Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se nám nechce

Češi tvrdí, že se milují v průměru dvakrát týdně, ale chtěli by třikrát. Realita je však úplně jiná.

Většina z nás jistě uzná, že naplnění našich sexuálních impulsů hraje důležitou roli v tom, jak se v životě cítíme. Sexuální aktivita může přinést mnoho pozitivních efektů. Člověk se více dostává do přítomného okamžiku a stavu bezstarostnosti, zvyšuje se uvědomění vlastního těla, dochází k relaxaci a nabuzení zároveň, produkuje se spousta hormonů, které mají blahodárný účinek na naši náladu a imunitu.

Sexuálně aktivně žijící lidé mají většinou více energie, cítí se šťastnější, spokojenější, využívají více svou kreativitu. Vědomě prožitý sexuální akt v sobě nese nejen složku fyzickou, ale také duševní či duchovní. Zážitek je poté komplexnější a plnější.

Proč si neužíváme sex tak, jak bychom mohli?

Z průzkumů vyplývá, že Češi se milují v průměru dvakrát týdně, chtěli by třikrát. Když vezmeme v potaz, že v průzkumu jsou uvedeny i čerstvě zamilované páry, které se většinou milují i několikrát denně, vychází nám číslo pro běžný dlouhodobější svazek o dost menší. Nejsou výjimkou páry, které se milují jen několikrát do roka, a to víceméně ze soucitu a pro udržení alespoň částečného pocitu partnerství v rámci manželství.

Podívejme se nyní na tři pravděpodobně nejsilnější příčiny tohoto stavu a na možnosti, jak situaci změnit.

1.  Nevíme, o co přicházíme

První příčinu spatřuji v nedostatečné osvětě v oblasti sexuality, jejího prožívání a využití její síly. O sexualitě a jejích možnostech se otevřeně stydí hovořit nejen někteří rodiče, ale i učitelé a dokonce i psychologové. Dle zkušeností a průzkumů pak většina lidí neumí prožít sexuální kontakt na úrovni tělesné i psychické plně vědomě a ve všech aspektech. Sex se bere jako možnost uvolnění energie, orgasmus má pouze genitální rozměr, který navíc spousta lidí neprožije při každém sexuálním kontaktu.

Výsledkem je po úvodních, poměrně hezkých (i když i v tuto chvíli často ne příliš hlubokých a intenzivních) zážitcích postupné upadání sexuální apetence vůči partnerovi, protože po prvotní zamilovanosti, kde velkou roli hrají nejen hormony, ale i novost partnera či partnerky, dochází k zevšednění, stereotypizaci a chuť se zmenšuje.

Oproti tomu plně prožívaný orgasmus je vždy záležitostí obou partnerů a celého těla od hlavy až k patě. Splýváme s druhým, tělo nevnímáme jako hmotné a dobíjíme tím energii. Je to čistá extáze, radost, vibrace a bouře. O orgasmus nám nejde, prostě si spolu vzájemně hrajeme a on se najednou stane.

Není to však hraní za nějakým účelem, hédonistická touha uspokojit svou potřebu „vrcholového“ orgasmu, po kterém často přichází únava (hlavně u mužů), ale spíše hluboké spojení a uvolnění, které energii přináší.

Tato energie není lokalizována kolem genitálií, ale plně proudí celým tělem, prožíváme hlubokou lásku a naplnění. Překonáme čas i své ego a objevíme naši přirozenost a spojení s přírodou. Tomu se říká hluboký nebo kosmický orgasmus.

Změna výše uvedeného není jednoduchá, je to záležitost delší celospolečenské osvěty. Ale pokud by se oblasti sexuality a jejího přínosu pro každého z nás věnovala větší pozornost třeba už na školách (nemyslím tím povídání o menstruaci, prvním pohlavním styku, kondomech a AIDS, což již běžně probíhá), kde by si kluci a holky uvědomili, jak je jejich tělo sexuálně vyladěné, mohli by mnohonásobně zvýšit svou životní energii a cítit častěji vzrušení ze života. A tak si po celý život udržet vášnivost vztahu, což je velmi důležitá součást funkčního a naplňujícího svazku, která pomáhá i k duševní pohodě a souznění.

Samozřejmě je v dnešní době možné si najít mnoho informací v knihách či na internetu, ale většina lidí po nich ani pátrat nezačne, protože neví, že daný prožitek, který mají a je i tak poměrně silný a příjemný, může mít další rozměry.

2.  Myslíme si, že vyhasínání vášně je normální a zákonité.

Další příčinou nechuti k sexu a nevěnování pozornosti tomuto stavu může být i podvědomé přesvědčení, že upadání vášnivé složky a sexuální přitažlivosti ve vztahu je přirozenost a norma. Toto podporují i např. některé evoluční teorie, které tvrdí, že čím vyšší duševní blízkost a delší vztah, tím více se staneme „sourozenci“ a přestaneme na sex mít chuť. Jako rodiče prý již nemáme chuť pokračovat v kontaktech, jelikož „mise“ je splněna, navíc po fázi prvotní zamilovanosti přichází spíše hluboká láska na bázi přátelství.

O těchto fenoménech asi něco ví většina z nás – prvních pár týdnů či měsíců máme přirozeně chuť na milování v podstatě neustále, po této době, která trvá u každého z nás různě dlouho, začínáme postupně zájem ztrácet. Partner/ka se nám jeví méně atraktivní, začínáme vidět různé nedokonalosti na těle i osobnosti daného člověka, jsme unaveni z práce či rodinných povinností.

Je to opravdu nevyhnutelný posun z fáze „prvotní zamilovanosti“ do hlubší formy lásky, která již vášnivost a intenzivní sexuální touhu po druhém neobsahuje? Jsem pevně přesvědčen, že tento stav nevyhnutelný není. Výše popisované jevy platí pro jedince, kteří svou sexualitu nevyužívají vědomě a všemi možnými způsoby, jak bylo naznačeno výše.

3.  Každý je jiný

Posledním bodem je jistě osobní nastavení každého z nás. Různé typy osobnosti mají k sexu jiný vztah. Rozdíly jsou přirozeně i mezi muži a ženami, u kterých fyziologicky a fyzicky dochází k odlišnému způsobu uspokojování a dosahování orgasmu.

Je tedy samozřejmé, že pokud se muž a žena nemilují způsobem, který je hluboce naplňuje, postupně o tuto součást života přestávají mít zájem, minimálně s dotyčným partnerem.

Mnohé z vás možná již při čtení těchto řádků napadlo slovo tantra a její techniky, kurzy či masáže jako jedna z cest, jak výše uvedené zahrnout do každodenního života. Tantra učí, že sex může být zdrojem blaženosti, tantra je o přirozenosti a lásce, spojení sexuality a inteligence, je o poznávání naší životní energie.

Může to být vhodná cesta, nicméně je třeba si uvědomit, že sexuální energie je opravdu hodně silná a nejsou úplně výjimečné případy, kdy člověk po nějakém z tantrických seminářů ulétl do jiných světů a těžko pak hledal cestu do běžného života. U některých propukla i duševní porucha.

Je tedy třeba, stejně jako u jiných alternativních způsobů, dobře zjišťovat, kdo daný seminář vede a jaké má psychologické zázemí, kterým nemyslím jen akademické vzdělání. Dále se v této oblasti objevuje spousta rádoby učitelů, kterým nejde o využití tvůrčího a duchovního potenciálu sexuální energie, ale jednoduše o sexuální orgie. Nejbezpečnější je proto individuální či párová výuka, i když je určitě zajímavý i skupinový zážitek, který má jinou dynamiku. Jde o to, co od daných setkání každý očekává…

Zkuste získat informace o různých přístupech k partnerskému sexu. Potom můžete s partnerem či partnerkou dané přístupy realizovat. Jen pozor, základem je uvědomění, že nejde o techniku, ale o plné ponoření se do přítomného okamžiku. V ten moment si začněte s tím druhým „hrát“. Používám již poněkolikáté slovo hrát, jelikož mi přijde nejblíže tomu, co se poté začne odehrávat.

Hrajte si, prozkoumávejte, hluboce dýchejte, používejte všechny smysly, jemnost. Zapomeňte na sex. Radujte se v objetí, nemyslete na budoucnost, orgasmus, ejakulaci, užívejte si plně přítomný okamžik. Je jedno, co z této hry vznikne. Nic nechtějte, nespěchejte. Čím delší hra bude, tím silnější je potom orgasmus. Přeji hodně zábavy, lásky, souznění a radosti.

Autor: Lukáš Dastlík | čtvrtek 4.4.2024 13:51 | karma článku: 19,60 | přečteno: 2407x
  • Další články autora

Lukáš Dastlík

Hranice v (partnerských) vztazích: Proč jsou důležité a jak je nastavit?

Hranice ve vztazích často začneme řešit až ve chvíli, kdy máme dojem, že nám někdo ty naše překračuje. Proč je důležité si hranice ve vztazích nastavit včas a dostatečně jasně? A jak to udělat?

19.6.2024 v 13:24 | Karma: 5,85 | Přečteno: 139x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Co by o sobě měli partneři vědět?

Jaké informace by o sobě měli partneři vědět, pokud chtějí funkční dlouhodobý vztah? Na to se podíváme v dnešním článku.

12.6.2024 v 17:39 | Karma: 9,32 | Přečteno: 223x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Buďte v kontaktu se svým vnitřním dítětem. Tomu zraněnému můžete pomoci

Vnitřní dítě je koncept, který říká, že v každém z nás je pořád část dítěte. I přesto, že stárneme a zrajeme, vnitřní dítě v nás zůstává a může ovlivňovat naše životy, ať už pozitivně či negativně.

6.6.2024 v 18:40 | Karma: 4,09 | Přečteno: 93x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Nejste s něčím spokojeni? Tak to změňte

„Něco se mi nelíbí, tak to prostě změním.“ - Jak ale docílit toho, abychom díky změnám dosáhli toho, co chceme, změny byly dlouhodobě funkční a udržitelné a ještě jsme z nich byli nadšení?

23.5.2024 v 20:20 | Karma: 8,11 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Emoce jako náš spojenec? Jak s emocemi pracovat a neutopit se v nich

Mnozí lidé stále vnímají projevení emocí jako selhání - ukazatel toho, že danou situaci nezvládli. Je to ale skutečně tak? A jak s emocemi pracovat, aby nám nebyly překážkou, ale naopak pomocníkem?

14.5.2024 v 19:56 | Karma: 4,61 | Přečteno: 77x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:50

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

V pouští u Las Vegas se objevil tajemný sloup. Policie řeší, kdo za tím stojí

21. června 2024  21:53

Necelé čtyři roky poté, co se úřady v americkém státě Utah potýkaly s tajemným kovovým kvádrem...

Po masové střelbě v americkém Arkansasu jsou dva lidé mrtví, osm zraněných

21. června 2024  21:37,  aktualizováno  21:50

Při páteční masové střelbě před supermarketem v Arkansasu byli zabiti dva lidé a dalších osm...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:50

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Zabíjí i druhoválečná munice. Exploze v Chorvatsku není neobvyklá, míní znalec

21. června 2024  20:52

Chorvatská policie vyšetřuje Čecha kvůli výbuchu, který zabil devítileté dítě a dvě ženy zranil....

  • Počet článků 11
  • Celková karma 8,22
  • Průměrná čtenost 418x
Psycholog, psychoterapeut a tvůrce integrativního konceptu rozvoje osobnosti Life Dynamic, který je koncipován tak, že si každý jedinec do tří let vybuduje život podle svých představ. Motto: „Každý z nás má dostatek zdrojů pro dosažení svých přání."

Seznam rubrik