Opály - krása na Zemi a na Marsu

Kameny s charakteristickým optickým efektem. Proč se nacházejí hned na dvou planetách naší soustavy? Jak pečovat o opálové šperky. (délka blogu 8 min.)

Opál patří k minerálům, které nemají krystalickou mřížku - jsou amorfní. Podobá se tak například sklu v okenních tabulkách. Tím ovšem podoba se sklem nekončí. Má i stejnou základní komponentu (SiO2), ale opál navíc obsahuje chemicky vázanou vodu.

Jeho chemické složení se dá vyjádřit vzorcemSiO2·nH2O. Voda tvoří většinou 4 - 9 procent hmotnosti kamene, existují ale druhy opálu, které obsahují až 20 procent vody, zhruba tolik, jako dobře vyždímané prádlo. 

Opály mohou o vodu časem přijít, stejně jako ji ztrácejí perly. “Vyschlé” opály jsou méně barevné a mají na svém povrchu malé trhliny. 

Optické vlastnosti opálů - dva různé druhy

Opály se dělí na prosté a ušlechtilé.

 Obyčejné opály jsou často jen jednobarevné, zato jejich ušlechtilí kolegové hrají všemi barvami duhy. Je to způsobeno samotnou strukturou materiálu. 

Ten se skládá z nepatrných kuliček cristobalitu (jedné z několika modifikací SiO2), velkých několik set nanometrů. Když na jejich povrch dopadá světlo, dochází díky odrazu a lomu k interferenci a opál pak hraje všemi barvami.

Ať už mu říkáte opalizace nebo opalescence (české zdroje oba pojmy moc nerozlišují, na rozdíl od německých), vykazují ušlechtilejší opály s rovnoměrně rozmístěnými mikrokuličkami cristobalitu stejné velikosti - nezaměnitelnou hru barev. Tzv. “obyčejné” opály, které podobnou rovnoměrnou strukturou nedisponují, jsou pak spíše mléčně bílé nebo lehce namodralé (viz následující obrázek). 

Tvrdost opálů se pohybuje mezi 5,5 a 6,5 na mohsově stupnici. Záleží přitom na množství chemicky uložené vody v materiálu. Podobně je na tom také hustota. Ta kolísá mezi 1,98 a 2,5 g/cm3, to je o něco méně, než má samotný bezvodý SiO2. 

Materiál opálu je sám o sobě (když nepočítáme optické jevy) bezbarvý. Proto jsou čisté opály velice světlé s namodralým efektem. Pokud obsahuje opálová matrice příměsi, může být různě zbarvená nebo dokonce černá. Tyto příměsi znáte už z minulých blogů - například z blogu o obsidiánu nebo onyxu - mohou to být například železo a mangan. Takovéto opály, které mají černou matrici, jsou barevně ještě intenzivnější a žádanější. Známé jsou většinou z australských nalezišť, zatímco světlé varianty máme i v Evropě.

Opály vně naší planety

V roce 2008 informovala NASA, že její satelit MRO (satelit, který krouží na oběžné dráze kolem Marsu a zkoumá povrch planety) objevil oblasti, ve kterých se nacházejí mimo jiné i opálové minerály. To znamená, že na Marsu musela v těchto oblastech kdysi existovat voda. 

Opály se našly například podél velkého marsovského příkopu (podobného pozemskému Grand Canyonu, od kterého se ovšem liší způsobem vzniku), který dostal jméno Valles Marineris. 

Slovenské opály

Nejbližší naleziště opálů se nachází na Slovensku. Slovenské opály jsou spíše světlé, mléčně bílé nebo lehce nafialovělé a vykazují duhové optické efekty. Opálové doly jsou u Dubniku, Prešova a Košic. Opály se tu nacházejí v hloubce kolem 80 - 150 metrů.

Největší opál, který byl nalezen v oblasti Slovenska a Maďarska je dnes uložen v přírodovědném muzeu ve Vídni. Je vybroušený do tvaru kapky a uchycen zlatými obroučkami. 

Imitace opálu

Vzhledem k tomu, že je opál s tmavou matricí daleko cennější než světlá varianta, bývá tmavý opál imitován barvením světlého kamene. 

Jindy se opály manipulují spojením tenké vrstvy opálu s méně ušlechtilou podložkou. To se dá zjistit jen u kamene,  nezasazeného do šperku . Pokud je zadní strana takového zmanipulovaného opálu špatně přístupná, nemá zákazník šanci ho identifikovat.

V horším případě se vám do rukou může dostat také imitace, která není zhotovená ani z přírodního kamene, ale dokonce jen ze skla nebo z umělé hmoty. 

Jak pečovat o opálové šperky? 

Opály obsahují určité množství chemicky vázané vody. Optimální tedy je, nenechat je příliš vysušit. Nevyhovuje jim ani suché prostředí - ani přílišné teplo. Vadí jim prý dokonce mytí rukou v příliš horké vodě. Stejně jako perly, nemají opály rády kosmetiku, parfémy nebo třeba mýdlo. 

Nenechávejte je v létě ležet v rozpáleném autě nebo na slunci. Aby se zregenerovaly, doporučuje se vložit opály na chvíli do oleje nebo do studené vodní lázně. 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 29.10.2020 8:00 | karma článku: 20,17 | přečteno: 455x