Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jakým způsobem škodí uranová munice?

V diskuzi u minulého blogu padla zajímavá otázka - je uranová munice škodlivá? Zdá se, že opravdu je, ale nemůže za to radioaktivita, kterou si většina z nás spojuje s pojmem “uran”. (délka blog

Když se řekne uran, vybavíme si nejspíš atomovou bombu. Uran má ale v armádě ještě jinou úlohu - používá se jako přísada oceli v běžné munici. Důvod je jednoduchý. Uran je skoro téměř dvakrát těžší než olovo a propůjčuje munici zajímavé vlastnosti. Jeho použití má ale také určité zdravotní riziko. 

Munice s ochuzeným uranem

Hlavním hrdinou “uranové” munice je tzv. ochuzený uran. Ten obsahuje jen asi 0,3 procenta štěpného materiálu. Ochuzený uran je vlastně odpad při výrobě štěpného uranu. Aktivita ochuzeného uranu (aktivita ?-záření 15 000 Bq/g je asi o 40 % nižší než u přírodního uranu) neslouží žádnému vojenskému účelu. Studie ale ukazují, že ochuzený a přirozeně se vyskytující uran jsou podobně toxické. 

Právě kvůli jeho toxicitě a částečně také radioaktivitě jsou zbytky uranu v munici považovány za zdravotní riziko pro civilní obyvatelstvo. Ne nadarmo je uranová munice spojována se syndromem války v Iráku. Ve zprávě IPPNW z roku 2017 se dokonce tvrdí, že uranová munice zvyšuje riziko onemocnění rakovinou. 

Vzhledem k tomu, že je ochuzený uran vlastně svým způsobem odpadní látka, je také daleko levnější než alternativa - wolfram, který používá například německý Bundeswehr. 

Uranové izotopy

Na naší planetě se uran přírodně vyskytuje jen ve třech variantách - izotopech. Ty se vzájemně liší počtem neutronů v jádře. Každý z izotopů je radioaktivní, rozpadá se samovolně, zatímco vznikají různé lehčí chemické prvky. Ale jen jeden z nich (uran-235) má takovou aktivitu a vlastnosti, že se dá použít jako tzv. štěpný uran, tedy palivo pro jaderné elektrárny nebo aktivní látka pro výrobu jaderné bomby. 

V přírodním uranu je tohoto izotopu nevelké množství - zhruba 0,7 procenta. Pro civilní palivové tyče se obohacuje na 3 - 3,75 procenta. Co se týká jaderných zbraní, tam musí být tento izotop ještě koncentrovanější - přes 90 procent. 

Při produkci jedné tuny civilního jaderného paliva se vyprodukuje přibližně 7,4 tuny „odpadního“ ochuzeného uranu (zdroj: firma URENCO, která se obohacováním uranu zabývá profesionálně).  Podle Světové jaderné asociace bylo v roce 2016 na celém světě registrováno zhruba 1,6 milionu tun ochuzeného uranu. Ročně ho navíc přibývá kolem 50 000 tun.

Uran může být prospěšný i škodlivý

Uran je téměř dvakrát hustší než olovo. Až do 80. let minulého století ho někteří výrobci letadel používali jako závaží ke stabilizaci křídel. Dnes se používá ke stínění zdrojů záření při průmyslovém testování různých materiálů ale také při výrobě pancéřování tanků. Přitom se vrstva uranu vkládá mezi dvě vrstvy pancéřové oceli.

Na první pohled se také může zdát paradoxní, že se zároveň používá jako přísada k materiálu munice, která pancíř proráží. Moderní granáty s ochuzeným uranem umí například proniknout až metrovým pancířem. Zasluhuje se o to speciální vlastnost kovového uranu - je tak silně reaktivní, že při kontaktu se vzdušným kyslíkem začne hořet.

Dokud je munice nepoužitá, chrání pouzdro uran před kontaktem se vzduchem. 

Při zasažení cíle se ochuzený uran rozpadne na malé úlomky - někdy je to jen deset procent materiálu munice, jindy se ho rozpadne na jemný prach až 70 procent. Je to právě tento jemný prach, který následně může způsobovat ekologické škody a zdravotní problémy.

Největším problémem přitom není samotná uranová radioaktivita. 

Ochuzený uran vyzařuje alfa částice. Dokud se nachází vně těla, není vyloženě nebezpečný - tyto částice jsou poměrně velké a zastaví je proto už  list papíru nebo svrchní (mrtvá) vrstva kůže. Problematická je jen kontaminace alfa-zářičem. Může k ní dojít například vdechnutím jemného uranového prachu. Možná je také kontaminace čerstvými krvácejícími ranami. 

Daleko horší než jeho radioaktivita je ale chemická toxicita uranu. Uran je těžký kov podobně jako olovo, kadmium nebo rtuť - a je tedy také podobně toxický. 

Přitom jsou různé sloučeniny uranu také různě nebezpečné. Obecně se dá říci, že nejhorší jsou pro naše zdraví (ve vodě) rozpustné sloučeniny těžkých kovů. 

A tak jsou poměrně špatně rozpustné oxidy daleko méně škodlivé, než snadno rozpustné uranové soli. 

Prach z uranové munice nezůstává dlouho beze změn. Poté, co se dostal do půdy, začíná pomalu zvětrávat. Z původně nerozpustných částeček se tak stávají dobře rozpustné a tedy zdraví škodlivé sloučeniny. 

Ty se dostávají do podzemních vod a mohou být následně absorbovány rostlinami. Tak se dostávají do potravního řetězce.

Škody, které uran způsobuje, jsou známy z pokusů na zvířatech. Bylo u nich zjištěno například poškození ledvin. Snadno rozpustné soli uranu škodí také v játrech a plicích. Navíc jsou to neurotoxiny a mohou způsobovat onemocnění imunitního systému.

Pokud se uran dostane do materiálu kostí, poškozuje buňky kostní dřeně. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 27.3.2023 8:00 | karma článku: 34,03 | přečteno: 1166x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma: 16,64 | Přečteno: 313x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma: 19,42 | Přečteno: 416x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, odkud se vlastně vzali velikonoční zajíčci a vajíčka z čokolády, kterých jsou před velikonocemi plné obchody? (délka blogu 3 min.)

18.3.2024 v 8:00 | Karma: 22,88 | Přečteno: 524x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

První lidé, kteří přišli do Evropy - nové datování hornin

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že lidstvo začalo osídlovat Evropu z východu kontinentu. Jak ale vědci určili stáří vzorků? Na datování pomocí radioaktivních izotopů uhlíku totiž byly moc staré. (délka blogu 5 min.)

14.3.2024 v 8:00 | Karma: 25,83 | Přečteno: 585x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

11.3.2024 v 8:00 | Karma: 19,49 | Přečteno: 355x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,83
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.