Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opět na Měsíci… Chang'e 5

Zatímco první mise na Měsíc sledoval celý svět, o té dnešní se prakticky nemluví. Přitom je stejně monumentální a obdivuhodná. Průzkum Měsíce má aktuálně pevně v rukou… Čína. (délka blogu 5 min.)

Chang´e 5

Nejedná se sice zatím o výlet s lidskou posádkou, přesto je sonda, která právě dorazila k Měsíci, pozoruhodná. Mise byla zahájena 23. listopadu 2020 ve 20:30  UTC. Chang'e-5 je první čínská návratová mise, která by měla přinést na Zemi asi dva kilogramy měsíční půdy a vzorků hornin. Pokud bude úspěšná, bude to poprvé od sedmdesátých let, kdy se na Zemi dopraví vzorky měsíční horniny. Naposledy je přivezla sovětská Luna 24 v roce 1976.

Sonda, která právě dorazila k Měsíci, byla pojmenována po měsíční bohyni v čínské mytologii. 

Čínský vesmírný program, týkající se Měsíce

Čína jde přitom na věc systematicky. Nepořádá (tak jako to bylo v případě Sovětského Svazu a USA) závody se žádným přímým konkurentem. Během dalších roků se ukáže, jestli je to dobře nebo je to věci spíše na škodu. 

Čínský program není uspěchaný a je proto vybudován čistě logicky. Nejprve se počítá s automatickými misemi. Jako druhá část programu mají následovat mise, které přivezou vzorky hornin - a nakonec poletí na Měsíc lidé na krátké návštěvy - aby nakonec založili stálé obydlené stanice.

Jako první byla na řadě mise Chang'e-1 v roce 2007 a Chang'e-2 v roce 2010. Automatické sondy se umístily na oběžné dráze Měsíce, odkud prováděly své výzkumy. 

Také druhý krok už má Čína za sebou. Jednalo se o mise Chang'e-3 (v roce 2013) a  Chang'e-4. Obě vysadily na Měsíci rovery - a to jak na přilehlé, tak na odlehlé část Měsíce. 

Nyní je na řadě mise Chang'e-5, která má odebrat vzorky (tentokrát je zkoumána opět přilehlá strana souputníka naší planety), vynést je na oběžnou dráhu a dopravit na Zemi. 

Účelem všech těchto misí je připravit Čínu na přistání mise s lidskou posádkou v příštím desetiletí a zřízení stálé obydlené základny na jižním okraji Aitkenské pánve na odvrácené straně Měsíce. 

Sondu vynesla na oběžnou dráhu a dopravila k Měsíci raketa s poetickým názvem Dlouhý Pochod 5. Ta je sice celkově menší než aparáty, které dovezly k Měsíci v sedmdesátých letech astronauty z USA nebo sondy Sovětského Svazu, přesto je monumentální. Měří téměř 57 metrů na délku, má průměr 5 metrů a na oběžnou dráhu Měsíce může dopravit kolem 8 tun nákladu. Se stejnou raketou se počítá při vynesení čínské vesmírné stanice na oběžnou dráhu Země. 

Co se tedy dnes přesně děje na Měsíci? 

Sonda startovala před týdnem, 23. listopadu 2020 ve 20:30:12 UTC, což odpovídalo 04:30 místního času, na kosmodromu Wenchang (raketa tedy startovala v noci). To se může zdát nepraktické - ale jen na první pohled. Noční starty jsou mezi odborníky velmi oblíbené. 

V noci je totiž sonda chráněna před větrem. Na místě, kde probíhá start, je v noci méně větrno, takže nehrozí, že by vítr mohl start znepříjemnit nebo dokonce způsobit jeho odklad. Stejně tak většinou v noci nedochází k náhlým změnám počasí. Velice praktický je fakt, že se v noci dá sledovat stoupající raketa optickými teleskopy - a tak se dá monitorovat například tvar plamenů motorů. Dá se tak dobře odhadnout, jestli start probíhá podle plánu - a to bez závislosti na telemetrických údajích, které samotná sonda vysílá do řídicího střediska na Zemi. 

Z povrchu naší planety odlepil sondu první stupeň motorů. Poté, co jeho palivo vyhořelo, zapálil se druhý stupeň, který ji pak dovedl až na oběžnou dráhu Země. Tam zůstala sonda nějakou dobu bez další aktivity. Ve vhodné chvíli byl pak druhý stupeň znovu zapálen a změnil dráhu letu sondy tak, že byla vynesena na dráhu k Měsíci. 

Během letu byly provedeny dva korekční manévry (24. a 25. listopadu). Po 112 hodinách letu dorazila sonda 28. listopadu na místo určení. Tady přišel na řadu orbitální motor. Hořel 17 minut a zpomalil sondu na rychlost, která je menší než úniková rychlost na Měsíci (2,3 km/s). Sonda tak přešla na oběžnou dráhu, na které jí trvá jeden oběh osm hodin. 

Tady si mohly motory opět trochu odpočinout. Vědci nechali sondu obletět Měsíc celkem třikrát. Až poté byla provedena další korekce, která ji převedla na oběžnou dráhu ve výšce 200 km nad povrchem Měsíce. 

Od ní se pak oddělí přistávací modul. K odběru vzorků byla vybrána oblast Oceanus procellarum v severozápadní části měsíčního povrchu. Plánuje se přistát na pláni na západní straně pohoří sopky Mons Rümker.

Vědci doufají, že se v tomto místě podaří získat přehled o vulkanické činnosti v daleké minulosti Měsíce. Původní předpoklady, totiž že tu vulkanismus přestal před více než třemi miliardami roků, by totiž mohl být nesprávný, jak ukazují nejnovější poznatky. Na místě, kam přistává čínská sonda, mohl existovat ještě před miliardou roků. 

Mise se omezí na jeden měsíční den. Rozdíly mezi teplotami za dne a v noci jsou totiž na Měsíci tak vysoké, že je pravděpodobně ve zdraví nepřežije žádná komplikovaná technika, která používá mechanické pohyblivé části - tak jako vrtná souprava, která má odebírat vzorky. 

Přistání je tedy naplánované na dobu krátce po východu Slunce a konec mise by se měl rozhodně uskutečnit předtím, než nastoupí další měsíční noc. 

Pro odběr vzorků jsou naplánované dva pozemské dny. Poté se má návratový modul vydat na oběžnou dráhu Měsíce. Tam na něj čeká orbitální část, která se nachází ve výšce zmiňovaných 200 km. K navigaci ke společnému setkání by měly stačit 4 korekční manévry. Na spojení obou modulů je k dispozici časové okno kolem 3,5 hodin. Nádoba se vzorky horniny se pak utěsní a vydá zpátky na Zemi. 

Přistání je naplánované na 15. prosince. Ani toto přistání nebude zrovna standardní. Přistávací modul vstoupí do atmosféry rychlostí přibližně 40 000 kilometrů za hodinu, podstatně rychleji než bývá vstup z nízké oběžné dráhy Země. 

Rozhodně tedy neuškodí, když budeme sondě i návratovému modulu … držet palce. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 30.11.2020 8:00 | karma článku: 39,18 | přečteno: 3118x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,03 | Přečteno: 140x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.