Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Existuje vůbec pravda nebo je vše jen věc názoru?

Začala to asi teorie relativity a kvantová mechanika, svět kolem nás teď chápe hodně lidí jako nejistý, naše jistoty se rozkládají. Vypadá to, že se naše realita postupně rozpadá a nemůžeme se vůbec na nic spolehnout.

Z osvícenectví jsme si přinesli newtonovské chápání skutečnosti jako absolutně pevné a neměnné, které by se dalo nazvat mechanickým materialismem. Speciální teorie relativity ale v roce 1905 zpochybnila jak pevnost rozměrů těles, tak rychlost toku času. Najednou jako bychom se neměli čeho pevně držet.

U kvantové mechaniky byla zase zpochybněna přesnost téměř jakéhokoliv údaje (alespoň podle názoru veřejnosti) a kauzality, Thomas Kuhn ve své Struktuře vědeckých teorií navíc zpochybnil absolutní objektivitu vědy. Postmodernismus, tedy koncepce, že každý pohled, každý názor, má stejnou platnost, stejnou váhu, se usídlil v lidských myslích.

Že je postmodernismus nesmyslný se dá pochopit už z jeho základního tvrzení, že každý názor je rovnocenný. Jestliže je postmodernismus tvrzením, že každý názor má stejnou platnost, pak i každá filosofická koncepce, která nesouhlasí s postmodernismem má pravdu a postmodernismus je tak v této záplavě názorů zcela zanedbatelný, není nutné se jím řídit a můžeme se řídit klidně i mechanickým materialismem 17. století.

Je tedy potřeba najít smysluplnější názor než postmodernismus, přičemž je třeba mít na paměti, že postmodernismus oprávněně napadl představu absolutní skutečnosti a zrelativizoval ji, i když v tom jen následoval fyziku a další vědy. Nelze se tedy zbavit určité výjimečnosti některých odpovědí na jakoukoliv otázku, jedna odpověď tak musí být ta nejpravdivější, i když určitě ne absolutně správná. To vyžaduje nezavrhovat objektivitu zcela, protože kdyby vše bylo jen subjektivní, byl by to právě postmodernismus, který je očividně logicky nemožný.

Objektivita tak není nikdy absolutní, ale je vždy jen objektivizací, tedy tendencí k co největší objektivitě. Pak je ale nutné co nejvíce odfiltrovat subjektivní deformační vlivy pozorovatele. Velmi prostým a názorným příkladem, který je možné použít i jako metaforu, je vnímání teploty. Jeden člověk říká, že je mu teplo, druhý ve stejné místnosti, že je mu zima. Je to způsobeno různým stavem obou (jeden je např. nemocný, má horečku). Abychom dostali objektivnější údaj o teplotě, vezmeme teploměr, jehož "vnímání" teploty nezávisí na tom, jestli má horečku a jak je na teplotu citlivý, protože je podřízen určité normě. Nulu má na teplotě, při které na zemském povrchu mrzne voda v led, 100 stupňů Celsia ukazuje tehdy, když voda vře. Teploměr tak dá na lidech a jejich vnímání nezávislou informaci, a to dokonce daleko přesnější než subjektivně dávají lidé.

Není problém v tom, že realita je jen obraz, protažený vědomím nebo spíše mozkem. Jde o to, aby vlastnosti subjektu obsahující vědomí byly pořád stejné, čímž je pak lze zanedbat. Například u příkladu s teplotou by to chtělo, aby to byl stále stejný člověk, ve stejném biologickém stavu (vnímání teploty se v průběhu dnes u jedince mění). A protože to není možné, vloží se do informačního řetězce pozorovací nástroj, teploměr, který má "vnímání" teploty stále stejné. Tím se ona proměnnost, relativnost, odfiltruje a není třeba ji dále uvažovat. Informace o teplotě se pak přenese jako stabilní, pro všechny situace a časy srovnatelné číslo, ne jako pouhý pocit, závislý na stavu pozorovatele.

Jestliže představu reality, což je opravdu jen relativní obraz, vytvoříme jako model, založený na takto "upevněných" informacích (či informacích sice proměnných, ale podle přesného algoritmu), dostaneme model nezávislý na pozorovateli, na jeho vlastnostech a názorech, což bude tedy model (relativně) objektivní. Tento model spolehlivě a přesně predikuje chování různých jevů, není to zmatek.

Příkladem tady může být třeba proměnná velikost pozorovatele. Při lidské velikosti jednotlivé atomy prakticky neexistují (jsou neviditelné, nehmatatelné, neslyšitelné), ale (jen) jejich shluk (třeba stůl) se nejednou jeví jako velmi pevný, pravý etalon osvícenecké absolutní reality. Když bychom uvažovali pozorovatele značně menšího, třeba velikosti velké molekuly, budou pak atomy viditelné (alespoň ve chvíli, když budou vyzařovat světlo) a budou klást interakci pozorovatele odpor, budou tedy "hmatatelné".

V této fázi je potřeba do našeho objektivizačního algoritmu, který stanovuje poměrně přesné pravidlo, jak bude atom "vypadat" při přesně dané velikosti pozorovatele, začlenit i typ interakce, kterou jej pozorujeme. Když se totiž staneme tak velkými jako atomové jádro, bude pro nás foton frekvence obvyklé při optickém vnímání tak obrovský, tedy tato vlna tak obrovská, že ji nebudeme moci vůbec registrovat (což ostatně platilo už u pozorovatele velikosti velké molekuly). Takže si v hlavě vymýšlíme fiktivní pozorování neexistující interakcí, která v naši mysli nahrazuje skutečné prostředky pozorování elektronovými a dalšími typy mikroskopů, které pozorují jiným částicemi než my v makrosvětě.

Nicméně kdybychom byli té velikosti, že atomové jádro by pro nás bylo velikosti pomeranče, opět by atom vlastně už neexistoval, protože nejbližší elektron, který by ho obíhal, a který způsobuje chemické vazby a tedy vlastnosti atomu, by byl ve vzdálenosti deseti kilometrů. Atom by byl tedy jen jedno velké prázdno.

Obecně lze formulovat velmi přesný algoritmus, který bude popisovat, jak atom bude vypadat při konkrétní velikosti pozorovatele a konkrétním typu pozorovací vazby. Podoba atomu je tedy relativní, nicméně podle objektivního algoritmu, který nezávisí na názoru a vlivu člověka a jeho subjektu. Relativita se tedy s objektivitou nijak zásadně nevylučuje. Podoba objektu (zde atomu) je velmi proměnná, dynamická, ale podle algoritmu nezávislého na člověku. (Onen algoritmus by byl ještě složitější, neboť záleží i na rychlosti pozorování a nebyl by stoprocentně objektivní, ale to už zde nebude komplikovat.)

Tím je správná relativizační snaha postmodernismu překonána a částečně negován. Je ale nutné mít stále na paměti, že i pojmy, na nichž stojí tento poměrně značně objektivní algoritmus, jsou nenulově nejisté. Nicméně ale za daných podmínek se na ně dá spolehnout zcela stejně, jako se mechanická osvícenecká skutečnost spoléhala na stabilní velikost pozorovatele a neměnný výběr vlnových délek viditelného světla, kterými pozorujeme, a taky na to, že se pozoruje právě jen viditelným světlem. Objeví se totiž nové, dosud neznámé fyzikální jevy, které ukáží tento náš (relativně) objektivní model, jako pevný pouze při fixní hodnotě nějakého zatím neznámého parametru.

Krásným případem je tu právě speciální teorie relativity. Newton měl za to, že je čas a prostor absolutní (neměnný) a že tedy jeho kvantita nezávisí na inerciální rychlosti. To teorie relativity změnila, a čas a prostor ukazuje jako dynamické a jako neměnné ukazuje jen vzdálenosti časoprostorové.

V humanitních vědách není situace o tolik odlišná, nicméně procesy jsou tam mnohem složitější, a tak zpravidla nemáme zdaleka úplné informace. Navíc i algoritmy, které mění podobu vnímání třeba sociálních procesů a objektů, jsou daleko složitější, mají daleko více faktorů a jsou závislé na mnoha vlastnostech vnímajícího subjektu. Není ale důvod se domnívati, že podobný objektivně relativizující algoritmus, jako u onoho atomu, neexistuje. Jen je jeho poznání daleko komplikovanější, je-li vůbec v našich silách.

Autor: Jan Fikáček | pondělí 19.2.2018 9:05 | karma článku: 42,23 | přečteno: 2173x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč je divné, že má černá díra gravitaci

Černá díra je objekt záhadný. Mnoho jeho záhad se snaží vysvětlit současná fyzika. Třeba je divné, že z rovnic obecné teorie plyne, že by "uprostřed" černé díry měla být tzv. singularita.

7.3.2023 v 9:07 | Karma: 24,78 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Není náhodou nekonečno svůj pravý opak?

Aby bylo jasno, řeč je o aktuálním nekonečnu, tedy plně uskutečněném nekonečnu, vlastně o ukončeném nekonečnu. Ne o "nekonečnu" potenciálním, které vlastně žádným nekonečnem není.

26.2.2023 v 15:46 | Karma: 24,71 | Přečteno: 1078x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Kdy úžas nad tajemstvím ve vědě brzdí její pokrok

Nadšení z tajemství a jeho odhalování ve vědě je úchvatný motor, který neustále posouvá celou naši civilizaci. Kdo by třeba nechtěl vědět, co se skrývá v dálce vesmíru, jestli tam žijí jiné civilizace?

21.2.2023 v 9:07 | Karma: 25,23 | Přečteno: 1040x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nobelova cena za kvantovou esoteriku?

Loni dostali Nobelovu cenu A. Aspect, J.F. Clauser a A. Zeilinger. Nebudeme zpochybňovat jejich fyzikální práci, ale jako Einstein, Schrödinger, deBroglie, Dirac, Bohm či Bell budeme zpochybňovat jejich výklad kvantové mechaniky.

1.2.2023 v 9:30 | Karma: 28,30 | Přečteno: 1254x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Kdo volí Pavla, je v pohodě, kdo volí Babiše, přiznává velký životní problém

Samozřejmě se nemůže do této věty vejít sociologická a politologická analýza, ale tato zkratka zřejmě nastiňuje hlavní politický problém v Česku v současné chvíli.

25.1.2023 v 8:40 | Karma: 26,46 | Přečteno: 1386x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.