Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jaký vliv na nás mají sluneční skvrny?

Nedávno se v diskuzi objevila otázka - ovlivňuje sluneční aktivita chování lidí? Způsobuje snad války? Otázka byla jistě položena z legrace. Slunce na nás ovšem určitý vliv má. Můžete díky němu - občas bruslit na rybníce. 

To, že na Zemi existují podmínky vhodné pro život, je zásluha Slunce. Zároveň není jeho výkon stabilní - v průběhu času intenzita jeho záření kolísá. Je tedy logické, že i na Zemi musí docházet k lokálním nebo dokonce globálním změnám teploty … a klimatu. 

Slovo “klima” přitom dnes bohužel bývá zneužíváno k ledacčemu. Různí aktivisté za něj považují běžné výkyvy v počasí. Aby byl chaos kompletní, ovlivňuje navíc lokální změny teplot (které je řada lidí ochotna vydávat za klima) ještě nespočet jiných faktorů, na které většina lidí zapomíná a s počasím je ani vzdáleně nespojuje. 

Přesto je vliv Slunce na podnebí zajímavý i z pohledu skutečné vědy. Za jaké změny počasí může kolísání slunečního záření? Už od roku 2012 je například jasné, že na počasí v Evropě má určitý vliv intenzita slunečních skvrn. Nízká sluneční aktivita začíná být spojována s chladnějším průběhem zimy. 

11 letý sluneční cyklus a sluneční skvrny

Sluneční skvrny jsou tmavé skvrny na viditelném povrchu Slunce. Jsou chladnější, proto vyzařují méně viditelného světla. 

Normální povrchová teplota slunce dosahuje necelých 6000 °C. Oblast jádra sluneční skvrny má přitom pouze kolem 4000 °C a okrajová oblast skvrny kolem 5000 až 5500 °C. I při těchto teplotách hmota povrchu Slunce stále ještě žhne a vyzařuje světlo, přesto se skvrny zdají při srovnání se svým okolím tmavé.

Jejich počet a velikost je nejjednodušším měřítkem sluneční aktivity. V letech se sníženým počtem skvrn zaznamenáváme zároveň i snížení množství záření, které k nám přichází ze Slunce. Jedná se o změnu v řádu 0,1 %. Zdá se ale, že i taková relativně malá změna má velký vliv, jak ukazují sledování teplot v Evropě. 

V letech 1645 a 1715 probíhalo například tzv. teplotní minimum Maunderových. Během této doby nebyly pozorovány žádné sluneční skvrny a na Zemi (nebo alespoň v Evropě, odkud máme měření a zprávy) panovaly dlouhé zimy a chladná léta.

Přitom si měření historických teplot nesmíme představovat tak, jak je běžné v dnešní době. Neexistovaly teploměry dnešních typů a tak se dávné změny musí odvozovat jinak než přímým měřením. Oblíbené je sledování růstu letokruhů u dřeva stromů, poražených v dané době. To ale není moc spolehlivé, i když se často používá. Na růst stromu totiž mohou mít vliv také jiné faktory. 

Daleko zajímavější jsou historické zápisy v kronikách. Díky nim … a jistě to tušíte … fyzice se dá totiž odhadnout teplota během zimy. Slouží k tomu velké řeky a teplota zamrzání vody.

Vodní doprava a teplotní extrémy

Řeka Rýn byla například už v 18. století využívána jako dopravní cesta pro nejrůznější zboží. Byla pro lidi tak důležitá, že se v kronikách zachovaly poměrně detailní zprávy o tom, kdy a kde byla nebo nebyla zamrzlá natolik, že to ztížilo dopravu. 

Vědcům se podařilo určit počet let, ve kterých byl Rýn zamrzlý kompletně. Zjistili, že mezi lety 1780 a 1963 Rýn takovým způsobem zamrzl celkem 14 krát. Přitom je jasné, že díky velikosti řeky typu Rýnu musela být zima v těchto konkrétních letech opravdu extrémní. 

Tým pak porovnal výskyt zalednění Rýna s pravidelným jedenáctiletým cyklem slunečních skvrn. Zjistil, že 10 ze 14  extrémních zim se shoduje s nízkým výskytem slunečních skvrn. 

Je to vlastně logické. Když je počet slunečních skvrn nízký, Slunce vyzařuje méně záření v ultrafialové oblasti spektra. Méně UV záření znamená menší oteplování zemské atmosféry, což vede ke změnám cirkulace vzduchu v nejnižších vrstvách atmosféry, troposféře a stratosféře. 

Tyto změny zase ovlivňují takzvanou Severoatlantickou oscilaci - stav tlaku vzduchu nad severním Atlantikem, který silně určuje počasí v Evropě. 

Změna tohoto proudění v atmosféře může vést k ochlazení ve střední Evropě, ale také například k oteplení na Islandu. 

U minima Maunderových nezůstalo. Pomocí tohoto jevu se daly vysvětlit také chladné zimy 2010 a 2011. Teploty v těchto letech byly tak nízké, že v některých zemích byly pro měsíc listopad stanoveny nové chladné rekordy. Také v této době panovalo období nízké sluneční aktivity a na Slunci bylo zaznamenáno menší množství skvrn.

Aktivisté rádi uvádějí podobné změny v počasí, aby vyargumentovali teorii změny klimatu a globálního oteplování způsobené lidmi. Klimatický systém je však velmi složitý. Troufnu si tvrdit, že většinu faktů, které na něj mají vliv, ani neznáme nebo je s ním nespojujeme. 

Skleníkový efekt způsobený oxidem uhličitým, vodní parou a dalšími plyny, přítomnými v atmosféře je jistě jedním z nich, ale sluneční aktivita je neoddiskutovatelně dalším faktorem,  který má na naše počasí vliv. 

Pokud se vám tedy zdá, že na vašem oblíbeném rybníce můžete bruslit jen jednou za deset nebo jedenáct let - nemusí to být náhoda. Může za to mimo jiné také … Slunce a fyzika. 

Zdroje:https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1029/2012GL052412

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 20.10.2022 8:00 | karma článku: 24,40 | přečteno: 444x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 12,43 | Přečteno: 134x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,54 | Přečteno: 208x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,12 | Přečteno: 223x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,49 | Přečteno: 238x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 408x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,44
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.