Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je těžké přiznat chybu

Udělat chybu je normální a lidské. Zapírat ji je přirozené. Jakým způsobem se vyrovnáváme s chybami svými a s chybami těch druhých? Existuje nějaká metoda, která by lidi učila, jak se s chybami vyrovnávat?

Každý z nás někdy v něčem pohoří, neuspěje, udělá někdy chybu. Pouze malá hrstka lidí si je vědoma svých kvalit a nebojí se přiznat chyby, protože je tolik nezdevalvují. Jak se můžeme naučit zvládat lidskou omylnost a nedokonalost?

Strach ze selhání

Na situaci, kdy někdo odmítá připustit, že udělal chybu, se můžeme dívat z různých úhlů – například z hlediska provázanosti s našimi potřebami. Uznání chyby může každého z nás reálně či domněle ohrožovat ve všech oblastech mezilidského soužití.

Z hlediska „živočišného“ pochybení dříve bylo a může dodnes být velice ohrožující – vést k ponížení, prohře, ublížení, ztrátě či smrti na různých úrovních. Může nám odebrat pocit bezpečí, sounáležitost s druhými, můžeme přijít o uznání… Co když ztratím důstojnost, bonusy, práci, kamarády, partnera?

To není úplně málo, že? Proto každé pochybení vede k automatické fyziologické reakci, podobné reakci na stres. Tato reakce má tím, jak moc je nepříjemná, vést svého „pána“ k tomu, aby následky tohoto pochybení již příště nezažil: aby mu ten prožitek byl tak nepříjemný, že se příště vehementně zasnaží „chybu“ nezopakovat.

Navíc jsme většinou odmalička při jakémkoli zklamání či zjištění chyby trestáni. Vyjádřením zklamání, opovržení, smíchem, špatnou známkou a dalšími následky. Ne všichni mají historickou zkušenost, že je pochybení a selhání řešeno konstruktivně, v pozitivním duchu do budoucna a způsobem, který nás jako lidské bytosti nijak nedevalvuje.

Z toho si můžeme vytvořit více či méně racionální stereotypy a tzv. jádrová přesvědčení o nás samých, druhých i světu, a dle nich poté jednat v případě reálného či domnělého ohrožení.

Toto všechno jsou podle mého názoru důvody, a určitě zdaleka ne všechny, které vedou mnohé k tomu, že chybu raději popřou, snaží se ji zamaskovat apod.

Myslet jinak, vnímat jinak

První pomocí, jak tuto situaci zvládnout, je uvědomit si výše uvedené souvislosti a přijmout, že naše emoce je možná naprosto přirozená a hrozby alespoň částečně reálné. Už jen to, že se strachem či jinými našimi vlastnostmi nebojujeme, ale přijmeme je jako přirozené, pomáhá.

Další krok směřuje k dlouhodobější práci na změně způsobů chování, myšlení, a tím v konečném důsledku i prožívání podobných situací. Zásadní je způsob vnímání toho, co se odehrává – venku i v našem nitru.

V oblasti chování se dají sestavit různá pravidla, která chceme dodržovat, např.:

1. Kdykoli budu mít strach něco přiznat, nejprve to přijmu bez hodnocení a zjistím, jaká ohrožení mi reálně či potenciálně hrozí. Potom se teprve rozhodnu, jak se zachovám. Mohu se rozhodnout jakkoli, řešení je spousta.

2. Pokud zpětně zjistím, že jsem něco nepřiznal, zkreslil či zamlčel, vrátím se a situaci vyjasním. Mohu k tomu využít i email, sms…

A takto dle libosti dále, podle toho, jak chcete tyto situace řešit.

Stejně tak si můžeme dát pravidlo, že podobně budeme pomáhat ostatním k odvaze. Takže kdykoli budeme mít dojem, že něco neříkají naplno nebo tak, jak to je podle nás, řekneme to sami a situaci popíšeme ze svého úhlu pohledu, vyjasníme si to a nastavíme tak nový způsob chování do budoucna.

Důležité je, aby ostatní reálně zažili, že utrží menší „šrámy“ při otevřené komunikaci než při zakrývání. Tímto vyjasněním mohu navíc i já sám zjistit, že situaci také nevidím plně tak, jak je, a přiblížit oba úhly pohledu na situaci.

Ustát sama sebe v úspěchu i selhání

V oblasti myšlenkových konstruktů je třeba odhalovat naše mentální stereotypy ohledně chyb a jejich přiznání, ohledně naší sebedůvěry, podpory a hodnocení v kontextu chyb a hodnocení druhých:

  • Jak moc jsem závislý na hodnocení druhých?
  • Co se stane, když v něčem selžu?
  • Jak zvládám výsměch či opovržení druhých a jak to souvisí s mojí hodnotou?

A dále pracovat na vyladění mysli tak, že si uvědomíme a postupně zažijeme, že celý svět a výroky kohokoli z nás jsou jen subjektivní informace, které mohou mít s realitou společného hodně, trochu či vůbec nic. A že každá tato informace spíše hovoří o pohledu a osobnostní zralosti toho, kdo ji sděluje, nikoli o nás.

To pomáhá snížit stres z hodnocení ostatních i ostatními lidmi a zvyšuje schopnost stát se nezávislou dospělou a zralou osobností, která si ustojí sama sebe v úspěchu i selhání.

Každý z nás někdy v něčem pohoří, neuspěje, udělá někdy chybu. A každý děláme to nejlepší, čeho jsme v daném okamžiku schopni.

Čím více se my sami staneme nekritickými k sobě i druhým, tím více se přestaneme obávat kritiky a reakcí. Místo toho nastoupí popisný a nehodnotící modus chování. A ke stejnému způsobu chování poklidně povedeme i stranu druhou, když to bude třeba.

Můžeme využít i neurolingvistické programování, imaginaci a afirmace, díky nimž můžeme mozek „programovat“ pro dané situace tak, aby si je vyhodnocoval novým způsobem a pomohl nám se v nepříjemné situaci cítit emočně mnohem uvolněněji a pozitivněji než dosud.

Výše uvedenými technikami a přístupem se postupně vytratí hodnocení a srovnávání, které nám nejvíce brání ve zvládnutí zde popisovaného problému. V tuto chvíli již není, kdo by koho urazil, naštval, ponížil a před kým bychom chtěli zakrývat výsledky našeho myšlení a chování.

Ať se nám to daří co nejvíce.

Autor: Lukáš Dastlík | úterý 23.4.2024 13:27 | karma článku: 7,11 | přečteno: 211x
  • Další články autora

Lukáš Dastlík

Hranice v (partnerských) vztazích: Proč jsou důležité a jak je nastavit?

Hranice ve vztazích často začneme řešit až ve chvíli, kdy máme dojem, že nám někdo ty naše překračuje. Proč je důležité si hranice ve vztazích nastavit včas a dostatečně jasně? A jak to udělat?

19.6.2024 v 13:24 | Karma: 5,89 | Přečteno: 144x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Co by o sobě měli partneři vědět?

Jaké informace by o sobě měli partneři vědět, pokud chtějí funkční dlouhodobý vztah? Na to se podíváme v dnešním článku.

12.6.2024 v 17:39 | Karma: 9,33 | Přečteno: 225x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Buďte v kontaktu se svým vnitřním dítětem. Tomu zraněnému můžete pomoci

Vnitřní dítě je koncept, který říká, že v každém z nás je pořád část dítěte. I přesto, že stárneme a zrajeme, vnitřní dítě v nás zůstává a může ovlivňovat naše životy, ať už pozitivně či negativně.

6.6.2024 v 18:40 | Karma: 4,09 | Přečteno: 93x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Nejste s něčím spokojeni? Tak to změňte

„Něco se mi nelíbí, tak to prostě změním.“ - Jak ale docílit toho, abychom díky změnám dosáhli toho, co chceme, změny byly dlouhodobě funkční a udržitelné a ještě jsme z nich byli nadšení?

23.5.2024 v 20:20 | Karma: 8,11 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Lukáš Dastlík

Emoce jako náš spojenec? Jak s emocemi pracovat a neutopit se v nich

Mnozí lidé stále vnímají projevení emocí jako selhání - ukazatel toho, že danou situaci nezvládli. Je to ale skutečně tak? A jak s emocemi pracovat, aby nám nebyly překážkou, ale naopak pomocníkem?

14.5.2024 v 19:56 | Karma: 4,61 | Přečteno: 77x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komunisté zpět ve Sněmovně, ukazuje průzkum. Drtivě by vyhrálo ANO

23. června 2024  11:03,  aktualizováno  11:10

Volby do Poslanecké sněmovny by aktuálně vyhrálo hnutí ANO, získalo by 32,9 procent hlasů. Za ním...

Jachtaři z lodi odpalovali ohňostroje, zapálili ostrov nedaleko Atén

23. června 2024  10:42

S lesními požáry se Řecko v létě potýká takřka každoročně. Příčina jednoho z nich však v pátek...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Trosky poničily domy i pumpu

23. června 2024  8:44

Sledujeme online Ukrajinská armáda hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí....

Z domu až ve 30. Nejbližší vztah s rodiči mají Španělé, ukázala studie

23. června 2024  8:27

Mladí Španělé mají bližší vztah se svými rodiči než jejich vrstevníci z jiných zemí EU, uvádí nová...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 8,22
  • Průměrná čtenost 418x
Psycholog, psychoterapeut a tvůrce integrativního konceptu rozvoje osobnosti Life Dynamic, který je koncipován tak, že si každý jedinec do tří let vybuduje život podle svých představ. Motto: „Každý z nás má dostatek zdrojů pro dosažení svých přání."

Seznam rubrik