Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Momentky z Gay Pride

Nemohla jsem absolvovat první Queer Parade v Česku, protože jsem odjela na letní školu do Budapešti. Jenže shoda náhod tomu chtěla, že se krátce po mém příjezdu konala Gay Pride v tomto městě. Přišlo mi proto zcela samozřejmé, že se této akce zúčastním. Mému okolí to zas tak samozřejmé nepřišlo.

V podstatě ze všech stran jsem byla odstrašována, že bych se jako cizinka, která neumí maďarsky a nevyzná se příliš ve městě, rozhodně účastnit neměla – aby bylo jasno, ve stejnou dobu jako Gay Pride se konal i pochod neonacistů. (Jistě není bez zajímavosti, že se jednalo již o několikátý ročník Gay Pride v Budapešti a násilnosti se začaly objevovat teprve minulý rok. Viditelnost gayů a leseb se stává problematickou i v tzv. „gay friendly“ městech, jako je např. Berlín. O obecném ústupu homofobie lze tedy značně pochybovat, ale k tomu se ještě dostanu dále.)

Mezi hlavní a poměrně přesvědčivé argumenty mých přátel, proč bych neměla na pochod chodit, patřilo očekávané násilí ze strany ultrapravicových skupin. Ale taky přesvědčení, že bych se neměla míchat do situace, která je specifická svou lokací. Že prý jde především o protest proti místní vládě, kterému nemohu porozumět. Možná nemohu, ale je to důvod zůstat stranou? Je strach dobrým argumentem nezapojovat se? Mají být demonstrace zábavné? Domnívám se, že nikoli, a proto jsem vyrazila. Následující text není odbornou analýzou maďarské (ani jiné) společnosti a jejího vztahu k jiné sexualitě nežli té heterosexuální. Jedná se o selektivní a osobní popis jednoho odpoledne a nastínění myšlenek, které ve mně vyvolalo.

 

Tak tedy. V sobotu 7. července jsem dorazila na Deák Ferenc tér, kde průvod začínal. Bylo nutné dostavit se včas, protože v okamžiku, kdy průvod odstartoval, nebylo možné se k němu nikde připojit (a v podstatě ani odpojit). První dojem z místa charakterizovalo enormní množství policistů. Takové, že převyšovalo počet demonstrantů/aktivistů/sympatizantů. Ještě prohledání našich věcí („Nemáte něco nebezpečného?“ – Ptali se i těch na „druhé straně“?) a můžeme vyrazit. Celou atmosféru více než cokoli jiného vystihoval pocit tísně, obav z pokřikujícího davu „za plotem“ (i nesrozumitelná maďarština zde získala jasných kontur), létajících předmětů (Ještě že nemají čas – nebo je to nenapadne? – ty vejce uvařit. Bolelo by to mnohem víc) a slzného plynu... A taky bariér okolo nás. Všude ploty, na jedné straně dokonce jedoucí dodávky, hromady policistů, bez nichž by lidé prezentující různorodost a právo na ni asi neměli šanci ulici Andrássy projít.


I tak všudypřítomný strach a obavy dav ukáznily do takové míry, že se jednalo v podstatě o průvod lidí, kteří nesli duhové vlajky a další "teplé" propriety... Jedinou zbraní vůči nenávistnému davu byl trochu křečovitý úsměv, mávání a tleskání. V cílovém místě, na náměstí Hrdinů, jsme se kvůli sílícím útokům neonacistů (které policie systematicky odrážela, přesto mě kouř, křik a přelévající se davy „za plotem“ nenechávaly klidnou) stáhli do menšího lesíka a tiše čekali. V podstatě se jednalo o paradoxní stav – byli jsme natolik chráněni před okolím, že jsme se stali vězni situace. Přesně takhle působí i homofobie – strach většinové společnosti z homosexuality (ale i obecněji jakékoli sexuality, která je prostě jiná) a nenávist vůči těm, kteří se liší – uvězňuje (nebo může uvězňovat) neheterosexuální jedince. Samozřejmě netvrdím, že všichni gayové a lesby (případně bisexuálové/ky či translidé) mají problémy se svým okolím. Přesto se domnívám, že jsou nuceni neustále vyjednávat svou pozici ve společnosti, ospravedlňovat svoji svobodu zvolit si takového partnera či partnerku, který/á jim vyhovuje, problematicky se dohadovat o právu na stejné legislativní, ale i lidské zacházení atd. Bylo mi z toho smutno. O to víc, že součástí nenávistného davu „za plotem“ byli lidé, které byste si zřejmě při jiném kontaktu „označkovali“ jako příjemné, otevřené lidi. Radost ve mně ale nevzbudili ani ti, kteří „za plotem“ mlčky postávali, bezpečně si průvod fotografovali a využívali plotu jako symbolické hranice mezi sebou a těmi „jinými“.


Jediným opravdu světlým bodem této akce byla duha, která se symbolicky objevila na nebi před koncem akce... Snad se tato duhovost někdy stane oceňovanou součástí každé společnosti. V tomto případě nás po hodině čekání čekal už jenom organizovaný a střežený odchod do uzavřeného metra, které nás odvezlo dál od extremistů, abychom se mohli splynout s davem. Splynout s davem a stát se pokud možno žádoucími občany a občankami, kteří neprovokují a nevybočují.

Autor: Kateřina Dušková | neděle 20.7.2008 22:18 | karma článku: 17,44 | přečteno: 2648x
  • Další články autora

Kateřina Dušková

Muži, kteří nenávidí ženy

V sobotu jsme oslavili Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Gender Studies mělo stánek v Praze na Andělu, kde jsme rozdávali noviny Půl na půl, ale také publikaci Pod hladinou: Fakta a mýty o znásilnění. Mezi kolemjdoucími byli i policisté, rozhovor s nimi byl opravdu zdrcující. Když jsme jim publikaci nabízeli, policisté ji odmítli a jeden z nich řekl: „Já jsem nikdy znásilněn nebyl.“ Když jsme na to reagovali, že se ale s potencionálními oběťmi setkává, odpověď zněla: „Ony si to přece zaslouží.“ Takovýto přístup mě prostě děsí a vůbec nepřispívá k tomu, abych se cítila bezpečnější.

22.6.2010 v 11:57 | Karma: 28,25 | Přečteno: 4087x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Znásilnění v médiích: začarovaný kruh

Ať chceme nebo ne, média vstupují do našich životů v podstatě každodenně. Možná si to ani neuvědomujeme, ale jejich působení se zdaleka neomezuje na předávání tzv. „objektivních“ informací. Média samozřejmě selektují, nejen o jakých tématech budou referovat (některá jsou tedy důležitější než jiná), ale také jakým způsobem. Podle mediálních teoretiků tak média v podstatě konstruují společenskou realitu. Proces je ale samozřejmě složitější: novináři a novinářky jsou také ovlivněni veřejným míněním, občas jsou zahlceni předsudky a stereotypy atd. Ty se pak odráží v jejich příspěvcích do médií, a tak se roztáčí spirála, ze které není úplně jednoduché vystoupit.

12.5.2010 v 13:21 | Karma: 15,75 | Přečteno: 3009x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Neprověřuj, ale důvěřuj

Na následující věty jsem narazila v diskuzi pod článkem k tématu sexuálního násilí.: „...jako znasilneni si predstavuju hruzyplny zazitek, kdy se zeny zmocni zcela cizi muz nekde v temnem koute a psychicky ji zkazi cely zivot, pripadne jeste ex-partner, ktereho uz nechtela videt, ale takove ty "znasilneni" na party na wc, kam sla dobrovolne s milencem a najednou cukla, nebo dokonce s pravidelnym manzelem, akorat ze se ji zrovna nechce, zadny veleotres nezpusobi... Laicky receno, pokud nedrela nasucho, byla vzrusena a tedy nebyla znasilnena „

8.3.2010 v 12:28 | Karma: 17,42 | Přečteno: 2370x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Nepříjemně blízká znásilnění

Znásilnění je děsivý čin. Pochopitelně, již samou svou podstatou, násilným vniknutím do intimní sféry člověka. Je ale děsivý také tím, jak často se děje a jak moc je opředený různými mýty a mylnými představami. Je ambivalentní. Je až příznačné, jak lidé silně odsuzují znásilnění a jejich pachatele, a druhým dechem jsou schopni odsoudit oběti, „protože si o to říkaly“, nebo se prostě jen na ně koukat skrz prsty.

17.2.2010 v 9:53 | Karma: 18,38 | Přečteno: 3104x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dušková

Bylo by možné věnovat pozornost znásilnění a sexuálnímu násilí?

Právě jsem dočetla blogový příspěvek Meg Stone, ředitelky bostonské organizace IMPACT, která se zabývá prevencí násilí a zneužívání. Ve svém blogu reaguje na odezvu, kterou získala prasečí chřipka v médiích mezi širokou i odbornou veřejností a mezi politiky. Konkrétně přiznává: „Když vidím všechnu tu pozornost, která se dostává prasečí chřipce, žárlím.“ Vypočítává, kolik prostoru bylo věnováno prasečí chřipce v médiích, jaká opatření byla zavedena, aby bylo zabráněno jejímu širokému šíření, kolik význačných osob se k tématu vyjádřilo. A srovnává s prostorem věnovaným znásilnění: kromě krátkých informačních článků o sexuálních deliktech či textů o „prolhaných“ ženách, které ze sexuálního násilí obviňují slavné sportovce (zpěváky, herce atd.), je této problematice věnováno minimum pozornosti. Mimochodem, když si zadáte do googlu prasečí chřipka, vyběhne vám 4 440 000 odkazů. Když si zadáte znásilnění, je jich 188 000. Trochu nepoměr, že?

11.1.2010 v 13:25 | Karma: 16,48 | Přečteno: 2603x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

VIDEO: Jak vidí EU maturanti? Do Unie se už narodili, cení si cestování

1. května 2024  11:45

Česko ve středu slaví dvacáté výročí vstupu do Evropské unie. Redakce iDNES.cz při této...

Ukrajina zasáhla další ruskou rafinérii, okupační armáda zabíjela v Oděse

1. května 2024  9:39,  aktualizováno  11:16

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana v noci na středu sestřelila šest dronů nad čtyřmi regiony, informovalo...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvaceti požárů, u dalších pak zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  11:13

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

Policie v Tbilisi nasadila proti davu plyn i vodní dělo, zadržela 63 lidí

1. května 2024  11:13

Gruzínská policie a demonstranti se v úterý večer střetli v Tbilisi u sídla parlamentu, který v...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3283x
Gender Studies, o.p.s. je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou.

Seznam rubrik