Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdánlivě slibný vztah, ale druhá strana se náhle odmlčí. Co teď?

Znáte tu situaci, kdy s někým začnete rozvíjet zajímavý vztah, vše vypadá skvěle a nadějně, ale najednou se ten druhý vypaří jak pára na hrncem?

V posledních letech se s pojmem „ghosting“ setkáváme poměrně často. Většinou je to v souvislosti s partnerstvím nebo začátkem vztahu, kdy se po jedné či několika schůzkách druhý přestane ozývat, nebere nám telefon, neodpovídá na zprávy… Ale ghosting se může týkat i kamarádství či obecně dlouhodobějších vztahů, kdy kontakt s druhým prostě ze dne na den vymizí.

V dnešním článku se podíváme na to, co můžeme udělat, aby nás situace, kdy se někdo z ničeho nic odmlčí z našeho života, tolik nezraňovala.

Přijměte, že se to stalo a neberte si to osobně

Když s námi někdo přeruší kontakt, je poměrně běžné, že začneme přemýšlet, kde se stala chyba a zda jsme neudělali něco „špatně“.

Prvním krokem však je přijmout fakt, že se to prostě stalo, a uvědomit si, že to vůbec nemusí být o nás, nicméně je to více o tom druhém člověku. Realita je jednoduše taková, že druhý člověk z nějakého důvodu již o kontakt s námi nestojí a nemá potřebu to s námi ani probrat či si to vyříkat. K tomuto kroku mohou lidé přistoupit například z důvodu, že jim to přijde jako nejjednodušší, nejefektivnější a možná i nejméně zraňující řešení pro obě strany. Obzvlášť v začátcích vztahu totiž může být náročné říci druhému, co se nám na něm nelíbí, co nám vadí, proč nás kontakt s ním nenaplňoval, proč pro nás není přitažlivý apod. Případně se lidé bojí, že by druhého svou otevřeností zranili a stejně by to ničemu neprospělo, eventuálně by to mohlo vést k silným emocím, se kterými by si neuměli poradit.

Důležité tedy je uvědomit si, že pokud se někdo odmlčí, nemusí to být nutně o tom, že jsme v čemkoli „hrozní či nedostateční“, je to více záležitostí druhého člověka. A je možné, že odmlčet se je jednoduše jeho způsob řešení vztahů. Často se stává, že pokud někdo někoho „vyghostuje“, neudělá to za svůj život pouze jednomu jedinému člověku, je možné, že to udělá za život více lidem, ať už partnerům či kamarádům, protože je to prostě jeho styl, jak se vyrovnat s danou situací.

Řekněte si o zpětnou vazbu

Ve své terapeutické praxi se občas setkávám se situací, kdy za mnou klient přijde s tím, že se mu tato situace stala již vícekrát. Že pravidelně jde s někým na 2-3 schůzky, vše vypadá naprosto skvěle a najednou konec. A je pochopitelné, že v takové situaci chce dotyčný vědět, proč se mu to děje. Protože je možné, že je tam skutečně nějaký faktor, který toto způsobuje.

Ve vztazích, a obzvláště v těch, které trvaly déle (ať už se jedná o ty partnerské nebo kamarádské), se vyplatí říct si o zpětnou vazbu, ať už z důvodu, že bychom celou situaci rádi ještě změnili, nebo pouze chceme pochopit, proč se to stalo, a co můžeme příště udělat jinak. Můžeme druhému člověku napsat, že je pro nás skutečně důležité tu zpětnou vazbu od něj mít, protože bychom tu informaci rádi využili pro svůj osobní rozvoj a posun do dalších vztahů. 

Otázkou samozřejmě zůstává, jak moc otevřená vůči nám dokáže druhá strana být. Nicméně po náhlém ukončení dlouhodobého vztahu či právě ve chvíli, kdy jsme se s ghostingem setkali již vícekrát, to určitě za pokus stojí. 

Existuje nějaká prevence ghostingu?

Zaručená prevence bohužel neexistuje, nikdy totiž předem nemůžeme s jistotou vědět, s kým se potkáme a jak se dotyčný zachová. Zkusme ale být více všímaví k tomu, jak druhý funguje, jak reaguje na různé situace. Doptávejme se klidně i na to, jakým způsobem řešil minulé vztahy, jakým způsobem se rozcházeli… Případně si zkusme otevřeně říct i to, že bychom byli rádi, aby nám ten druhý dal alespoň vědět, pokud by byl z jeho pohledu v něčem problém.

Zároveň ale mysleme na to, že často je výhodnější řešit více především sebe než se trápit tím, jak fungují druzí a jaké pomyslné či reálné křivdy se na nás dopustili.

Autor: Lukáš Dastlík | pátek 12.4.2024 9:42 | karma článku: 12,57 | přečteno: 505x
  • Další články autora

Lukáš Dastlík

Hranice v (partnerských) vztazích: Proč jsou důležité a jak je nastavit?

Hranice ve vztazích často začneme řešit až ve chvíli, kdy máme dojem, že nám někdo ty naše překračuje. Proč je důležité si hranice ve vztazích nastavit včas a dostatečně jasně? A jak to udělat?

19.6.2024 v 13:24 | Karma: 5,89 | Přečteno: 143x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Co by o sobě měli partneři vědět?

Jaké informace by o sobě měli partneři vědět, pokud chtějí funkční dlouhodobý vztah? Na to se podíváme v dnešním článku.

12.6.2024 v 17:39 | Karma: 9,33 | Přečteno: 225x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Buďte v kontaktu se svým vnitřním dítětem. Tomu zraněnému můžete pomoci

Vnitřní dítě je koncept, který říká, že v každém z nás je pořád část dítěte. I přesto, že stárneme a zrajeme, vnitřní dítě v nás zůstává a může ovlivňovat naše životy, ať už pozitivně či negativně.

6.6.2024 v 18:40 | Karma: 4,09 | Přečteno: 93x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Nejste s něčím spokojeni? Tak to změňte

„Něco se mi nelíbí, tak to prostě změním.“ - Jak ale docílit toho, abychom díky změnám dosáhli toho, co chceme, změny byly dlouhodobě funkční a udržitelné a ještě jsme z nich byli nadšení?

23.5.2024 v 20:20 | Karma: 8,11 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Emoce jako náš spojenec? Jak s emocemi pracovat a neutopit se v nich

Mnozí lidé stále vnímají projevení emocí jako selhání - ukazatel toho, že danou situaci nezvládli. Je to ale skutečně tak? A jak s emocemi pracovat, aby nám nebyly překážkou, ale naopak pomocníkem?

14.5.2024 v 19:56 | Karma: 4,61 | Přečteno: 77x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Trosky poničily domy i pumpu

23. června 2024  8:44

Sledujeme online Ukrajinská armáda hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí....

Z domu až ve 30. Nejbližší vztah s rodiči mají Španělé, ukázala studie

23. června 2024  8:27

Mladí Španělé mají bližší vztah se svými rodiči než jejich vrstevníci z jiných zemí EU, uvádí nová...

Dejvické divadlo se při rekonstrukci přestěhuje do bývalého multiplexu Galaxie

23. června 2024  8:15

Dejvické divadlo se po dobu rekonstrukce a přístavby své budovy v Praze 6 přestěhuje na sezonu 2025...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 8,22
  • Průměrná čtenost 418x
Psycholog, psychoterapeut a tvůrce integrativního konceptu rozvoje osobnosti Life Dynamic, který je koncipován tak, že si každý jedinec do tří let vybuduje život podle svých představ. Motto: „Každý z nás má dostatek zdrojů pro dosažení svých přání."

Seznam rubrik