Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Studoval jsem v Moskvě. Žil jsem tu v naprostém “all inclusive”.

Toto je reakce na článek iDnes - rubrika Bydlení: "Studuji v Tokiu. Žiji tu v naprostém all inclusive, píše Kateřina." Posuďte sami, zda jsem se toho tématu chopil lépe.

Studoval jsem v Moskvě. Žil jsem tu v naprostém “all inclusive”, píše Martin

 

Na podzim roku 1976 jsem odjel do Moskvy na univerzitu VGIK. V Praze na FAMU jsem vysněnou filmovu režii hraného filmu coby syn obyčejného krejčího a správce rekreační chaty dost dobře studovat nemohl, protože protekce ministra kultury bylo tehdy málo. V Moskvě to šlo díky Ministerstvu školství a jeho programu studia českých studentů v zahraničí. Tehdy pochopitelně socialistickém, jak jinak. Můj pobyt v Moskvě byl pětiletý a tudíž bylo podmínkou bydlet na koleji.

Tu adresu nikdy nezapomenu: Budajskaja 3. Z jedné strany zeď luxusního sanatoria, z druhé výhled na moderní, tehdy nedávno postavenou sídlištní školu a hřiště.

 

Ostaně, na maps.google si to můžete prohlédnout sami v plné parádě.

Budayskaya ulitsa, 3, 129128 Moskva, Rusko

Naše kolej byla typická stavba z 50. let – v polovině let 70. už ale téměř nevyhovující, malá a zastaralá.

 

A takto vypadal jeden den na koleji.

S výjimkou neděle nás ráno probudil řev děcek jdoucích do školy. (Tehdy byla škola i v sobotu dopoledne.) Maně jsme pohlédli z okna našeho tzv. čtvrtého patra – které bylo ve skutečnosti třetím, protože v Rusku se prvním označuje přízemí. První ospalec otevřel “fortočku” – male větrací okénko. Jelikož jsme spali na původně dvoulůžkovém pokoji čtyři chlapi ve věku od 18 do 30 let – byl ranní přísun čerstvého kyslíku nezbytný.

Kdo si potrpěl na ranní hygienu, dopotácel se do suterénu, kde byly společné sprchy. Zbytek se opláchl v umyvadlech na WC a vykonal přitom i další hygienické potřeby. Porcelánové pisoáry byly dávno pouražené a na WC mísách ulámaná prkýnka, představovalo to svým způsobem akrobatické výkony.

Se snídaní jsme se nezdržovali. Tu jsme pořizovali ve formě horkého kávovinového nápoje s mlékem a sladkým bochánkem “buločkou” v nedalekých mini potravinách, cestou na univerzitu. Společná kuchyň se šesti věčně zapatlanými sporáky přijde na řadu až se bude dělat večeře. Obědvalo se v jídelně - "stolovke" ve škole, t.j. naším vysokoškolským jazykem řečeno – v menze. Upřímně: obdobně hroznou vývařovnu jsem díky filmování zažil už jen v ČKD v pražských Vysočanech počátkem let osmdesátých (ano, tam co v r. 1989 dělníci řvali na Miroslava Štěpána “Nejsme malé děti!”).

 

Bydlení na koleji mělo svá nevyhnutelná specifika.

Především – žádný noční klid a podobně. Jednak si ani budoucí umělci - studenti všech filmových oborů - na podobné nesmysly příliš nepotrpí, jednak umělecký život býval občas pěkně bouřlivý. I co do spotřeby alkoholu. Např. chodit pod okny zadního traktu bylo možno chodit po 22. hodině pouze na vlastní nebezpečí. Kdykoli mohla oknem přilétnout lahev od vodky a někdy od vína. Vášnivé diskuse nebo oslavy narozenin, úspěšné obhajoby školního filmu či úspěšné předvedené etudy byly vždy dostatečným důvodem k otevření lahve a projevům radosti. Někdy ty diskuse a spory přesáhly běžný rámec a za neuvěřitelného řevu “Zabiju tě ty zkurvysynu” (originál zde) se strhla chodbami divoká a hlučná honička.

Naučit se spát v takovýchto podmínkách, za řevu, za cigaretového kouře, v průvanu otevřených větracích okének, za plného stropního osvětlení i na pokoji, byla stejná nutnost jako si osvojit “mat” – velmi vulgární ruský jazyk. Znalostí správných slovíček člověk mohl odhadnout, kdy jde ještě o legraci a nebo kdy už jde do tuhého a je lepší v diskusi couvnout nebo vzít raději vůbec nohy na ramena.

Ano, takto se „kalila studentská ocel“.

 

O vaření na koleji by se daly napsat legendy. Protože nikdo neměl příliš zájem postávat v kuchyni, kde se mísily všechny možné zápachy, velmi často vařící studenti odbíhali. „Uvařila“ se tak do běla nejedna hliněná čajová konvice. Nejedny makaróny přetekly a připálily se nejedny vajíčka. Nevím, kdy se naposledy v oněch plynových troubách peklo či spíše zapékalo: za mých časů už byly nefunkční. Byl to tak trochu i boj s hygienou. Někdy i nejen tou, kterou mu zanechali předchozí „šéfkuchaři“. Vzpomínám si, jak jsem jednou takhle stáhnul oheň a doběhl si do pokoje pro Bilolit P – proti lezoucímu hmyzu. Poodsunul jsem pánev a přestříkal po zdi lezoucí rodinku švábů. Pak jsem stoicky vařil dál, jen jsem si dával pozor, aby mi některý z odpadávajících švábů nespadl do pánve. Jíst brouky tenkrát ještě nebylo v módě.

 

I jinak bylo nutno o hygienu pečovat. Sami jsme si museli prát. V lavoru apod., než jsem objevil, že pár stanic autobusem je veřejná prádelna s pračkami na žetony. Běžně jsme si sami myli podlahu, utírali prach, tedy kdo měl zrovna pokojovou službu. Velmi často jsem to stejně býval já, protože moji spolubydlící na úklid kašlali a já měl v sobě přeci jen jisté pudy hygienické sebezáchovy. - A jednou do roka se rozrazily dveře. (Nebyl to zas až takový problém vzhledem k tomu, že bývaly již mnohokrát před tím vykopnuté, jak si předchozí ubytovaní zapomněli klíče.) A ve dveřích stál chlapík s monstr-drátkovačem na parkety a kýblem rezavé vody. A začal své dílo hygienické zkázy. Po jeho odchodu všechno pak bylo od hnědě rezavé špíny. Pak také jednou za dva roky nastoupila armáda „maljarů – ženských, které z poloviny zdi, z poloviny rabickové přepážky natřely neuvěřitelnou vyblitě zelenou emailovou barvou.

Na internetu jsem našel foto chodby z roku 2012 – pobavilo mne, že co do barevnosti se toho mnoho nezměnilo.

 

Nuže, i naše koleje byly „all inclusive“.

Všechno jsme si museli zařídit a udělat sami. S výjimkou bufetu, kde byla omezená otvírací doba a nabídka ještě příšernější, než v tom školním – a tak jsme si raději vařili. Jinak jsme byli plně odkázáni sami na sebe. I s tou vrátnicí, protože v ní nikdo nehlídal. Hlídali jsme se sami.

Zkrátka žádné rozmazlování. Snad s výjimkou toho, že jsme měli ubytování zdarma.

Na druhou stranu to byla ta nejlepší škola života a vzpomínky na kolej patří nevyhnutelně k mým zahraničním vysokoškolským studiím.

 

Autor: Martin Faltýn | neděle 13.12.2015 18:20 | karma článku: 32,20 | přečteno: 2161x
  • Další články autora

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 6

Třítýdenní dovolená nebyla pro mne. Věděl jsem do čeho jdu, že budu spíše něco jako delegát, tlumočník, opatrovník atd. A realita, jako vždy, předčila moje očekávání. Měl jsem co dělat, abych si té exotiky taky trochu užil.

3.6.2024 v 8:08 | Karma: 9,04 | Přečteno: 131x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 5

Pobyt v Thajsku, na Krabi byl v ani ne polovině, když jsme se vydali na „šílený výlet“. Po jízdě na kajaku (ze které jsem se vyvlekl) a ananasové farmě, nás čekala jízda na slonu. V mém případě ovšem... posuďte sami!

31.5.2024 v 13:00 | Karma: 12,37 | Přečteno: 206x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 4

Druhá část našeho dovolenkového pobytu v Thajsku představovala týdenní pobyt v hotýlku na Krabi. Ani tentokrát jsem si nedělal iluze, že bych se zbavil „průvodcovských“ povinností. Ale realita, jako vždy, předčila očekávání.

27.5.2024 v 8:08 | Karma: 10,88 | Přečteno: 284x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 3

Přiznám se, že teprve nyní jsem jakž takž získal odstup od třítýdenní cesty do Thajska a Malajsie, kde jsem působil spíše jako doprovod a delegát, než jako účastník dovolené. Osudu zkrátka člověk neunikne.

23.5.2024 v 8:08 | Karma: 15,55 | Přečteno: 347x | Diskuse| Cestování

Martin Faltýn

Thajsko a Malajsko - tři týdny ve střehu 2

Třítýdenní cesta do Thajska a Malajsie mi dala tentokrát opravdu zabrat. Působil jsem spíše jako doprovod a delegát, než jako účastník dovolené. Osudu zkrátka člověk neunikne.

10.5.2024 v 8:08 | Karma: 16,49 | Přečteno: 342x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

KOMENTÁŘ: Kovačič spáchal na Markíze profesní sebevraždu, PPF to dobře ví

3. června 2024  17:19

Když moderátor pořadu televize Markíza Michal Kovačič 26. května na konci pořadu Na tělo...

Slovák sloužil v ruské armádě, zajali ho na Ukrajině. Zpět do Ruska netouží

3. června 2024  17:16

Na Ukrajině zadrželi slovenského občana, který údajně sloužil na straně Rusů a vzdal se ukrajinským...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Řidička najela do pořadatelů půlmaratonu v Budějovicích, jednu ženu zranila

3. června 2024  16:45

Řidička terénního vozu najela v sobotu v Českých Budějovicích do skupinky lidí, kteří se jako...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 1314
  • Celková karma 16,10
  • Průměrná čtenost 1152x
Kráčím životem i médii, pokud je považujete za život. Jsem absolvent umělecké školy. Překročením 60 let jsem se přiblížil absolutoriu školy života. A jak se za mých časů říkalo: "Neraď, nebyl jsi v Rusku a není Ti šedesát" - tak, v Rusku jsem byl a šedesát mi už taky bylo!

Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.

P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.