Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Buďte v kontaktu se svým vnitřním dítětem. Tomu zraněnému můžete pomoci

Vnitřní dítě je koncept, který říká, že v každém z nás je pořád část dítěte. I přesto, že stárneme a zrajeme, vnitřní dítě v nás zůstává a může ovlivňovat naše životy, ať už pozitivně či negativně.

Proč věnovat pozornost našemu vnitřnímu dítěti?

Kontakt s naším vnitřním dítětem nám může do života přinášet energii, radost, hravost, kreativitu a spontaneitu, kterou jsme mnohdy postupem času ztratili a stali se z nás spíše „vážní a rozumní dospělí“.

První krok při navázání kontaktu s vnitřním dítětem

První věc je, že potřebujeme zjistit, jak se naše dítě v různém věku mělo, jak mu bylo a jak je na tom teď. – Je zahojené, zdravé, v bezpečí a v pohodě? Anebo je spíše bojácné, neurotické a ustrašené? Případně je dokonce nějak zraněné či zničené?

Mohlo se stát, že jsme v dětství zažili situace, které nás zranily, situace, kdy nebyly naplněny naše potřeby, situace, které pro nás byly traumatizující. Tyto zážitky nás nějakým způsobem formovaly a mohou naše životy a chování ovlivňovat i v přítomnosti.

Jak na tom naše vnitřní dítě je, můžeme zjistit pomocí různých analýz, meditací, imaginací apod.

Co když je naše vnitřní dítě nějak zraněné?

V momentě, kdy je naše vnitřní dítě nějakým způsobem zraněné a nezahojené, vytvoří se většinou nějaký reaktivní výtvor. Tedy, že v dospělosti často nejsme schopni být plně vyzrálí, integrovaní a celiství. Což se následně často snažíme nějakým způsobem kompenzovat nebo zastírat. Vypadat to může třeba tak, že nejsme v dospělosti schopni na některé situace reagovat dostatečně „dospěle a vyzrále“, ale volíme naopak reakce, které nejsou pro danou situaci funkční, mohou působit zvláštně až nevhodně, či mohou být spojené se silnými (nelibými) emocemi.

Lze zraněné vnitřní dítě uzdravit?

I přesto, že zjistíme, že naše vnitřní dítě je nějakým způsobem zraněné, nic není ztraceno. V takovém případě můžeme našemu vnitřnímu dítěti pomoci rány zahojit.

Metod a způsobů, kterými můžeme našemu vnitřnímu dítěti pomoci se uzdravit, je spousta. Ať už se jedná o různé psychoterapeutické přístupy či imaginativní techniky. Důležité je vybrat si takový způsob, který vám bude sedět a bude plně vyhovovat vaší osobnosti.

Pomozte vnitřnímu dítěti zpracovat události, které vás i v současnosti trápí a ničí

 • První věc, která může pomoci léčit a zahojovat dřívější rány, je poskytnout vnitřnímu dítěti dostatečnou oporu, ochranu a podporu z naší dospělé pozice. Tedy z pozice někoho, kdo vše, co se stalo, zažil a přežil. Uvědomme si, že jsme v sobě měli možnosti a zdroje, jak danou situaci přežít a zvládnout.
 • Nevyčítejte si, že jste to „měli zvládnout lépe“. Je běžné, že bychom si někdy přáli některé situace zvládnout lépe (efektivněji), ale důležité je uvědomit si, že jsme v každou chvíli dělali přesně to, co jsme mohli, co bylo v našich silách, abychom to nějak zvládli. Nicméně nyní se můžeme na danou situaci podívat znovu „dospěláckýma očima“ a pomoci vnitřnímu dítěti tu situaci pojmout jinak, zažít ji jinak….
 • S přerámováním prožitých situací vám může pomoci například zkušený psychoterapeut či prožitkové kurzy a semináře, které jsou na toto téma přímo zaměřené.

Vyzkoušejte imaginaci, v rámci které se se svým vnitřním dítětem setkáte

Jednou z dalších metod, která může pomoci zahojit zranění vnitřního dítěte, je (vedená) imaginace, kdy vás někdo (často se opět jedná o psychologa, terapeuta,…) provede procesem setkání s vaším vnitřním dítětem tak, aby pro vás byl co nejpřínosnější - abyste navázali tento kontakt, pochopili, co se vám snaží vnitřní dítě říct, co od vás potřebuje…

 • Klíčové v rámci této metody je to, že se na vámi vybraném bezpečném, klidném a příjemném místě setkáte se svým vnitřním dítětem. Může se jednat o místo, které znáte právě z dětství, a cítili jste se tam v pohodě a v bezpečí, případně si toto místo můžete sami vytvořit tak, aby plně odpovídalo vašim potřebám.
 • První setkání s vnitřním dítětem může být dosti překvapivé a zajímavé. A je potřeba, být připraveni na to, že cokoliv přijde, kdokoliv přijde (v jakémkoliv věku a jakkoliv na tom bude), abyste ho uměli přijmout s láskou a klidem. Protože jste to vlastně vy sami, takže je důležité si zbytečně neublížit ještě nějakým nepřijetím a odmítnutím.
 • Naslouchejte během setkání svému vnitřnímu dítěti, jeho potřebám, buďte mu oporou v tom, co potřebuje, poskytněte mu lásku a pochopení.
 • Se svým vnitřním dítětem se na vybraném klidném a bezpečném místě můžete následně setkávat opakovaně, kdykoliv, kdy to budete potřebovat.

Jak zmiňuji již na začátku článku, kontakt s naším vnitřním dítětem a využívání jeho energie nám může pomoci zažívat v životě více radosti, být spokojenější, spontánnější, využívat ve svém životě i vztazích více svou kreativitu a hravost. Takže určitě stojí za zkoušku být s ním v kontaktu (a případně mu pomoci překonat dávná zranění).

Autor: Lukáš Dastlík | čtvrtek 6.6.2024 18:40 | karma článku: 4,09 | přečteno: 93x
 • Další články autora

Lukáš Dastlík

Hranice v (partnerských) vztazích: Proč jsou důležité a jak je nastavit?

Hranice ve vztazích často začneme řešit až ve chvíli, kdy máme dojem, že nám někdo ty naše překračuje. Proč je důležité si hranice ve vztazích nastavit včas a dostatečně jasně? A jak to udělat?

19.6.2024 v 13:24 | Karma: 5,91 | Přečteno: 146x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Co by o sobě měli partneři vědět?

Jaké informace by o sobě měli partneři vědět, pokud chtějí funkční dlouhodobý vztah? Na to se podíváme v dnešním článku.

12.6.2024 v 17:39 | Karma: 9,33 | Přečteno: 225x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Nejste s něčím spokojeni? Tak to změňte

„Něco se mi nelíbí, tak to prostě změním.“ - Jak ale docílit toho, abychom díky změnám dosáhli toho, co chceme, změny byly dlouhodobě funkční a udržitelné a ještě jsme z nich byli nadšení?

23.5.2024 v 20:20 | Karma: 8,11 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Emoce jako náš spojenec? Jak s emocemi pracovat a neutopit se v nich

Mnozí lidé stále vnímají projevení emocí jako selhání - ukazatel toho, že danou situaci nezvládli. Je to ale skutečně tak? A jak s emocemi pracovat, aby nám nebyly překážkou, ale naopak pomocníkem?

14.5.2024 v 19:56 | Karma: 4,61 | Přečteno: 77x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Co když nám žárlivost začne přerůstat přes hlavu?

Kdo by už někdy neslyšel úsloví „Kdo nežárlí, nemiluje“. - Je to ale skutečně tak? Co když nám žárlivost naopak náš vztah a každodenní fungování v něm začne narušovat?

7.5.2024 v 13:08 | Karma: 3,38 | Přečteno: 103x | Diskuse| Společnost
 • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Za reportáž povolávací rozkaz. Ukrajinští novináři se obávají o svobodu tisku

23. června 2024  17:57

Ukrajinští novináři se v poslední době setkávají s případy pokusů ovlivnit jejich zpravodajství ze...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

 • Počet článků 11
 • Celková karma 8,23
 • Průměrná čtenost 418x
Psycholog, psychoterapeut a tvůrce integrativního konceptu rozvoje osobnosti Life Dynamic, který je koncipován tak, že si každý jedinec do tří let vybuduje život podle svých představ. Motto: „Každý z nás má dostatek zdrojů pro dosažení svých přání."

Seznam rubrik