Když prvně na Západ, tak do USA - 8
Když mi známá, na jejíž pozvání jsem v USA byl, oznámila, že jedeme na exkurzi do Pentagonu, nechtělo se mi tomu věřit. Člověk z post-komunistického Československa a do Pentagonu?
Inu, nebyl to problém.
PENTAGON je pro nás legendární pojem, pochopitelně. Jak se dočtete, kromě budovy se tím míní přeneseně i Ministerstvo obrany USA. Dříve se mu také říkalo "Ground Zero" - a proč a jak, to už si přečtěte ve Wikipedii sami.
Exkurze po registraci probíhala jednoduše a zajímavě. Nebyli jsme zdaleka jediní a já vám zde uvedu jen pár fotografií a zbytek uvidíte v galerii.
Náš průvodce X. Y. byl v armádě nováček. Sám to přiznal, aby vysvětlil vyholené letadýlko po straně ve vlastech - což uvidíte v galerii. Tady je na foto z prvního oficiálního přivítání.
I v Pentagonu se slaví vánoce - a tak věnec na dveřích nebyl výjimkou - aspoň tam, kudy jsme po okružní "turistické cestě" chodili.
A mladý důstojník si jednu chvíli "šplhnul", když viděl na přicházet chodbou jednoho z velících důstojníků a promptně na nás polohlasem houkl: "Popřejte hlasitě veselé vánoce."
A tak když kolem nás generál procházel, zvolali jsme skoro jednohlasně: "Merry Christmas!"
Generál se zasmál, pronesl něco vtipného směrem k našemu průvodci. ten se zašklebil a pokračovali jsme v exkurzi dál.
Mezi zajímavosti bezesporu patřil kus Berlínské zdi, která sem byla dopravena k vystavení. Bylo to přímo symbolické.
A ostatní už uvidíte v galerii.
PENTAGON |
To vše je samozřejmě dávná historie. Nevím, zda dnes lze do Pentagonu na exkurze. Nevím, zda a jak je vše poznamenáno tragédií 11. září 2001. Berte tedy tyto fotografie jako unikátní vzpomínku na jiné časy.
Během mého měsíčního pobytu čas plynul všelijak.
Často jsem chodil do města - a o tom si povíme příště. Jindy jsem prostě "lenošil" a trávil čas v apartmá. Při televizi a při čínské nudlové polévce. Když na to přijde, umím žít skromně.
Chci se v tuto chvíli zastavit u té televize.
V Československu jsme tedy měli dva televizní kanály, tedy 1 a 2 a třetí OK3 byl skoro "pirátský". Vzhledem k lednu 1992 první soukromá televize Premiéra TV (dnes Prima) byla ještě rok a půl v nedohlednu - od června 1993. TV Nova začala ještě o dva roky později - až v únoru r. 1994.
Tady ve Washingtonu bylo na televizi stanic nepočítaně. Nevím, co z toho kam patřilo, co bylo celostátní, co bylo místní - co placená kabelovka atd. atd. Pro mne byl podstatný televizní program.
Samozřejmě jsem přepínal a skákal. Udivovalo mne tehdy množství reklam, kterými byly prokládány všechny ty seriály - jako třeba Old Couple a Full House...
Pamatuji se, že jsem k mé radosti odchytil vysílání filmu "Někdo to rád horké" - pochopitelně v originále, tedy Some Like It Hot. Jenže jsem zjistil, že to televizní vysílání je k nekoukání. Snad po každých 10-15 minutách filmu následovalo 15-20 minut reklamy a to se v tom člověk prostě ztrácel.
O něco svižnější tempo měli pak Simpsonovi. Tady byl "pouze" jeden dlouhý reklamní blok uprostřed.
A co mne tehdy maximálně zaujalo, byl sitcomový seriál Dinosaurové. Tehdy to byla naprostá senzace a vlastně jsem to - netuše - sledoval v premiéře. Říkal jsem si, že tohle je seriál, který by měli dávat i u nás a naštěstí se to o několik let později splnilo.
Z jiných televizních vzpomínek jen vím, že jsem se v jeden moment docela zděsil. Hledal jsem něco "ke koukání"¨a jak jsem tak listoval kanály... asi při pěti přepnutích programů jsem se zrovna trefil do situace, kdy někdo telefonoval! Říkal jsem si, no tohle je teda síla... a budete se divit, něco podobného s jakousi jinou scénou jsem o několik let později zažil i u nás. Jsme zkrátka světoví.
Samozřejmě nastoupily i vánoce a Silvestr.
Zatímco vánoce si matně pamatuji, Silvestr vůbec ne. Asi to nebylo pro můj pobyt v USA důležité.
Jedním z dárků, který mi zůstal, je porcelánový hrníček. Dalším pak magnetická tabulka na ledničku. Jak vidíte, oboje mám dodnes.
No a o mém dalším čase ve Washingtonu zase příště. Jednak o mých procházkách zde, jednak o Smithonian institutu a výstavě astronautiky.
A do budoucna nás ještě čeká Florida a New York!
Všechna foto a reprofoto: autor
Fotografie z USA jsou scany 35mm diapozitivů z r. 1992 a daná kvalita je optimální.
Martin Faltýn
Měsíc v Malajsii a Thajsku - jinde a jinak - 6
My všichni, kdož rádi cestujeme, máme jakési vnitřní nutkání si z každé cesty něco přivézt. Napadá mne spousta „pitomostí“ na toto téma, ale omezím se pouze na zážitky a suvenýry.
Martin Faltýn
Měsíc v Malajsii a Thajsku - jinde a jinudy - 5
Určitě jste už někdy zažili déjà vu. Česky „dežaví“, neboli pocit, že jste danou situaci nebo místo již zažili. Přesně tento pocit jsem měl když jsem jednoho večera vyšel z obchodního centra Petronas Towers v Kuala Lumpur.
Martin Faltýn
Měsíc v Malajsii a Thajsku - jinde jsou i jiní - 4
Během cestování poznáváte pochopitelně nejen místa a pamětihodnosti, ale také lidi. Někde jsou to letmá setkání. A jindy „blízká setkání třetího druhu“, jak by se dalo eufemisticky říct.
Martin Faltýn
Měsíc v Malajsii a Thajsku - tady je jinde - 3
Část Čechů rádo cestuje do exotických končin nejen za přírodou nebo jídlem, ale i za nákupy. Přiznám se, že i já se v tomto druhu exotiky ztrácím docela rád.
Martin Faltýn
Měsíc v Malajsii a Thajsku - opravdu jinde - 2
Češi rádi cestují do exotických končin. Možná i proto, aby si pak zase připomněli, jak chutná vepřo knedlo zelo nebo dovezli pár exotických artefaktů. Pro mne je to ale především o poznávání místního života.
| Další články autora |
Fotky metra, které vás dostanou: Vyhlásili jsme výherce fotosoutěže
Pražské metro se proměnilo v galerii. Alespoň tedy v očích desítek fotografů, kteří se zapojili do...
Kdo ví víc o Vánocích? Otázky, které prověří i Ježíška
Zazvonil zvoneček! Je čas zjistit, jestli máte srdce vánočního elfa, nebo duši lehce kyselého...
Prahu ovládla vánoční flotila. Galerie na kolech svítí víc než strom na Staromáku
Pražské ulice se krátce před první adventem proměnily v netradiční galerii. Jen místo obrazů po...
Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku
Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...
Praha rozsvítí vánoční tramvaje a autobusy. Známe novinky pro sezonu 2025
Tramvaje či autobusy viditelné po setmění na dálku, to už je v Praze „taková tradice“. V sobotu...
Fastfoodové speciality: Každý řetězec má něco, co konkurence nenabízí. Kdo je váš favorit?
Burgery a sendviče, ale také místní speciality a jedinečné nabídky. Repertoár pětice fastfoodů v...
- Počet článků 1386
- Celková karma 14,39
- Průměrná čtenost 1121x
Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.
P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.
Seznam rubrik
- Když doma vaří muž
- Tokyo
- Kočičiny
- Osobní
- Zařazené
- Stojí za to
- Zoon Politikon
- Nezařazené
- Cestovatelské nálady
- Drobné postřehy,ne celý článek





























