Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak vypadá nebe na Měsíci?

Všichni známe snímky misí Apollo, na kterých se na měsíčním nebi vznáší krásná modrá planeta – Země. Mění se pohled na ni v průběhu měsíce a roku? Co uvidí na nebi budoucí osadníci? (délka blogu 5 min)

Co uvidí na nebi budoucí „měsíčňané“? Bude nad jejich hlavami Země vycházet a zapadat v průběhu noci stejně, jako Měsíc na naší obloze?

Putování Měsíce po naší obloze

Měsíc provádí na naší obloze dva různé pohyby. Tím prvním je přechod přes naši oblohu v průběhu dne nebo noci. Tento pohyb provádí spolu s hvězdami nebo Sluncem. Je způsoben rotací Země kolem své osy. Nepohybuje se tedy ve skutečnosti Měsíc, ale Země.

Měsíc vidíme až tehdy, když se spolu se zemským povrchem dostaneme do správné pozice. Pak Měsíc vystoupá nad obzor, stoupá výš a výš, nakonec dosáhne maximální výšky nad obzorem a začne zase klesat. Stejně jako Slunce vychází na východě a zapadá pod obzor na západě.

Pohyb Měsíce na naší obloze má ale ještě jednu komponentu. Je způsobena oběhem Měsíce kolem Země. Měsíc potřebuje k jednomu oběhu 29,5 dne. V praxi to znamená, že se v průběhu kalendářního měsíce promítá do různých souhvězdí. Z jednoho souhvězdí do druhého se posune zhruba za dva dny. Za hodinu se na nebi posune zhruba o jeden svůj průměr. Jeho dráha napříč souhvězdími vede opačným směrem než posun, způsobený rotací Země (tj. dráha v průběhu noci). Směřuje od západu na východ.

Nebe na Měsíci

Měsíc nemá podobně jako planeta Merkur prakticky žádnou znatelnou atmosféru. Jeho nebe je tedy černé – a to jak ve dne, tak v noci. Ve dne svítí Slunce na měsíčním nebi stejně silně jako na Zemi, přesvítí tedy veškeré hvězdy, které pak jsou vidět jen v noci.

Sluneční kotouč není nažloutlý, jako na Zemi, ale zářivě bílý. Na Zemi se totiž světelné paprsky rozptylují na molekulách vzduchu, což více postihuje modrou složku světla. Zbylé paprsky, které vidíme na zemském povrchu, pak v našem oku dělají nažloutlý dojem. Na Měsíci tento jev odpadá.

Den a noc na Měsíci

Jeden měsíční den trvá 29,5 pozemského dne. Denní světlo osvětluje nepřetržitě povrch o něco déle než dva týdny, noc pak trvá stejnou dobu.

Slunce prochází na měsíčním nebi stále stejnou dráhu. Na rozdíl do Země není jeho rotační osa skloněná k rovině oběhu kolem Slunce, není tedy důvod pro nižší nebo vyšší polohu Slunce na nebi.

Země na měsíčním nebi

Z měsíčního povrchu je samozřejmě vidět také Země. Její obraz na měsíčním nebi je čtyřikrát větší než obraz Měsíce na našem nebi.

Vzhledem k tomu, že Měsíc obíhá kolem Země po lehce protáhlé dráze, mění se absolutní vzdálenost mezi oběma vesmírnými tělesy, a proto kolísá i velikost obrazu, který vidíme na nebi. Tyto změny jsou ale spíše neznatelné, činí kolem 5 procent.

Země na měsíčním nebi prochází stejnými fázemi, jaké pozorujeme na našem nebi u Měsíce. Jsou ale fázově posunuté. Když se Měsíc nachází na našem nebi v úplňku, prochází Země na měsíčním nebi fází novu.

Albedo (tedy schopnost odrážet svým povrchem sluneční paprsky) Země je třikrát vyšší než albedo Měsíce. Vzhledem k větší velikosti a albedu je Země na měsíčním nebi 50x jasnější než Měsíc na našem.

Nejspíš nejzajímavější efekt je následkem vázané rotace Měsíce. Zemi můžeme vidět na nebi neustále, zato jen z přilehlé měsíční polokoule. Na odvrácené straně Měsíce Zemi neuvidíte nikdy.

Rotace a pohyby Země a Měsíce způsobují lehké odchylky, jev, kterému se říká librace. Nebýt librace, stála by Země na měsíčním nebi neustále na stejném místě, které by bylo závislé jen na pozici pozorovatele na měsíčním povrchu. V praxi Země opisuje na měsíčním nebi menší elipsu. Na hranici mezi přilehlou a odlehlou polokoulí se občas Země nachází těsně nad obzorem a občas naopak pod obzorem.

Zatmění Slunce

Na Měsíci se dá samozřejmě pozorovat i zatmění Slunce a Země. Při zatmění Slunce zakrývá Země sluneční kotouč. Je to stejný jev, který na Zemi pozorujeme jako zatmění Měsíce.

Vzhledem k tomu, že je kotouč Země na měsíčním nebi čtyřikrát větší, než měsíční kotouč na našem nebi, trvá zatmění Slunce na Měsíci déle, než zatmění Slunce na Zemi. Naše planeta se pak jeví z měsíčního povrchu jako černý kruh s červenou obroučkou. Ta je způsobena lomem paprsků slunečního záření v naší atmosféře.

Zatmění Země

Zatmění Země probíhá tehdy, když se Měsíc na své oběžné dráze dostane mezi Zemi a Slunce.

Oč zajímavější je na Měsíci zatmění Slunce, o to nudnější je zatmění Země. Při pohledu z měsíčního povrchu není zatmění naší planety nijak výrazné. Po povrchu kotouče Země se pohybuje malá temná skvrna, která je zřetelně vidět jen pomocí teleskopu.

 

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 11.9.2017 8:00 | karma článku: 25,30 | přečteno: 1982x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Hackmanit - jedinečný drahokam … a dozimetr

Hackmanit je příbuzný minerálu, která se jmenuje sodalit. Na rozdíl od něj má ale jednu zajímavou vlastnost - na světle mění svou barvu. Čím je to způsobeno?

1.2.2024 v 8:00 | Karma: 21,85 | Přečteno: 385x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Meteorit 2024 BX1 byl už nejspíš nalezen

Nedávno byl oznámen nález předpokládaných zbytků meteoritu 2024 BX1. Ten zazářil jako jasný bolid na noční obloze v noci z minulé soboty na neděli. (délka blogu 3 min.)

29.1.2024 v 8:00 | Karma: 19,96 | Přečteno: 392x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Meteorit 2024 BX1 zatím nebyl nalezen

V noci z 20. na 21. ledna se v Braniborsku objevil na nebi objekt, který zazářil jako nezvykle jasný bolid. Byl vidět z Lipska ale také z Prahy. (délka blogu 3 min.)

25.1.2024 v 8:00 | Karma: 18,86 | Přečteno: 339x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč mají výstražná světla modrou barvu?

Proč byla pro výstražný signál v silničním provozu zvolena modrá barva? Na vině je (a vás to nepřekvapí) ... fyzika (délka blogu 3 min.)

22.1.2024 v 8:00 | Karma: 29,05 | Přečteno: 772x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jak pokračuje mise Artemis - návrat na Měsíc

I když od prvního výletu lidské posádky na Měsíc uplynulo už 55 roků, zůstaly podobné projekty obrovskou výzvou. Jak pokračuje mise Artemis? (délka blogu 5 min.)

18.1.2024 v 8:00 | Karma: 20,58 | Přečteno: 242x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,83
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.