Bordelářka
Jako si na stará kolena nebudu nebudu zvykat na čokoládu, kterou často dostávám, i když Schwarzwaldská šunka je tak skvělá a všelijaké chorizo klobásky taky.
Moje maminka byla extrémně pořádná. Jíst se dalo z podlahy, pít ze záchodu. Vše vzorně srovnané. Pochybuju, že by u nás někdy byla nějaká bakterie. To bych se fakt divila. Savo. Vyvářecí hrnec. Vše přežehlené, sterilní. Očistné rituály až obsedantního charakteru. Před dlouho plánovanou návštěvou takový grunt, že by se dal přirovnat k vojenským manévrům. Vše nejlépe bílé, popřípadě nějaká ta světlá barva, operační sál hadr.
Můj táta byl pravý opak. Něco nepopsatelného. A na rozdíl od mámy, která měla fobii z návštěv, které by eventuálně mohly objevit nějakou tu nedokonalost, táta mě návštěvy rád. Co se jeho týkalo, mohly přijít kdykoli během dne i noci, ohlášení dopředu nebylo nutné. Otcův úklid jeho pokoje probíhal podle starého sprostého pořekadla "Kopla výkal pod kredenc a bylo".
Já jsem táta i máma, děsivá směs obsedantně čistotného bordeláře. Bakterie s námi jistě žije nejedna, viz psice, ale Savo a vyváření mám taky ráda. Stejně tak světlý nábytek. Návštěvy mám ráda, ale taky se jich bojím. V takových případech nejprve manévry, pak hosté.
Mou největší slabostí jsou útroby skříní a všech možných šuplíků a přihrádek.Já to prostě nedávám. Umím to uklidit, ale nedokážu to udržet uklizené. Teta, která mi jednou o prázdninách v bytě zalévala květiny, zažila šílené leknutí. Netušila, že jsem těsně před odjezdem něco hledala ve svém psacím stolku, což probíhá většinou tak, že vysypu šuplíky na hromadu, a nestihla jsem to shrnout zpět.
"Já myslela, že seš vykradená!" líčila mi otřeseně. Semo tamo mi něco spadlo na zem, no, však je taky moje...
Můj muž, voják....Jeho komínky ve skříních jsou jistě taky nějaká diagnóza. Zatímco já razím heslo, že dokud jdou dvířka zavřít, je to v pohodě, jeho vyřídí každý odchylný milimetr. Trpí jak zvíře.
Když jsem si vybírala povolání, myslela jsem, že stačí mít ráda děti, umět to s nimi, být muzikální, výtvarně schopná, apod., viz přijímačky. Nikdo mi nezdůraznil, že v dětských kuchyňkách musí být vystavené mini hrnečíčky oušínky jedním směrem. Že hromada výtvarného materiálu na mé katedře místo ozdobné dečky je odporný zločin. Že dítě upatlané od barev a bláta až na zádech je nežádoucí jev, ač si den neskutečně užilo. Že dětské motorky v garáži musí být seřazené podle odstínu barev a musí lícovat. Že...
V poslední době mám pocit, že bych se měla konečně přijmout se vším všudy. Jsem bordelář, ale dobrá a milující matka, žena a učitelka. Mám spoustu dobrých vlastností. Kdo chce, ať bere, kdo ne, tak ať nechá být.
A návštěvy si budu užívat bez výčitek a jakýchkoli obav. A pokud by mě snad chtěl navštívit někdo z těch obsedantnějších, co se se pořádku týče, mohu nabídnou pěkný (vyvařený, nažehlený) šátek na zavázání očí.
Ivana Dianová
Sháníte bydlení?
Je libo dvanáctimetrový pokoj ve sdíleném bytě za 10 tisíc? Nebo snad suterénní místnost s maličkým okýnkem hned pod stropem?
Ivana Dianová
Pták? Nesáhla bych na něj ani za nic, ale...
Mám k ptákům nejednoznačný vztah. Jsou divní, to mi nikdo nevymluví! Esteticky jsou pro mne skoro nepřijatelní. To peří...Šustivé, nechutné! Ty trhavé pohyby krkem!
Ivana Dianová
Moje krásně hebké nohy
Když do nemocnice, tak krásná. Nebo alespoň úhledná. Tak, to je to správné slovo! Krásné noční košile i župan. Když je čas a síla, tak kadeřnice. Když není, určitě čerstvě umýt vlasy.
Ivana Dianová
Věděla jsem, že se jednou opět sejdeme...
Teď už jdu svěží trávou, pozoruhodně jasně zelenou, voní, ale nemám na ni alergii, klidně si mohu přivonět ke kterékoli květině a nerozkýchám se.
Ivana Dianová
Povánoční kocovina
A je po Vánocích. Zmučené ženy, které mají vždy vše, jak se sluší a patří, konečně spočinuly. Zase jednou obstály...
| Další články autora |
Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu
Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...
Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech
V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...
Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další
Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....
Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry
Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...
Miss Czech Republic 2026 představila top 10 finalistek. Kdo jsou krásky, které bojují o korunku?
Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....
Při výcviku v Doupově zemřel voják, podle policie může jít o sebevraždu
V Doupovských horách zemřel v pondělí jeden z příslušníků žatecké posádky. Případem se zabývá...
Hledání obřích vajec, chození s Jidášem či foukání skla. Poradíme vám, co letos dělat na Velikonoce
Velikonoční prodloužený víkend se blíží a spolu s ním také spousta tvořivých akcí. Přinášíme vám...
Na Letné hořelo plynové potrubí, zničené jsou fasády i byty. Viníkem zřejmě stavbaři
Čtyři hodiny trval dnes požár plynového potrubí v obydlené ulici v Praze 7 na Letné poblíž budovy...
Rekonstrukce podchodu v H. Králové začne 16. března jeho uzavřením na tři týdny
Rekonstrukce podchodu na třídě Karla IV. v Hradci Králové začne 16. března. Stavbaři ji zahájí...

Konec nedochuceným salátům. Objevily jsme zázračné zálivky Fermato
Fermentace dokáže proměnit známé suroviny v chuťově komplexní zážitek. Naše redaktorky proto vyzkoušely dvě salátové zálivky od moravské značky...
- Počet článků 665
- Celková karma 26,16
- Průměrná čtenost 2031x
...a také Danajka.
Psát mi můžete na:
ohlasynablogdanajka@seznam.cz
Miluju Ich formu a mám jen jeden život, takže... :-)




















