Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mars je … špinavý. Proč je na Marsu tak prašno?

Rudá planeta se ráda halí do mračen prachu. Proč je na ní daleko prašněji než na Zemi? (délka blogu 3 min.)

Jedním z největších nepřátel pozemských sond na Marsu není mráz nebo nízký atmosférický tlak. Ukázalo se, že je jím … prach. Rudá planeta je špinavá.

Je to ale úplně jiný druh špíny, než jakou  známe ze Země. Jedná se o nespočetná, velice malá zrnka načervenalého prachu. Prach je prakticky všude a pokrývá velkou část planety. V některých oblastech tvoří jen efektně vypadající duny, v jiných dokonce silné souvislé nánosy. Občas se zvedá do atmosféry Marsu (o “vzduchu” se tu nedá mluvit, na to je jeho atmosféra moc řídká a obsahuje úplně jiné plyny). Nedávno přinutil k dočasnému spánku jeden z roverů, které už několik let zkoumají Rudou planetu - Opportunity. Ten totiž využívá jako zdroje energie solární panely, které během prachové bouře nedostávají dostatek světla.

Proč je ale na Marsu tolik prachu, zatímco na Zemi je ho méně? Důvodů je hned několik. Prach například neustále padá z nebe.

Naše Země ho ročně nasbírá ze svého okolí kolem 40 000 tun. Může se zdát, že je to úctyhodné množství - a skutečně tomu tak je. I když v průměru ale na zemský povrch padá jen zhruba jedno zrnko na čtvereční metr - za dobu trvání existence planety se na Zemi sneslo opravdu velké množství vesmírného prachu. Mars na tom musí být podobně.

Proč se ve vesmíru práší?

Prachové částečky vznikají hned několika způsoby. Některé hvězdy (rudí obři) ztrácejí hmotu (která se syntetizovala v jejich nitru) díky vývojovým změnám objemu. Během jedné z fází svého života se takové hvězdy extrémně “nafukují”. Zvětšení poloměru znamená také snížení gravitace na jejich povrchu. Chemické prvky, které se ve hvězdě během jejího vývoje nahromadily (například uhlík, křemík, aj.) pak za určitých okolností mohou hvězdu opustit v podobě miniaturních prachových částeček.

Vědcům se nedávno podařilo sledovat hvězdu s vysokou vlastní rychlostí - ta za sebou táhla znatelný ohon z poztráceného prachu.

Jiné prvky (těžší než železo) se do vesmírného prostoru dostávají například díky explozím supernov. Při výbuchu těchto původně velice hmotných hvězd se na konci jejich života vymrští do okolního vesmíru značná část jejich hmoty - a vytvoří efektní prachoplynné mlhoviny.

Gravitace a elektromagnetické síly se u vesmírného prachu starají o to, že se mikročástečky spojují do větších konglomerátů. Je logické, že se nejvíce prachu koncentruje tam, kde je nejvíce hvězd - v ramenech galaxií. Na následujícím obrázku je zachycen prach galaxie v Andromedě.

Originální marsovský prach

Výzkumy ukázaly, že i na Marsu, stejně jako na Zemi bylo před několika miliardami roků značné množství vody a jeho atmosféra musela být daleko hustší než dnes. Znamená to zároveň, že jeho horniny zvětrávaly působením přírodních živlů stejně jako se to děje dodnes na Zemi. Tvořily pak usazeniny a naplaveniny. Poté, co Mars vodu ztratil, tyto zvětralé zbytky minerálů vyschly. Zbytek marsovské atmosféry pak může tyto malé částice volně přemisťovat z místa na místo.

V pozdějším suchém klimatu se nový prach tvoří nejspíše už jen mechanickou cestou - rozmíláním horniny na menší zrnka. Jelikož období, kdy měl Mars k dispozici tekutou vodu, netrvalo dlouho, je většina dnešního marsovského prachu nejspíše výsledkem eolických (větrem způsobených) procesů.

Největším producentem prachu byly na Marsu nejspíše vulkány. Dnes jsou marsovské vulkány vyhaslé - v minulosti na Rudé planetě ale díky vulkanické činnosti vyrostla nejvyšší hora Sluneční soustavy - Olympus Mons.

Sucho a prašno

Otázku, proč je na Marsu vlastně tolik prachu, zodpovídá už zmiňovaný fakt: na Marsu panuje extrémní sucho.

Na Zemi se v atmosféře kolem nepatrných prachových zrnek tvoří z vodních par maličké vodní kapky, které pak rostou a snášejí se v podobě deště na pevný povrch. Částečky prachu jsou v nich logicky uzavřené a jsou tak z atmosféry doslovy vymývány.  

Na Marsu to není možné - nebo se to alespoň neděje ve velkém, tak jako na naší planetě. Mars nemá dostatek vody - jemňoučký prach, který se dostal do atmosféry, se v ní udrží daleko delší dobu než by tomu bylo na Zemi.

Prachové bouře a jejich zásobárna

Na Rudé planetě se nachází velké úložiště volného prachu,  jak nedávno zjistili vědci z týmu Lujendra Ojha z John Hopkinsovy univerzity v Baltimore. Je jím formace s poetickým názvem Medusae Fossae, což v překladu znamená Medúziny příkopy.

Oblast se nachází blízko marsovského rovníku. Je dlouhá kolem 5000 km. Nachází se v ní odhadem 1 400 000 km3 lehkého a sypkého materiálu. Nedaleko Medúziných příkopů se nachází vulkanické oblasti Tharsis a Elysium - oblasti, které byly s největší pravděpodobností zdrojem tohoto prachu.

Analýzou složení prachu v různých místech na Marsu zjistili vědci, že jeho většina musí pocházet právě z Medúziných příkopů. Marsovský prach má na celé planetě o něco vyšší koncentraci síry a chloru než samotná hornina, která tvoří povrch planety. Chemické složení tak odpovídá materiálu v Medúziných příkopech.

Zatímco hraje prach na naší vlastní planetě spíše podružnou roli, na Marsu je jednou z nejdůležitějších komponent. Způsobuje například barvu nebe a východů a západů Slunce. Zatímco na Zemi je běžně nebe modré a západ Slunce naoranžovělý, na Marsu je to díky prachu v atmosféře přesně naopak.

Stavu, kdy se do atmosféry Marsu dostane větší množství prachu se říká prachová bouře. Marsovská varianta se ovšem nedá srovnat s pozemskou. Marsovská prachová bouře může zahalit celou planetu a znatelně snížit intenzitu slunečního záření, které dopadá na povrch. Na Rudé planetě pak panuje nejen přítmí - jev způsobuje také její znatelné ochlazení.

Zdroje: NASA, spektrum.de,https://www.nature.com/articles/s41467-018-05291-5#Ack1

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 9.8.2018 8:00 | karma článku: 22,89 | přečteno: 681x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,06 | Přečteno: 143x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.