Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zásobárna vody na Měsíci - šance pro jeho kolonizaci

Nachází se na Měsíci zásoby vody? Životodárná tekutina by usnadnila jeho kolonizaci – je jí ale dostatek? (délka blogu 5 min.)

Ještě před několika lety vycházeli vědci z předpokladu, že Měsíc je téměř úplně suchým vesmírným tělesem. Na vině byl způsob, jakým vznikl.

Měsíc vznikl z pozůstatků kolize Země s planetkou Theia, velkou přibližně jako Mars. Ta se měla vytvořit z hmoty, která se koncentrovala v jednom ze dvou Lagrangeových bodů, gravitačních pastí v soustavě Země-Slunce. V těchto bodech je v rovnováze gravitační vliv obou členů soustavy – Země a Slunce. Nepříliš hmotná tělesa, která se dostanou do blízkosti těchto bodů, je už nemohou sama od sebe opustit.

Tyto specifické Lagrangeovy body se nacházejí na oběžné dráze Země a „předbíhají“ ji nebo se za ní „zpožďují“ o 60 úhlových stupňů. Časem se v nich muselo nasbírat úctyhodné množství hmoty. Bylo jí dokonce tolik, že vydalo na malou planetku, které dnes říkáme Theia. Když se stala dostatečně hmotnou, začala se v systému Slunce - Země uplatňovat také její vlastní gravitace. Z dvojného systému se stal trojný. Následek na sebe nedal nejspíše dlouho čekat. Theia opustila Lagrangeův bod a dostala se na kurs, který ji vedl k Zemi. V nepříliš vzdálené době pak došlo ke kolizi, při které se na oběžnou dráhu Země dostalo velké množství původního materiálu obou těles. Právě z něj se měl později zformovat náš Měsíc.

Vzhledem k tomu, že je produktem obří kolize a vytvářel se z roztaveného materiálu, považovali vědci dlouho za pravděpodobné, že Měsíc neobsahuje mnoho vody. Výzkumy posledních let ovšem prokázaly opak.

Na Měsíci se našly zásoby vody

Je jí dokonce relativně hodně. To je velice příjemná zpráva pro ty, kdo doufají v brzkou kolonizaci našeho vesmírného souputníka. Pokud se na Měsíci nachází dostatek vody, není potřeba ji tam vozit, což by všechny plánované mise zjednodušilo a hlavně zlevnilo.

Odkud se bere měsíční voda?

Na zásoby vody, která se dostala do vnitřní Sluneční soustavy během tzv. „Velkého bombardování“ před několika miliardami let - se nedá spoléhat. Měsíc nemá na rozdíl od Země dostatečnou gravitaci na to, aby si podobné vodní dárky udržel. Porce vody a ledu, kterou kdysi obdržel díky kometám, se během několika minulých miliard let vypařila do okolního prostoru.

Voda se mohla na Měsíci vytvořit ale také přímo z místního materiálu - díky slunečnímu větru. Tato na první pohled odvážná hypotéza, je logická. Měsíční hornina obsahuje silikáty. To jsou sloučeniny obsahující kyslík. Část slunečního větru se skládá z protonů, tedy ionizovaných atomů vodíku. Sluneční vítr, který bombarduje povrch Měsíce, narušuje tamní horninu. Následně se z horniny uvolňují atomy kyslíku, kterým nic nebrání v tom, aby se slučovaly s vodíkem a vytvořily molekuly vody.

Zatím není přesně jasné, v jaké formě se měsíční voda vyskytuje, může se jednat stejně tak dobře o jednotlivé molekuly nebo směs neutrálních molekul a hydroxylových iontů („střepů“ molekul vody, kterým chybí jeden atom vodíku).

Lžíce vody – nebo spíš plné vědro?

Otázku existence vody na Měsíci se snažila rozklíčovat už v roce 2009 sonda LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite). Skládala se z nosné aparatury a přistávacího modulu.

Těsně před plánovaným dopadem na měsíční povrch (nedaleko jeho jižního pólu) nechali vědci sondu, aby se oddělila od své nosné rakety. Tu pak vědci navedli na kolizní dráhu s povrchem Měsíce. Při dopadu se zvířil oblak prachu, který následně analyzovala samotná sonda, prolétající daným místem o několik minut později. Při kolizi nosné rakety se z povrchu Měsíce zvedl oblak materiálu, který vážil kolem 350 tun. Vzniklý kráter má průměr 20 m a hloubku 4 m. Sonda objevila ve vyvrženém materiálu stopy vody, a nadchla tím jak vědce, tak laiky. 

Stopy vody (respektive hydroxylového iontu –OH) nalezla na Měsíci v roce 2013 také indická sonda Chandrayaan-1.

Následující obrázek ukazuje výsledky průzkumu indické sondy Chandrayaan-1. Modrá barva znázorňuje vodu, zelená demonstruje odrazivost povrchu a načervenalou barvo je znázorněn výskyt minerálu pyroxenu.

Vodu na Měsíci si samozřejmě nemůžeme představovat jako závěje sněhu. Její využití nebude jednoduché, je ale možné, že budou časem vyvinuty dostatečně sofistikované metody, které umožní molekulární vodu z měsíčního povrchu izolovat a přeměnit je na nezbytnou kapalinu. Přímé osídlení Měsíce lidmi se pak přesune z kolonky snů do kolonky splněných přání.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 28.9.2017 8:00 | karma článku: 22,86 | přečteno: 664x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 12,43 | Přečteno: 134x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,54 | Přečteno: 208x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,12 | Přečteno: 223x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,49 | Přečteno: 238x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 408x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,44
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.