Sluneční zatmění na Marsu

Zatmění pozorované na Rudé planetě. Tentokrát v lepším rozlišení a v barvě a dokonce v podobě videa. Čím se liší zatmění na Zemi a na Marsu? (délka blogu 5 min.)

Zatmění Slunce byla na Marsu pozorována už před téměř dvaceti roky. Nedávno nás ale vědci potěšili novými a daleko lepšími snímky - a dokonce i videem, na kterém je vidět jeden z marsovských měsíců, přecházející přes sluneční kotouč. 

 

 

Zatmění…

… nastává, když se hvězda, planeta a její měsíc nachází na jedné přímce. Příslušný měsíc přitom musí být mezi nimi. Tento jev se dá pozorovat nejen na Zemi, ale i na jakékoli jiné planetě, která má alespoň jeden měsíc, obíhající ve stejné rovině, v jaké obíhá hvězdu daná planeta. 

K jevu došlo v dubnu. Pozorovatelem se stalo marsovské vozítko Perseverance, které  ze svého stanoviště v kráteru Jezero sledovalo přechod  měsíce Phobos před slunečním kotoučem.  Phobos je ve srovnání s naším Měsícem velice malý, a tak nemůže Slunce zcela zakrýt, ačkoliv obíhá nízko nad povrchem planety. Na Marsu jsou tak možná jen částečná zatmění Slunce. Tentokrát trvalo jen o něco více než 40 vteřin, což je mnohem kratší doba než při typickém zatmění Slunce Měsícem na Zemi. 

Zatmění bylo na povrchu Marsu pozorováno už v roce 2004. 

Tehdy pořídila příslušné obrázky vozítka Spirit a Opportunity, vyslaná na Rudou planetu vesmírnou agenturou NASA. Spirit nejprve pořídil první časosběrné fotografie Phobosu během zatmění Slunce. Jeho dvojče Curiosity pak pokračovalo v pozorování pomocí videí pořízených kamerovým systémem Mastcam. 

Perseverance nyní poskytla mnohem dokonalejší video zatmění Slunce na planetě Marsu. 

Umožnil to kamerový systém vozítka - Mastcam-Z. Ten je vlastně vylepšenou variantou někdejších kamer Curiosity. Dnes má tato technika lepší rozlišení i možnost zoomování. 

Kromě toho jsou nové záběry … barevné. 

Mastcam-Z má ve svém vybavení dokonce i sluneční filtr, který funguje jako sluneční brýle a snižuje intenzitu dopadajícího světla, pokud je to potřeba. Na Phobosu jsou díky tomu vidět detaily, které se dají interpretovat jako nerovnosti a nejspíše i krátery v měsíčním materiálu. 

Další zajímavostí je fakt, že se na videu a snímcích na slunečním kotouči zřetelně objevují sluneční skvrny. A tak můžeme dnes pozorovat skvrny na Slunci nejen z pohledu Země, ale také z pohledu jiné planety Sluneční soustavy. 

Takto mimochodem vypadalo Slunce toho dne ze Země: 

Obrázek: Zdroj: SDO, SOHO (NASA) and the [MDI, AIA, EVE, and/or HMI] consortium, https://www.spaceweatherlive.com/images/Archief/2022/Sun/20220402_HMIIF.jpg

align="justify"Pozice slunečních skvrn se nemusí při pohledu ze Země a Marsu shodovat, obě planety se totiž dívají na Slunce z jiného úhlu a z jiné polohy na oběžné dráze. 

Phobos

Marťanský měsíc Phobos je nepravidelná skála o rozměrech 27 × 22 × 19 kilometrů. Jeho původ je dodnes nejasný. Může jít například o asteroid, kdysi zachycený v gravitačním poli Marsu. 

Phobos obíhá kolem Marsu ve vzdálenosti necelých 6 000 kilometrů. Pro srovnání, pozemský Měsíc se nachází ve vzdálenosti 384 400 km od naší planety. Dokonce i některé satelity (ty, které se nacházejí na geostacionární dráze) jsou od Země šestkrát vzdálenější než Phobos od povrchu Marsu. 

Díky relativní blízkosti k planetě se dá Phobos pozorovat častěji než náš Měsíc. Na rozdíl od něj vychází Phobos na Marsu na západě a zapadá na východě. K východu nebo západu Měsíce dochází každých 11 hodin, 6 minut a 18 sekund - během jednoho marťanského dne tedy marsovský měsíc vychází a zapadá dvakrát až třikrát.

Slapové síly měsíček zpomalují, a tak se stále více přibližuje k Marsu. Za několik milionů let se rozpadne působením slapových sil nebo se zřítí na povrch Rudé planety. 

Stejně jako působí na Phobos planeta Mars svou gravitací, dochází ke změnám na Marsu díky působení gravitace jeho měsíce. Ty jsou ovšem daleko méně intenzivní. Na nitro Rudé planety tak působí slabé slapové síly, které mírně deformují horniny v kůře a plášti planety. Během zatmění Slunce na Marsu v roce 2020 si změn všimly seismometr a magnetometr sondy InSight. Během zatmění se přístroj nepatrně naklonil. Vědci zjistili, že více než slapové síly na něj působila změna sklonu terénu, který se díky stínu měsíce na chvíli ochladil a lokálně smrštil. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 26.5.2022 8:00 | karma článku: 18,75 | přečteno: 301x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,00

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,05

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,23