Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se chránit před radioaktivitou - alfa zářením

Odkud se bere alfa záření, jak reaguje s hmotou a proč je zároveň nejméně a nejvíce nebezpečným druhem “radioaktivity”? Délka blogu (15 min.)

Záření, které dostalo jméno alfa, se skládá z dvojnásobně kladně nabitých heliových jader, ve kterých se skrývají hned dva protony a dva neutrony. Přítomnost dvou protonů vyžaduje, aby měl neutrální heliový atom ve svém obalu dva záporné náboje - elektrony. To, čemu říkáme alfa záření,  tyto elektrony nemá. Zato má tendenci - je z okolní hmoty ukrást.

Alfa záření v naší přírodě nevzniká z helia, jak by se na první pohled (a díky podobné struktuře) mohlo zdát - ale je výsledkem spontánního rozpadu jader těžkých prvků. Na hélium se může ale proměnit: alfa částice s malou energií jsou schopné ve svém okolí “odchytit” elektrony, které mu zpočátku chyběly.

Na Zemi by se tedy měla koncentrace helia zvyšovat - proč tomu tak není? Vždyť nedávno se dokonce mluvilo o tom, že je helia nedostatek? Helium a vodík jsou ony dva plyny, které  se z naší atmosféry aktivně ztrácí. Jsou lehčí než vzduch a mají tendenci se koncentrovat ve vyšších vrstvách atmosféry. Odtud pozvolna unikají do meziplanetárního prostoru. My - a s námi veškerý život na naší planetě - máme štěstí. Jiný plyn (kyslík), který je pro nás daleko důležitější, má natolik těžká jádra, že se jim z gravitačního pole Země nedaří uniknout tak snadno.

Předtím, než se alfa částice bude moci přeměnit na atom helia, musí projít různými interakcemi. Díky své hmotnosti (na rozdíl od minule zmiňovaného elektronu je to opravdový otesánek) a svému dvojnásobnému kladnému náboji reaguje s ostatní hmotou ještě daleko intenzivněji než relativně lehké a záporně nabité částice beta záření.

Interakce s okolní hmotou

Interakci mezi alfa zářením a okolní hmotou si můžeme představit jako bowling nebo hru s kuželkami, zatímco beta záření hraje s hmotou spíše kulečník. Rychle letící těžká kuželková koule (alfa částice) narazí na kuželky (atomy hmoty) a během krátké doby je pokácí (poškodí, ionizuje).

Částice přitom ztrácí svou původní energii, nakonec si pro sebe uzme dva cizí elektrony a končí svou aktivitu spokojeně coby netečný atom helia.

Zároveň to také znamená, že jsou alfa částice nebezpečné jen v těsné blízkosti zdroje záření. “Vyřádí” se například už na několika prvních centimetrech vzduchu.

To sice nemůžeme pozorovat přímo, protože jevy, které doprovázejí let alfa částice a postupnou ztrátu její energie, jsou pouhým okem neviditelné. Tyto jevy se ale dají vizualizovat v tzv. mlžné komoře.

Wilsonova mlžná komora

je fyzikální přístroj umožňující pozorovat dráhy elektricky nabitých částic. Částice prolétávající vzduchem obsahujícím podchlazené páry v něm zanechávají stopu v podobě vysrážených kapiček vody. Tyto stopy lze následně vyfotografovat.

Jak probíhá interakce alfa záření s hmotou?

Alfa částice reagují s okolní hmotou intenzivně - ale ne pořád stejně. Na počátku své dráhy způsobují jen malé množství škod.

Na horním obrázku je vidět vliv alfa částice na své okolí, vizualizovaný v mlžné komoře. Zdroj leží vlevo nahoře. Na počátku své dráhy zjevně reaguje alfa částice s okolními atomy jen letmo a nepříliš často. Jak je to možné?

Hned po opuštění svého rodiště jsou částice ještě hodně rychlé. Běžné alfa částice v sobě nesou energii kolem 5 MeV - a mají tedy i značnou rychlost. Proto je doba, po kterou působí na určitý atom ve svém okolí jen velmi krátká. Jeho ionizace je tedy poměrně nepravděpodobná. Na počátečním úseku své  dráhy nezanechává alfa záření moc poškozených atomů.

Přesto dochází ke sporadickým interakcím, při kterých ztrácí alfa částice část své energie. Ve druhé fázi své dráhy je pak pomalejší a při průletu kolem atomů okolní hmoty má tedy k dispozici delší dobu na to, aby mohla interagovat. Stoupá tím také pravděpodobnost, že skutečně dojde k poškození okolní hmoty, k její ionizaci. Na tomto úseku se energie částice doslova “vybije” při ionizaci okolních atomů.

Následuje úsek, kde aktivita střemhlavě klesá až zmizí úplně.

Jak daleko se dostane alfa částice?

Běžně vznikající přírodní alfa záření se dá odstínit už pár centimetry vzduchu nebo listem papíru.

Když dopadne na kůži, pohltí se už v prvních mikrometrech - tedy svrchních vrstvách kůže. Těm se říká doslovně “mrtvá vrstva”. I když v ní záření způsobí nemalé škody, živému organismu to neuškodí - mrtvější než mrtvá totiž tato vrstva kůže být nemůže.

Alfa záření, které se nachází vně našeho těla je tedy jen málo (pokud vůbec) nebezpečné. Logicky se ale situace drasticky mění v momentě, kdy se dostane dovnitř těla. Tam tkáně nechrání žádná mrtvá vrstva. Materiály, které vysílají alfa částice pak způsobují ve svém bezprostředním okolí značné škody.

Shrnutí

Mezi ostatními druhy radioaktivního záření jsou tedy alfa částice doslova Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Jejich temnou stránku si vychutnáváme každý den. Naše osobní radioaktivita je způsobena chemickými prvky, které jsou nezbytné pro náš život.

Draslík, fosfor, sodík a někteří jejich kolegové totiž nejsou zastoupeny jen stabilními jádry atomů - určitá malá část připadá také na nestabilní izotopy, vesměs alfa a beta zářiče.

V jednom litru mléka se tak “skrývá” díky izotopu K-40 až 60 radioaktivních rozpadů za sekundu, v kilogramu masa užitkových zvířat to může být až 150 rozpadů za sekundu.

Vyplatí se kvůli tomu stát vegetariánem?

Těžko. Také kilogram zeleniny totiž “osvěží” náš organismus 150 rozpady za sekundu. A nasytí nás přitom jistě méně. Stejně je na tom ovoce. Pravými rekordmany jsou ořechy, které tvoří značnou část stravy sekty, která upřednostňuje “raw” nevařené jídlo. U ořechů za to může jejich schopnost vázat radioaktivní radon, plyn, vystupující z nitra země. Lískové oříšky vás obšťastní až 270 rozpady za sekundu, zatímco vlašské ořechy jsou schopné po vánocích, když se všeobecně jí hodně cukroví s ořechy, vaši celkovou tělesnou radioaktivitu až zdvojnásobit.

Díky vrozenému obrannému mechanismu, který aktivně hledá škody v našich buňkách a snaží se je neustále opravovat, pro nás naštěstí není naše tělesná radioaktivita moc nebezpečná. Pro srovnání - u průměrného dospělého dosahuje hodnot  kolem 3500 - 5500 rozpadů za vteřinu (záleží na hmotnosti a množství krve, která koluje v žilách).

 

align="justify"Zdroje:www.bfs.de,RadioaktivitätundStrahlenschutz/ Informationskreis Kernenergie, https://www.vis.bayern.de/ernaehrung/lebensmittelsicherheit/unerwuenschte_stoffe/radioaktivitaet.htm

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 18.4.2019 8:00 | karma článku: 21,68 | přečteno: 1564x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,06 | Přečteno: 143x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.