Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

JUICE

Na dnešek je naplánován start evropské sondy JUICE. Evropa tak vyráží na svou první samostatnou cestu k jedné z vnějších planet Sluneční soustavy. Kdy a odkud odstartuje - a jak bude mise probíhat? (délka blogu 5 min.)

JUICE je přepracovaný projekt, který se kdysi jmenoval Jupiter Ganymede Orbiter. Měl být příspěvkem ESA k americké misi Europa Jupiter System Mission. 

Vzhledem k tomu, že byl společný projekt v NASA zrušen kvůli škrtům v americkém rozpočtu, rozhodla se ESA provést misi na vlastní pěst - nebo téměř na vlastní pěst. 

JUICE bude nyní svým způsobem doplňovat misi JUNO, která je u Jupiteru aktivní už několik roků.

JUNO

V současné době zkoumá Jupiter vesmírná sonda NASA s názvem JUNO. Je to první sonda, která pracuje u Jupiteru a je přitom napájena pouze solární energií. 

Mise byla zahájena v roce 2011 a k cíli dorazila v roce 2016. Stála daňové poplatníky kolem 700 milionů amerických dolarů, což je pro sondu tohoto typu běžná suma. Zkoumá atmosféru velké plynné planety, stejně jako její silné magnetické pole - ale také velké Galileovské měsíce Ganymed, Europa, Callisto a Io. 

Zvláštností JUNO je, že tento orbiter má polární dráhu, takže létá nad póly Jupiteru, a to umožňuje zcela nový úhel pohledu na největší planetu naší soustavy.

Jupiter … 

… je nejhmotnější planeta Sluneční soustavy. Tento obr v sobě skrývá dvě třetiny celkové hmotnosti všech planet. Má zhruba 12 krát větší průměr než Země a nachází se pět astronomických jednotek od Slunce (astronomická jednotka je definována jako průměrná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem, tj. kolem 150 milionů kilometrů). Působivá je také doba jeho rotace. Tento obr potřebuje k otočení kolem své osy necelých deset hodin. Kolem Jupiteru obíhá 92 (nám známých) měsíců. Jeho složení je podobné složení naší centrální hvězdy: 90 % vodíku, 10 % helia s příměsemi metanu a čpavku. Jupiter mát systém prstenců, který ovšem není tak výrazný jako je tomu u Saturnu. 

JUICE

… je misí, kterou provádí ESA, nikoliv (jak jsme zvyklí) americká NASA. Pokud se mise zdaří, stane se tak ESA druhou vesmírnou agenturou, které se podařilo přiletět k Jupiteru. 

Sonda JUICE startuje dnes, 13. dubna 2023. Aktuálně je start naplánován na 14:35 středoevropského letního času. Do vesmíru ji vynese raketa Ariane 5. Start se odehrává ve Francouzské Guyaně v Kourou, k cíli by měla sonda dorazit za osm roků. 

Průběh mise

Krátce po startu budou všechny systémy a přístroje zapnuty a vědci zkontrolují, jestli fungují.  Tato fáze bude trvat zhruba tři měsíce. Pak se komunikace se sondou trochu uklidní - bude se s řídícím střediskem spojovat jen asi dvakrát týdně po dobu deseti hodin. 

To se změní zhruba za rok, když se bude sonda vracet k Zemi, ke svému prvnímu swing-by manévru. To je gravitační asistenční manévr, při kterém sondy využívají gravitaci planet nebo Měsíce k nabrání vyšší rychlosti. 

Sonda váží zhruba šest tun - polovinu z toho činí hmotnost paliva. Takové množství je ale pro misi k Jupiteru nedostatečné. Místo natankování dalších tun paliva bude sonda navedena na dráhu, která ji nechá proletět kolem Země, Venuše a poté ještě dvakrát kolem Země. Tím získá potřebnou hybnost a rychlost. 

Práce u Jupiteru

Přílet je naplánován na červenec 2031. 

Na místě určení bude sonda získávat energii ze svých solárních panelů. Ty jsou velké zhruba 85 čtverečních metrů. Zajistí sondě kolem 700 - 800 W. 

Mise má zkoumat nejen obří planetu, ale také tři z jejích čtyř velkých měsíců. Ty jsou zajímavé tím, že jsou pokryté ledovou skořápkou, pod kterou se pravděpodobně nacházejí tekuté oceány. V nich se mohl kdysi vyvinout život. 

Mise přitom vynechá měsíc Io, který se nachází Jupiteru nejblíže. Byla by tu totiž vystavena příliš intenzivnímu magnetickému poli obří planety a mohla by se poškodit. 

Druhým nejbližším galileovským měsícem je Europa. Zde proběhnou jen dva manévry, i tady je totiž intenzita ionizujícího záření ještě velice silná. Vědci se budou snažit sondu nepoškodit dříve, než vyplní všechny své plánované úkoly. 

Zajímavá bude také komunikace se sondou. Vzhledem k velké vzdálenosti bude signálu trvat cesta na Zemi kolem 53 minut. Znamená to, že ovládání sondy musí být autonomní, protože se odpovědí na případné dotazy dočká sonda v optimálním případě až po necelých dvou hodinách. Všechny operace jsou v podstatě naplánovány a naprogramovány už na Zemi a sonda bude pracovat samostatně. 

Na palubě má JUICE zdvojený počítačový systém. Pokud selže první z nich, může sonda použít druhý - zatímco se vědci na Zemi mohou pokusit první systém opravit. 

Konec mise je naplánován na rok 2035. Držme palce, aby se sonda nepoškodila. To se totiž stalo ještě před příletem sondě JUNO. Nebyly sice postiženy zásadní přístroje, sonda se ale nedostala na plánovanou oběžnou dráhu, takže se její mise prodloužila na mnoha násobek původně plánované doby. To posléze vyřadilo z provozu některé z přístrojů, jejichž provoz nebyl naplánován na takovou délku aktivní práce v silném magnetickém poli obří planety. 

Start můžete sledovat od 14:15 na následující webové stránce:

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/ESA_Web_TV

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 13.4.2023 8:00 | karma článku: 19,39 | přečteno: 292x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 33,45 | Přečteno: 3894x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,22 | Přečteno: 246x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,24 | Přečteno: 333x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nova v souhvězdí Severní koruny

V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)

29.8.2024 v 8:00 | Karma: 16,53 | Přečteno: 355x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Událost, která vyhubila dinosaury

Před zhruba 66 miliony roků došlo na naší planetě k obrovské katastrofě, při které vymřely tři čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů. Co ji způsobilo? (délka blogu 5 min.)

26.8.2024 v 8:00 | Karma: 24,70 | Přečteno: 491x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Můj styl života je šílený, dovolené jsou pro mě utrpením, říká Lucie Vondráčková

12. září 2024

Lucie Vondráčková (44) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že na rozdíl od většiny jejích přátel si...

Českému průmyslu se dýchá jen těžce. Dusí ho energie i problémy Německa

12. září 2024

Premium Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně...

ANALÝZA: Jak zkušený sumec skákal na třpytky, které mu Harrisová nahazovala

12. září 2024

Premium Jestli jste ve středu nad ránem slyšeli vzdálené temné rány, byly to balvany, které v Americe...

Léčba závislých na alkoholu selhává, přes míru pije až osm set tisíc Čechů

12. září 2024

Premium V Česku selhává léčba lidí závislých na alkoholu. Těch je kolem 800 tisíc. Jen zlomek z nich se...

  • Počet článků 1009
  • Celková karma 22,65
  • Průměrná čtenost 1279x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.