Šest ran do klobouku a jiné soutěže

Jste hraví? Soutěžíte? Dotazníkujete? - Kdo jednou přičichl k podobným akcím jak zvenčí, coby zákazník, tak zevnitř, coby např. organizátor, propadly navždy, jak se říká. Vy také?

Dneska soutěže už zdaleka nejsou odkázány na  vesnické, školní, spolkové či jiné bály, tancovačky i plesy apod. I když prodej tomboly se pořád ještě "nosí". A vyhrát celého kance na takovém mysliveckém bálu, to stále není problém.

Češi jsou národ soutěživý a toho dnes v hojné míře využívají nejrůznější prodejci, výrobci, korporace. A samozřejmě televize.

Televize nabízejí soutěže především jako zábavnou tvorbu. Vyhrát mohou účastníci soutěže a nikoli divák. (Jako kluk jsem se s oblibou účastnil recitačních soutěží - za čokoládu. Vyhrával jsem spolehlivě. Paměť i vyřídilku jsem měl dobrou. Vyřídilku někdy až moc.)

Původní domácí soutěžní tvorbu vám dnes české televize těžko nabídnou. Desetkrát odpověz bez ztráty desítky, Osm vteřin a dost, Zpívá celá rodina, Souboj s pamětí nebo pozdějších právě Šest ran do klobouku, reprízované před nedávnem na ČT3. Ty doby už jsou zkrátka pryč a tak nakupujeme za drahé peníze licence nejrůznějších formátů. Riskuj a Kolotočem počínaje přes Chcete být milionářem, Vyvolení, Star Dance až po Co na to Češi a nebo Kde domov můj (což si sice vypůjčilo do titulu českou hymnu ale jinak je to pořad původem, neříkám že originalitou, veskrze zahraničí!).

 

Oprávněně mi namítnete, a co televizní "soutěže" typu uhádněte zvířátko v obálce, auto apod., na zavolání? Inu, jejich cílem není soutěž, ale vytahat z vás prostřednictvím super drahého telefonního hovoru co nejvíc peněz, bez jakékoli záruky, že se vůbec dovoláte "promotérce".

 

Soutěže výherní jsou takové, kde pro účast v soutěži musíte za své peníze koupit produkt. Nemám tedy teď na mysli přímo sázkové hry a loterie. Jde mi především o takové soutěže, kde za koupi produktu, zboží, se účastníte soutěže o...

  • zájezd
  • auto
  • půjčené auto
  • ledničku
  • plnou ledničku
  • myčku
  • mobil
  • % slevu a další nákup
  • různé produkty výrobce
  • drobné reklamní cetky

A tak bych mohl pokračovat do nekonečna.

A jakým způsobem cenu vyhráváte?

Někdy pak vyhráváte přímo výrobek při nákupu zboží - bonus od promotérky, přímo od prodavačky nebo k vyzvednutí na recepci (tomu se říká pobídkový prodej). Vzpomínám si na tzv. Soutěž s buřinkou. Divil jsem se proč k uzavření smlouvy dávají nejrůznější ceny, nikoli však samotnou buřinku, po které jsem toužil. A odtud pramení i moje inspirace k názvu tohoto článku.  

Velmi často je to ovšem déle trvající soutěž a proto získáváte los nebo musíte smskovat, případně emailovat. Uschovat účtenku a čekat zda jste vyhráli.

 

Také zdaleka ne všude probíhají celostátní soutěže. Jindy je to třeba limitováno na jednu prodejní firmu. A vy pak "s lítostí" zjišťujete, že pokud byste chtěl něco vyhrát, musíte nakoupit u té a té firmy třeba v Dolní Čermné, Borové u Poličky nebo Bystřici nad Pernštejnem. Je tam bezesporu hezky, ale jet tam ze soutěživých důvodů... To raději na výlet.

Pokud jste soutěživí, tak víte sami nejlépe, jaké ty soutěže jsou.

Ale ne vždy výhercům udělají radost, zažil jsem to na vlastní kůži. 

Před mnoha léty jsem byl jedním z členů pracovního týmu soutěže o 10 aut. Stačilo natankovat určité množství pohonných hmot na čerpací stanici dnes již neexistující společnosti. Losovalo se poctivě. Nikdo ze známých nevyhrál... :) A pak bylo samozřejmě slavnostní předání. S občerstvením, s velkými gratulacemi a malým hudebním programem...

Mezi účastníky pořád chodil jeden výherce, naprosto naštvaný. 

"Co je mu?" zeptal jsem se těch, kteří věděli.

"Ale, to je jeden stálý klient a on je majitelem velké dopravní firmy a tahle výhra mu nějak daňově komplikuje život nebo co. Tak z toho nemá žádnou radost."

Pomyslel jsem si něco o danajském daru a kdyby se byl ozval, že cenu nepřijímá, mohli jsme tehdy udělat někomu jinému pro změnu opravdovou radost.

Tak i toto se někdy stává.

A na téma prodejních soutěží (a nemyslím tím "šmejdy" nýbrž ty opravdové soutěže) by se jistě daly psát seminární práce a ani byste nemuseli od nikoho opisovat.

A co vy, vyhráli jste někdy?

Stála ta cena opravdu za to? Jakou nejvyšší cenu jste v životě vyhráli?

A potěšilo vás to?

Autor: Martin Faltýn | úterý 28.7.2020 8:28 | karma článku: 8,24 | přečteno: 311x