Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 1

Přiznám se, že teprve nyní jsem jakž takž získal odstup od třítýdenní cesty do Thajska a Malajsie, kde jsem působil spíše jako doprovod a delegát, než jako účastník dovolené. Osudu zkrátka člověk neunikne.

Byli jsme něco jako „Čtyři muži na cestách, o kocourovi nemluvě.“ Sečtělejší vědí, že tím paragrázuji knihu od Jerome Klapky Jerome a sice „Tři muži na toulkách...“ což je druhé, byť méně úspěšné pokračování jeho slavné knihy “Tři muži ve člunu, o psu nemluvě“.

Rovnou předestřu, že to celé bude nemluvě o kocourovi. Ten si slastně užíval „letního bytu“ u známých, kam jsme jej umístili během té doby, co my budeme pryč.

Jak se člověk vydává na cesty?

Každý jinak. V našem případě jsme byli čtyři a prakticky každý jsme to pojímali po svém.

  1. JÁ jsem věděl, do čeho jdu. Tedy spíš: do čeho jsem byl dotlačen, k čemu jsem byl donucen atd. Na mých bedrech bude vlastně ležet hladký průběh celé „dovolené“ v délce tří týdnů. Budu něco jako delegát cestovní kanceláře, tlumočník, organizátor, rádce a poradce... průvodce, bystré oko i popoháněč... a ve finále i něco jako KPZ neboli „krabička poslední záchrany“. Čekalo mne tedy vše možné, jenom ne dovolená.
  2. Andy – což je evropské jméno méno malajského přítele – jel jednak poznat Thajsko a jednak jel domů do Malajsie za svými příbuznými. A nakonec, jel ukázat kus Malajsie i našim dvěma známým, kteří se k naší cestě přidružili. Je pravda, že nikdy se s ním nenudíte, a to i tehdy, kdy potřebuje vaši pomoc, protože je částečně nevidomý.
  3. Dva známí – nemá cenu je jmenovat. Jsou to z gruntu hodní chlapi v našem věku. Podstatné je, že v životě necestovali jinak než s cestovkou. Mezi další jejich kladné vlastnosti patří nepolíbenost technikou a tendence řešit vše naposlední chvíli a nebo když už je pozdě. – Jak se říká, užili jsme si to s nimi.

A tak jsme se 7. února 2024 setkali na letišti v Praze, s cílem strávit celkem tři týdny v Thajsku a v Malajsii.

Jak víte, nejsem v cestování žádným nováčkem.

Jen mám pocit, že jednotlivé státy, jejich pasové (a někdy i celní) orgány, letištní přepravci... atd. atd. dělají vše možné, aby vás od cesty odradili nebo ji vám přinejmenším znechutili.

  • Kam čert nemůže, nastrčí vízum
  • Kam čert může, nařídí:
  • - očkování
  • - očkování proti covidu nebo aspoň PCR testy
      • - povinnou speciální mobilní aplikaci zdravotní
      • - povinnou speciální mobilní aplikaci pasovou
      • Dále zařídí různou váhu odbavených zavazadel u různých leteckých společností – zejména pokud cestujete jak mezinárodně, tak posléze vnitrostátně...
      • Již profláklá bezpečnostní opatření jako „zákaz nožů a nůžek“, „zákaz tekutin“... Povinnost maximálně do 100 ml (1 deci), včetně krémů, konzerv... Léky zabalené v extra uzavíratelném sáčku a u jistého druhu i množství povinné lékařské potvrzené (anglicky), že ty léky musíte mít na palubě
      • Zákaz jídla, ovoce apod. někdy, někde, někam
      • V neposlední řadě do řady zemí zákaz erotických publikací a pomůcek – což vás samozřejmě popuzuje k tomu, abyste se svobodně projevili a případně něco „provezli“.

A to jistě není zdaleka všechno – vy určitě přijdete na řadu dalších komplikací. A to také nemluvím o tom, co nesmíte vyvážet – např. škeble, korály, písek nebo třeba šálu z tibetské antilopy, kabelky z hadí kůže... nemluvě o starožitnostech nebo platidlech.

Tak co, ještě chcete někam cestovat?

Inu, někdy člověk nechce, ale musí. Asi si klepete na čelo, že se mi nechce cestovat...

V mém případě to není cestovatelských zážitcích, nýbrž dělám doprovod poloslepému příteli.

A někdy si navíc – na jeho přání – zahraji na cestovku. To když k nám dvěma připojí tu našeho kamaráda, tu někoho z rodiny nebo tu nějaké ty známé.

Jako se to stalo tentokrát. Tím tedy došlo k onomu Thajsko-Malajskému cestovnímu dobrodružství.

Opravdu jsem si to tentokrát, jak se říká, užil. I když úplně jinak, než jsem chtěl.

Všechna foto: autor

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 2.5.2024 8:08 | karma článku: 15,92 | přečteno: 408x

Další články autora

Martin Faltýn

Na skok v Alès, ve Francii - III.

Pro mne jsou zajímavější bezprostřední zážitky, než data z encyklopedií a průvodců. Tentokrát jsem ve francouzském Alès. Pobyt má člověk ovšem takový, jaký si ho udělá.

18.3.2025 v 11:11 | Karma: 12,73 | Přečteno: 172x | Diskuse | Cestování

Martin Faltýn

Na skok v Alès, ve Francii - II.

Jak po cestě, tak v samotném Alès, kde mám pár přátel, jsou pro mne osobně nejzajímavější bezprostřední zážitky, než encyklopedie a průvodci. Tentokrát to bylo značně bezprostřední, protože jsem byl doslova praštěný.

17.3.2025 v 11:11 | Karma: 13,18 | Přečteno: 200x | Diskuse | Cestování

Martin Faltýn

Na skok v Alès, ve Francii - I.

Nebyl jsem zde po prvé a doufám, že ani naposledy - hlavně proto, že tady mám pár přátel, se kterými se občas navštěvujeme. Nicméně teprve vytrvalý déšť mne donutil se podívat na internet, kam že to vlastně jezdím.

16.3.2025 v 11:11 | Karma: 16,38 | Přečteno: 238x | Diskuse | Cestování

Martin Faltýn

Chuťovka pro hosty

Tím mám na mysli opravdovou pochutinu... ne jako ve smyslu, že k vám přijde návštěva a vy jí dáte „čočku, kapky nebo sodu“ jen proto, že má jiný názor.

7.3.2025 v 8:08 | Karma: 11,93 | Přečteno: 321x | Diskuse | Hobby

Martin Faltýn

Přijde (na vás) jaro?

Každý rok beze zbytku všichni doufáme: že přijde jaro, že bude krásně, že jaro nám vlije do žil novou energii.

26.2.2025 v 10:51 | Karma: 11,27 | Přečteno: 171x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

16. března 2025

Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem

15. března 2025

Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

17. března 2025  16:28

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Matika v praxi jsou slovní úlohy. Někdy se stačí na úkol podívat z jiné strany

22. března 2025

Premium Součástí přijímacích testů z matematiky jsou i slovní úlohy, které nabízejí výběr z možností. Ano,...

Centrální banky na Instagramu. Jamajská tančí reggae, Češi varují před podvody

22. března 2025

Premium Centrální bankéře si většina lidí představuje jako nudné tvory v oblecích a šedivých kostýmcích,...

Poptávka po zbraních roste a firmy by i vyráběly. Chybějí jim ale suroviny

22. března 2025

Evropská poptávka po munici již od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 roste a v dalších letech se...

ODS už mě nezajímá, zmítá ji vnitřní zoufalství, říká Jan Zahradil

22. března 2025

Premium Někdejší první místopředseda a dlouholetý europoslanec ODS Jan Zahradil v rozhovoru pro MF DNES o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1354
  • Celková karma 14,93
  • Průměrná čtenost 1134x
Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.