Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co by o sobě měli partneři vědět?

Jaké informace by o sobě měli partneři vědět, pokud chtějí funkční dlouhodobý vztah? Na to se podíváme v dnešním článku.

Člověk je bio-psycho-sociálně-spirituální entita. To, co od partnera potřebujeme vědět (a jaké oblasti je důležité si společně vyladit) se tedy dá rozdělit na 4 základní složky.

1. Biologická složka

Pojďme začít hned od začátku a zaměřme se na biologickou složku. V této oblasti je důležité si společně s partnerem do hloubky probrat, jaký je jeho vitální život.

Při rozhovorech s partnerem se tedy můžeme zajímat třeba o to, jak často a v jaké intenzitě sportuje, jak by si přál trávit dovolené (zda spíše aktivně, nebo naopak více relaxačně).

V rámci biologické složky je zajímavé zjistit také to, jak dlouho ten druhý potřebuje spát – jestli spí standardně 5-6 nebo třeba 8-9 hodin, v kolik si večer chodí lehnout, v kolik následně přirozeně ráno vstává apod. I když to může vypadat na první pohled jako drobnost, je to něco, co může v každodenním fungování sehrávat důležitou roli. Pokud se například dá dohromady „skřivan“ (člověk, který chodí večer brzy spát a následně ráno brzy vstává) a „sova“ (člověk, který naopak třeba až v 10 večer „ožívá“ a začíná si užívat dne a života), může to mít zásadní vliv i na fungování vztahu. Často se v poradenství v tomhle směru setkávám s klienty, kteří omezují společné aktivity nebo svůj intimní/sexuální život právě z toho důvodu, že chodí spát či vstávají v naprosto rozdílné časy.

Tím se dostáváme k dalšímu bodu, kterým je potřeba sexuálního kontaktu. V tomto směru na tom mohou být lidé dispozičně různě. Zatímco někdo by měl rád takovýto kontakt s partnerem ideálně každý den, případně klidně i víckrát za den, někomu naprosto stačí a vyhovuje, pokud spolu mají sexuální kontakt jednou za 14 dní, jednou měsíčně, či méně často. I toto je tedy téma, o kterém je vhodné si se svým protějškem otevřeně popovídat.

Nejideálnější samozřejmě je, když je naše a partnerova vitální energie podobná. Přiznám se, že nemám úplně rád, když se říká, že je nutné na vztahu neustále tvrdě pracovat. – Myslím, že mnozí z nás chceme spíše vztah, který bude hravý, veselý, plný života a tak nějak vše „pojede jako po másle“, než abychom už od začátku byli nuceni na vztahu „tvrdě pracovat“.

2. Psychologická složka

V rámci psychologické složky se zaměřujeme na náš charakter, hodnoty, způsob života,…

Rozdíly mezi lidmi zde mohou být například v tom, že někdo může být zaměřený spíše na výkon, aktivní způsob života, naplňování cílů apod. Zatímco druhý se může orientovat více na klid a duchovní hodnoty. Někdo je spíše extrovertní, někdo introvertní atd.

Obecně je zde tedy podstatné probrat, jaké máme hodnoty, co očekáváme od partnera a od našeho společného života.

Určitou nápovědu v tom, jak by mohl partnerský vztah vypadat, můžeme vypozorovat i z toho, jak se chovají naši rodiče (rodiče našeho partnera). Velmi často totiž přebíráme různé vzorce chování a vztahování se k sobě z našich původních rodin. Toto přejímání vzorců si mnohdy nemusíme ani plně uvědomovat. Velmi často si tak vybíráme partnery typově podobné našim rodičům, eventuálně v případě, kdy v původní rodině něco nefungovalo, můžeme záměrně volit partnery v daném ohledu naprosto odlišné.

3. Sociální složka

Třetí složka se zaměřuje na to, jakým způsobem se chceme socializovat. Například tedy jak často chceme chodit na různé společenské akce, zvát si domů návštěvy, zda chceme pořádat oslavy, pravidelné grilovačky s přáteli atd. Někomu totiž může vyhovovat být každý víkend ve společnosti sousedů, přátel, širší rodiny,… Někdo naopak upřednostňuje „svůj klid“ a nejradši by trávil čas jen se svým partnerem (případně později třeba i dětmi), každopádně prostě v té své nejužší komunitě, pouze se svými nejbližšími.

4. Spirituální složka

U této složky se nemusí nutně jednat o nic spojeného s nějakým konkrétním náboženským nebo filosofickým směrem. Ale jedná se o určitý přesah. O to, proč děláme to, co děláme, proč navazujeme vztahy, kudy se chceme vydat dál.

Pokud je však někdo nějak filosoficky či nábožensky vyhraněn, může to být také velké téma v rámci vztahu. Dodnes se najdou směry, které nemají rády, pokud si někdo najde partnera z jiného směru (s jiným smýšlením, hodnotami,…).

Důležité tedy je vyjasnit si i tuto oblast. Problém by se mohl vyskytnout třeba v případě, že někdo je silně nábožensky zaměřený, rád by se před společným jídlem pomodlil apod., zatímco pro druhého je náboženství něčím „zbytečným“, systémem, do kterého nemá potřebu se nijak aktivně zapojovat. Vyjasnění a sladění životních hodnot je následně podstatné také při výchově dětí.

Může to znít možná poměrně neromanticky, že bychom si partnera takto „lustrovali“, obzvlášť v začátcích vztahu, které mnohdy fungují především na základě feromonů a pocitů zamilovanosti, pro které vždy nemusíme mít racionální vysvětlení.

Ale ve chvíli, kdy se nám nakonec podaří spojit naše nejhlubší city s naší rozumovou složkou, našimi hodnotami a očekáváním od vztahu a života obecně, můžeme položit základy vztahu, který bude mít všechny předpoklady pro to, stát se skutečně hlubokým a trvalým. Nicméně ani to, že budeme v některých složkách odlišní, nemusí nutně znamenat, že vztah nemůže fungovat. I v takovém případě totiž můžeme zjistit, že to, co nám vztah dává, mnohonásobně převyšuje naši rozdílnost, a jde pak už jen o to, abychom společně našli cesty, jakými spolu být šťastní a spokojení.

Autor: Lukáš Dastlík | středa 12.6.2024 17:39 | karma článku: 9,34 | přečteno: 228x
  • Další články autora

Lukáš Dastlík

Hranice v (partnerských) vztazích: Proč jsou důležité a jak je nastavit?

Hranice ve vztazích často začneme řešit až ve chvíli, kdy máme dojem, že nám někdo ty naše překračuje. Proč je důležité si hranice ve vztazích nastavit včas a dostatečně jasně? A jak to udělat?

19.6.2024 v 13:24 | Karma: 5,92 | Přečteno: 149x | Diskuse | Společnost

Lukáš Dastlík

Buďte v kontaktu se svým vnitřním dítětem. Tomu zraněnému můžete pomoci

Vnitřní dítě je koncept, který říká, že v každém z nás je pořád část dítěte. I přesto, že stárneme a zrajeme, vnitřní dítě v nás zůstává a může ovlivňovat naše životy, ať už pozitivně či negativně.

6.6.2024 v 18:40 | Karma: 4,09 | Přečteno: 93x | Diskuse | Společnost

Lukáš Dastlík

Nejste s něčím spokojeni? Tak to změňte

„Něco se mi nelíbí, tak to prostě změním.“ - Jak ale docílit toho, abychom díky změnám dosáhli toho, co chceme, změny byly dlouhodobě funkční a udržitelné a ještě jsme z nich byli nadšení?

23.5.2024 v 20:20 | Karma: 8,11 | Přečteno: 193x | Diskuse | Společnost

Lukáš Dastlík

Emoce jako náš spojenec? Jak s emocemi pracovat a neutopit se v nich

Mnozí lidé stále vnímají projevení emocí jako selhání - ukazatel toho, že danou situaci nezvládli. Je to ale skutečně tak? A jak s emocemi pracovat, aby nám nebyly překážkou, ale naopak pomocníkem?

14.5.2024 v 19:56 | Karma: 4,61 | Přečteno: 77x | Diskuse | Společnost

Lukáš Dastlík

Co když nám žárlivost začne přerůstat přes hlavu?

Kdo by už někdy neslyšel úsloví „Kdo nežárlí, nemiluje“. - Je to ale skutečně tak? Co když nám žárlivost naopak náš vztah a každodenní fungování v něm začne narušovat?

7.5.2024 v 13:08 | Karma: 3,38 | Přečteno: 103x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Pracovala jsem s migranty. Znám je, říká Bartůšek. Chce k nim změnit přístup

16. července 2024

Premium Nikola Bartůšek v úterý poprvé zasedne jako europoslankyně ve Štrasburku. Političku z hnutí Přísaha...

RECENZE: Nejen Vondruškovi vrahové jsou rafinovaní, trestu ale neuniknou

16. července 2024

Příjemné oddechové čtení na léto nabízejí tři nové detektivní romány české provenience. První...

Kdo zaplatí nadbytečné kontroly odlesňování? Nikdo se nehlásí

16. července 2024

Směrnice, kterou se Evropský parlament snaží bojovat proti odlesňování, naráží u českých úřadů....

„Už nebudeme říkat, že Trump je Hitler.“ Kampaň ve stylu spálené země končí

16. července 2024

Premium Atentátníka, který se pokusil zastřelit Donalda Trumpa, teď musí svorně proklínat stratégové,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 11
  • Celková karma 6,00
  • Průměrná čtenost 419x
Psycholog, psychoterapeut a tvůrce integrativního konceptu rozvoje osobnosti Life Dynamic, který je koncipován tak, že si každý jedinec do tří let vybuduje život podle svých představ. Motto: „Každý z nás má dostatek zdrojů pro dosažení svých přání."

Seznam rubrik