy geniální

Tak jo, už mám nějaký ten pátek. To mi ale dává na druhé straně příležitost k dlouhodobým "empirickým studiím". Ne zrovna, že bych mohl pozorovat pohyb kontinentů, ale něco pro mnoho lidí neviditelného jsem už zachytil.

26.7.2023 v 9:33 | Karma: 27,84 | Přečteno: 1086x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Proč perpetuum mobile není to, co říká Wikipedie, aneb nevěřte (všechno) fyzikům :)

Když otevřete na Wikipedii heslo perpetuum mobile, můžete číst, že: "Perpetuum mobile je stroj, který vykonává práci bez vnějšího zdroje energie." Ale je to opravdu tak? Má tuto definici člověk přijmout bez přemýšlení?

4.7.2023 v 9:07 | Karma: 27,51 | Přečteno: 1485x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma: 34,99 | Přečteno: 8636x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.