Kompostovatelné sklo
Na materiál, ze kterého jsou okna, sklenice na pití - ale také čočky dalekohledů, kterými se díváme do kosmu - narážíme doslova na každém kroku. Bohužel je také náročný na výrobu a když doslouží, dělá jeho odstranění problémy. Je totiž nečekaně dlouhověký a odolný.
Sklo
Sklo je vlastně tekutina. Na rozdíl od vody je ale tekuté při daleko vyšší teplotě. Během výroby skleněných předmětů se sklo šikovně a velice rychle chladí, což zamezuje jeho krystalizaci. Krystalizované sklo je totiž neprůhledné - a to je většinou u skleněných předmětů nežádané.
Možná jste se už zamýšleli nad tím, co se s ním stane, když doslouží. Sklo se velice špatně rozkládá, dá se tedy jen recyklovat - vyrobí se z něj nové sklo. Ale ani to není úplně jednoduché. Jednak se musí znovu roztavit a potřebuje k tomu podobně vysokou teplotu, při které se kdysi vyrábělo, zároveň ale už nemá sklo ze sběru přesné a jasně definované složení, které měl kdysi původní materiál k výrobě skla. Sběrové sklo pochází samozřejmě z různých předmětů a od různých výrobců, má tedy nejen různé složení ale také různou barvu. Už nikdy z něj nevyrobíte úplně bezbarvé sklo, leda by byly střepy speciálně tříděny a použity by byly jen ty, které jsou bez barvy. Nejnáročnější na podmínky, panující při výrobě, je mimochodem hnědé sklo. Neházejte prosím proto lahve zelené barvy do kontejnerů pro hnědé sklo (pokud jsou takové kontejnery na různobarevné sklo k dispozici).
Výroba a recyklování skla je zkrátka drahá a komplexní úloha. Nebylo by lepší mít sklo, které se dá vyrábět při nižší teplotě a navíc se dá kompostovat?
Naše běžné silikátové sklo se rozhodně kompostovat nedá. Kdybychom například nechali skleněnou tabuli v okně opravdu dlouhou dobu (mnohem delší dobu, než za jakou se rozloží samotný dům, ve kterém se okna nacházejí), zjistili bychom, že sklo za několik desítek tisíc let steklo na zem. Za ještě mnohem delší dobu by ho pak okolní voda a různé chemické reakce nahlodaly natolik, že byl se změnilo … na písek.
Vědci se nyní snaží vyrobit sklo z jiného materiálu - z peptidů. Takové sklo by se mohlo rozkládat - a to v dohledné době. Alespoň pro některé ze spotřebních předmětů by takové sklo mohlo nahradit sklo ze silikátů, i když skleněné tabule v oknech domů určitě zůstanou v dnešní podobě.
Vědci z Čínské akademie věd našli směs látek, která je jak biologicky odbouratelná, tak dostatečně tepelně odolná. Použili modifikované aminokyseliny a peptidy – malé molekuly složené z aminokyselin.
Po roztavení se jim podařilo vytvořit materiál, který je velice podobný sklu. Poté nový materiál analyzovali a zjistili, že má velmi dobré optické a mechanické vlastnosti.
Dá se tedy dobře zpracovávat. Na jeho zavedení na trh si přesto nejspíš ještě nějakou dobu počkáme. Zatím jsou výchozí materiály poměrně drahé.
Kompostovatelné sklo se bude samozřejmě používat jen u určitých výrobků, všude tam, kde nehrozí, že se sklo rozloží v nevhodnou chvíli. V budoucnu se tedy může stát, že nejen váš džus, ale také sklenice, do které ho naléváte … budou opatřeny datem spotřeby.
Dana Tenzler
Jak vznikají v zemské kůře zlaté nugety?
Odkud se berou zlaté nugety? Zlata je přece v zemské kůře jen velice málo. Proč se tento vzácný kov hromadí často právě v křemenných žilách? (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Další energetické pole naší planety
Vědci objevili další energetické pole, které obklopuje naši planetu. To, co na první pohled vypadá jako ezoterická teorie, má samozřejmě úplně přirozené vysvětlení. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Nová metoda hledání diamantů
Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Padesátiletá voda. V obci Frahelž se Lužnice dostala na úroveň extrémního ohrožení
Sledujeme online Na měřicí stanici v obci Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky dostala nad čtvrtečním...
V Karlových Varech sjel autobus po nehodě do kolejiště. Je sedm zraněných
U Tržnice v Karlových Varech ve čtvrtek ráno po nehodě sjel autobus ze svahu do železničního...
Povodně 2024
Po silných deštích 13. až 15. září 2024 zasáhly většinu Česka ničivé povodně. Nejhorší situace byla...
„Hezká, ale blbá.“ Žen je na kandidátkách málo, na sítích často čelí nadávkám
Politika je doménou mužů. Potvrzují to i blížící se krajské a senátní volby. V Ústeckém kraji ženy...
Rodinný dům 4+1, obec Pohleď, okres Havlíčkův Brod
Pohleď, okres Havlíčkův Brod
2 900 000 Kč
- Počet článků 1012
- Celková karma 22,21
- Průměrná čtenost 1278x