Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Utržená ze řetězu

Použila jsem samozřejmě nadsázku, ale musím se přiznat, že utrženě si kapku skutečně začínám připadat. Hledám, ba slídím, sháním, toužím a těším se. Strašně! 

Až do loňského léta jsem se smrtelně bála cestovat mimo svou vlast, a co se týká letadel a mé potenciální  přítomnosti v nich, arciže za letu, nebylo slov, kterými bych dokázala popsat své pocity. Ještě  když jsme objednávali dovolenou, ještě když už byla zaplacená, nebyla jsem plně ztotožněna s tím, že někam skutečně poletím.

Pak přešel den D, přesněji řečeno noc N, kdy mě moji nejdražší prakticky donesli mezi svými těly na letiště a následně mě vtlačili na moje sedadlo. Nejdřív jsem chtěla vědět, kudy se jde ke dveřím ven nebo aspoň na křídlo, kdybych chtěla během letu vystoupit,  pak jsem se zhroutila na své místo, abych se až do Antalye intenzivně modlila, zatímco moje dcery radostně počítaly mráčky a přítel zářil na celé letadlo..

Doletěli jsme, pak i dojeli autobusem, užili jsme si nádherné dva týdny u moře, a já se zamilovala. Do slané vody, průzračného vzduchu plného neznámých dráždivých vůni, do volnosti. Jak jsem mohla bez toho doteď existovat? Na zpáteční cestě jsem se modlila už jen tak pro formu, a ihned po přistání jsem se hned na letišti ptala po nějaké cestovce.

Původně jsme chtěli letět ještě na podzim téhož roku, ale osud a virové si řekli, že leda tak do prčic, ať nejsme rozcapení. Nějak jsme tedy přečkali zimu a hned po vydání katalogů jsme se lačně pohroužili do nabídek. Tentokrát chceme odletět na delší dobu a přidal se k nám i dospělý syn. Všichni včetně šestileté dcery jsme prohlíželi videa a fotky cestovních kanceláří, čas od času jsme se konfrontovali s objevy a názory dalších cestovatelů, občas jsme se všichni z hádali jak psi.

Ve hře byla Itálie, Řecko, přítel prosazoval svoje milované Turecko, které jsem si i já oblíbila. Nanda pak navrhla Egypt. "Tam je šílený vedro,  to si necháme když tak na zimu," ošíval se Josef. "Někdo nám unese naši blonďatou krásnou maminku," strašil. To mě namíchlo. "Když už musím připustit, že se mi stala ta politování hodná věc, to jest zestárla jsem, má to svou výhodu, do harémů či bordelů už jsem nevhodná, leda tak nějaký ten gerontofil by mohl projevit zájem, ale těch moc není a jsou plaší, takže je snadno zaženete!" "Můžou tě unést a udělat z tebe uklízečku!" Této Josefově větě se celá moje rodina spontánně rozchechtala. Já skvěle uklízím, jenom když má přijít návštěva, a to ještě přes můj psací stůl vždy přehazuju ubrus, abych ji nezhroutila pohledem na něj. "To by si dali, chudáci Egypťani," kuckala jsem při té představě. Můžu se jim leda tak starat o velbloudy, česat jim kožichy a utírat sliny, když si poplivou brady. Egypt jsme zatím odložili, až se zima zeptá.

Nakonec jsme se rozhodli opět pro Turecko. Natálka zná asi dvacet slov turecky, takže to bude jistit, když by Josef odmítal nebo soužitím s námi všemi ztratil svou pověstnou energii. Já umím jen pozdravit a poděkovat hrdelním hlasem, ale Turkům se i tak líbím, což mi mile dokazují na každém kroku, aniž by chtěli, abych jim uklízela nebo aniž by trpěli gerontofilií. V cestovce jsme uvedli, že chceme jemnou plážičku, moře jak sklo, a jeden pokoj pro všechny, neb chceme být pořád spolu, blafat jeden přes druhého a chechtat se až do půlnoci, HOWG. Diktovala jsem naše jména a úředník pochopil, že má před sebou Hujerovy 2. Nervózně vyhlížel na chodbičku, zda tam nepostávají další členové rodiny. "Všichni?" ujistil se. "Ještě k nám do rodina patří Ťapka," uvedla to na správnou míru Vivi," ale ta jede na psí tábor." Mladík za pultem si otřel čelo a znovu si nás všechny prohlédl.  "Vy nejste Dian?" podivil se familierně, když mu Josef diktoval svoje údaje. "Zatím ne," usmál se, " ale v nejbližší době se mě chystají adoptovat, takže taky budu," přidal milou informaci.

Nesmí mě ranit mrtvice, nesmí nikoho z nás uštknout žádný virus, žádná bakterie, nic, nic! Když budeme všichni hodní, tak se párkrát vyspíme, a zase si zopakuju vroucí modlitby v letadle, okusím ten ten vzdoušek, zase si budeme olizovat slané prsty a zírat do nekonečné zelenomodré...

 

 

Autor: Ivana Dianová | pondělí 25.3.2024 20:38 | karma článku: 31,33 | přečteno: 1004x
  • Další články autora

Ivana Dianová

Setkání aneb Paĺikerav

Stála jsem na zastávce a na lavičce jsem měla položenou velkou džínovou tašku. Na sezení nebylo ani pomyšlení. Jela jsem z nemocnice a čekala na syna, kterému m.j. předám tu nacpanou tašku. K lavičce přistoupil starší Rom.

11.6.2024 v 13:13 | Karma: 21,07 | Přečteno: 519x | Diskuse| Ona

Ivana Dianová

Hyeny na lovu starých lidí

Celý život dávali pozor na své děti. Vštěpovali jim pravidla bezpečnosti. A teď totéž potřebují od nás.

14.5.2024 v 9:56 | Karma: 38,34 | Přečteno: 4165x | Diskuse| Ona

Ivana Dianová

Matky „jiných“ dětí

Jako by nestačilo, že jejich dítě není zdravé. Že vyžaduje mnohem více péče než většina dětí, zpravidla i delší dobu, než poskytují rodiče „normálním“ dětem. Že často otec nevydrží jinakost svého potomka a odejde, takže sólovka...

4.5.2024 v 0:53 | Karma: 37,73 | Přečteno: 3424x | Diskuse| Ona

Ivana Dianová

Exotická večeře

Potřebujete se nějak potěšit? Utěšit? Není nad to, když vám někdo z lásky připraví nějakou líbeznou krmi.

25.4.2024 v 1:12 | Karma: 25,08 | Přečteno: 745x | Diskuse| Ona

Ivana Dianová

Nedívej se tam, nikdo tam není

Nevím přesně, zda je to dar nebo prokletí. Jsem pro jistou skupinu obyvatel nepřehlédnutelná a neodolatelná. Vlastně s tím nic nechci dělat, i kdyby to šlo, když se tak nad tím zamýšlím.

10.4.2024 v 10:24 | Karma: 27,11 | Přečteno: 1167x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

  • Počet článků 632
  • Celková karma 32,04
  • Průměrná čtenost 2037x
Učitelka MŠ, matka, muzikantka, autorka knih "30% pro život" a  "Dokonalá rozkoš",
...a také Danajka. 
Psát mi můžete na: 
ohlasynablogdanajka@seznam.cz            
Miluju Ich formu a mám jen jeden život, takže... :-)

Seznam rubrik

Oblíbené blogy