Proč jsou mýdlové bubliny tak nestálé?
Mýdlová bublina - to je v podstatě jen tenký vodní film, který odděluje určitý objem plynu od vnější atmosféry.
Čirá voda by ale bublinu sama o sobě nevytvořila. Potřebuje pomocníky. Na vině je samozřejmě fyzika a chemie. Lépe řečeno základní vlastnosti této zajímavé látky.
Voda vykazuje tzv. povrchové napětí, které můžeme zjednodušeně považovat za následek touhy molekul po společnosti sobě rovných družek.
Na povrchu tekutiny se nacházejí molekuly vody v určité nerovnováze. Tím směrem, kde se nacházejí molekuly, tvořící atmosféru nebo jinou sousedící látku, jim totiž identické družky chybí. To se tekutině nelíbí - a snaží se tento stav kompenzovat.
Na povrchu vody se tak tvoří oblast, ne nepodobná “bláně”, která je schopna unést (například) vodoměrku. Tato oblast je právě příliš “energetická” na to, aby se z čiré vody dala vytvořit bublina.
Aby vznikly mýdlové bubliny, je (jak už název napovídá) nutno vodě dodat mýdlovou komponentu. Ta se usadí na rozhraní vody a okolního media (vzduchu). Sníží tak povrchové napětí vody. Bubliny se následně nechají vyrobit daleko ochotněji.
Proč se mýdlové bubliny tvoří - je tedy jasné. Proč se ale poměrně rychle ničí?
Co ničí mýdlové bubliny?
Na vině je gravitace. A to hned z několika důvodů. Když na mýdlovou bublinu přitažlivost naší planety nepůsobí, “žije” bublina zhruba dvojnásobně dlouhou dobu.
Mýdlová bublina by měla v ideálním případě pravidelnou konstrukci. Vrstvička vody by byla stejnoměrně silná. Gravitace ale nutí tekutinu aby se hromadila ve spodní části, kde bublina mohutní, zatímco v horní části voda mizí a vrstva se ztenčuje.
Stejně tak se v dolní části hromadí také molekuly, které snižují povrchové napětí. Ve vrchní části jich je pak nedostatek. Snížení jejich množství s sebou přináší snížení účinku této látky. To znamená, že se ve vrchní části postupně nachází relativně více materiálu s vyšším povrchovým napětím než ve spodní - a bublina se stává nestabilní. Když provedete příslušné experimenty, sami jednoduše ověříte, že mýdlové bubliny zpravidla prasknou ve své vrchní části.
Navíc se v horní části bubliny poté, co z jejího povrchu odešla část povrchových molekul, už vodní hladina touto nepatrnou vrstvičkou nechrání proti vysychání.
I tento jev urychluje destrukci mýdlové bubliny. Povrchovou vrstvou teď už nechráněné molekuly vody totiž difundují do okolního plynu - a tím se ještě navíc zmenšuje tloušťka vodní vrstvy ve vrchní části bubliny.
O tom, jak velký vliv má vysychání, se můžete přesvědčit tehdy, když se vám podaří mýdlovou bublinu uzavřít do nějakého menšího vzduchotěsného “úkrytu” - například do zavařovací sklenice.
Taková mýdlová bublina “žije” daleko déle. Ve sklenici je totiž jen omezené množství vzduchu a je tedy zároveň omezené i množství vodních molekul, které může tento vzduch pojmout, než se nasytí. Když nastane nasycený rovnovážný stav, molekuly vody z bubliny už vzduch ve sklenici přijímat odmítne. Bublina přestane vysychat.
Ze stejného důvodu (vysychání) se udrží mýdlové bubliny déle tehdy, když je okolní vzduch hodně vlhký (například po dešti).
Proč jsou mýdlové bubliny kulaté?
Kulovitý tvar je způsoben povrchovým napětím vody. Vodní film vytvoří kouli jednoduše proto, že v tomto stavu vykazuje minimální plochu povrchu - a tedy optimální stav, kdy je “nešťastné” jen minimální množství povrchových molekul vody.
Když se setkají dvě mýdlové bubliny a neprasknou při srážce - vytvoří mezi sebou společnou vodní blánu.
Na první pohled si všimnete, že je tato blána vyboulená do větší bubliny. I za to může fyzika.
Vzduch se v bublinkách totiž nachází pod určitým tlakem - a ten je vždy o něco vyšší než tlak okolní atmosféry. Čím menší bublina, tím vyšší tlak potřebuje k udržení svého povrchu - u koule se totiž poměr objemu a povrchu tělesa při změně velikosti mění nestejnoměrně. Větší koule má relativně méně povrchu (ve vztahu k objemu) než malá koule.
Rozdíl tlaku uvnitř a vně mýdlové bubliny udává tento vzorec. Písmeno gama tu znamená povrchové napětí a písmeno r označuje poloměr bubliny. Je z něj vidět, že menší poměr zvyšuje tlak, který je nutný na udržení stability bubliny.
Pokud se tedy “sejdou” dvě různě velké bublinky, musí se jejich společná stěna nutně vyboulit tím směrem, kde panuje menší tlak - a to je právě u větší z nich.
Nejlepší recepty na výrobu mýdlové tekutiny
Chcete se o tom sami přesvědčit? Mám pro vás dva recepty, podle kterých si můžete vyrobit mýdlovou hmotu k tvorbě bublin.
? hrnku jaru
4 l vody
3 lžíce glycerinu
… smíchat a naplnit do sklenic.
Jiný recept obsahuje navíc ještě cukr.
100 cukru svařit se 400 ml vody
3 čajové lžičky soli
1 l vody
150 ml jaru
15 ml glycerinu
… vše smíchat a naplnit do sklenic.
Příjemnou zábavu při experimentování!
Dana Tenzler
Mezihvězdný materiál pocházející z Alfa Centauri

Mimozemšťané nás s největší pravděpodobností zatím nenavštívili. Jak je tomu ale s neživou přírodou? Mohou být ve Sluneční soustavě tělesa, která vznikala v jiných soustavách?
Dana Tenzler
Sbírka minerálů v jiném světle

Prohlížíte si rádi různé minerály a máte doma dokonce několik zvláštních kamenů? Možná se vyplatí na ně namířit světlo z malé baterky, která vydává ultrafialové světlo.
Dana Tenzler
Vzkříšení pravlka obrovského - zázrak nebo ohrožení biosféry?

Co se stane, když ambice tvůrců a možnosti moderních technologií překročí hranice smysluplného? Vzniká právě Jurský park? (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Život na hyceánských planetách

Mohl by vzniknout život na exotických světech s hlubokými oceány a atmosférou plnou páry a bohatou na vodík a CO2? Tzv. hyceánské planety by mohly být pro život ještě vhodnější než sama Země.
Dana Tenzler
Tavení meteoritů pro vesmírné stavby

Až se v budoucnosti vydá lidstvo osídlovat Sluneční soustavu, nemusí být nutně odkázané jen na materiály, které si přiveze ze Země. Daleko jednodušší a ekonomičtější bude dobývání zdrojů přímo na místě, kde se budou stavět osady.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Františkův složitý odkaz. Reformátor, jenž zanechal rozdělenou církev
Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, zanechal za sebou katolickou...
Americké ministryni ukradli v restauraci kabelku. Její ochranka si ničeho nevšimla
Americké ministryni vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové ukradl dosud neznámý zloděj v restauraci...
Papež František zemřel na mozkovou mrtvici a následné selhání srdce
Papež František zemřel v důsledku mozkové mrtvice a následného nezvratného selhání srdce. Uvedl to...
Obamův grafik, britský marketér i interní tým. Kdo radí stranám s kampaní
Premium Do sněmovních voleb zbývá necelý půlrok a kampaň politických stran se rozjíždí. Koalice SPOLU...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1073
- Celková karma 18,89
- Průměrná čtenost 1267x