Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Exoplaneta s vodou v atmosféře?

Vesmírný dalekohled Jamese Webba možná nalezl na jedné z exoplanet atmosféru, ve které se nachází i voda. Pokud se její přítomnost v atmosféře potvrdí, bude to velký úspěch při hledání života na cizích planetách. (délka 8 min.)

Vědci už dávno předpokládají, že existují exoplanety s rozsáhlým oceánem. Některé mají mít dokonce na svém povrchu tolik vody, že na nich neexistuje žádná souše. Odvozují to z oběžné dráhy dané planety a z přechodů přes kotouč mateřské hvězdy,  při kterých trochu stíní hvězdné záření. Z toho se pak dá odvodit přibližná velikost planety a její hustota. Voda by se pak měla samozřejmě nacházet také v atmosférách takových planet. 

Dnes má lidstvo poprvé v historii možnost atmosféru exoplanety nejen předpokládat, ale také ji skutečně objevit. Umožňuje to vesmírný teleskop Jamese Webba, nazývaný zkráceně JWST. 

Hvězda Gliese 486

Hvězda, kolem které daná planeta obíhá, se jmenuje Gliese 486. Je to červený trpaslík, který se na našem nebi nachází v souhvězdí Panny. 

Povrchová teplota je odhadována na zhruba 3340 K. Jedná se o nejspíše velice starou hvězdu, která patří k původním hvězdám Mléčné dráhy. Má nepříliš výrazné magnetické pole a nebyly u ní pozorovány žádné výrazné protuberance, které jsou typické pro mladší hvězdy jejího typu. 

Gliese 486 nemá žádné dvojče a je vzdálená 26 světelných roků. 

Červení trpaslíci jsou nejběžnější formou hvězd ve vesmíru - statisticky bude tedy největší množství planet, vhodných pro život, obíhat právě kolem podobných hvězdných trpaslíků. 

Červení trpaslíci jsou také chladnější než jiné typy hvězd, což znamená, že planety, které mají mít na svém povrchu kapalnou vodu, musí kolem takové hvězdy obíhat v nevelké vzdálenosti. Zároveň jsou ovšem červení trpaslíci velice aktivní hvězdy. Během svého hvězdného mládí vykazují výbuchy UV a rentgenového záření, které je schopné atmosféru u svých blízkých planet zničit a doslova odfouknout. Takové planety by se pak pro vývoj života nehodily - a to navzdory poměrně příznivým fyzikálním podmínkám jako je teplo nebo příznivá gravitace, panující na jejich povrchu. 

Je tedy o to zajímavější zjistit, zda se na kamenných planetách v obyvatelné zóně červeného trpaslíka může udržet atmosféra bohatá na vodní páru. Taková atmosféra může být mimochodem nejen prvotní (tedy existuje od samého vytvoření planety). Může se vytvořit i dlouho po vzniku planety, může být například následkem bombardování kometami nebo výsledkem vulkanické činnosti. 

Planeta Gliese 486 b

Planeta Gliese 786 b má 2,85 x větší hmotnost než Země a 1,3 násobek průměru naší planety. Rok na Gliese 486 b trvá kolem 1,5 pozemského dne. Svou hvězdu obíhá nejspíš ve vázané rotaci, to znamená že své hvězdě neustále ukazuje stejnou polokouli. Teplota na ní může v nejteplejším bodě dosahovat až 700 K, tedy kolem 430 °C. Tím by se podmínky na teplé části jejího povrchu (tedy hvězdě přikloněné polokouli) podobaly spíše Venuši než Zemi. 

Objev vody

Vědci zkoumali možnost existence atmosféry na Gliese 486 b pomocí přístroje NIRSpec, tedy spektrografu pro blízkou infračervenou oblast spektra. Pozorovali přitom planetu, když přecházela přes hvězdný disk. Zachytili přitom signály, které odpovídají vodní páře. 

Průzkum atmosféry exoplanety

Při průchodu přes hvězdný disk se dá zachytit hvězdné světlo, které prochází eventuální atmosférou exoplanety. Během takového přechodu se dají identifikovat různé součásti atmosféry, protože různé chemické sloučeniny absorbují a vyzařují různé vlnové délky světla a tím umožňují svou identifikaci. Ze světla, které zachytí přístroje JSWT, se tedy dá odhadnout, z čeho se skládá potenciální atmosféra planety. Hledání takových “otisků prstů” chemických látek se nazývá transmisní spektroskopií. 

Vědci pozorovali celkem dva přechody planety přes Gliese 486. Každý z nich trval kolem hodiny. Data potvrzují existenci vodní páry. 

Zatím se ale bohužel nedá s úplnou jistotou říci, že se jedná o součást atmosféry planety. Důvod je jednoduchý - pozorované světelné spektrum bylo kombinací spektra planety a hvězdy. Signál, která tu byl nalezen, se tedy může nacházet jak ve spektru planety, tak ale i ve spektru hvězdy samotné. 

Vodní pára byla totiž už dříve identifikována například ve hvězdných skvrnách naší vlastní hvězdy - Slunce. 

Pokud by tomu tak bylo i u Gliese 486, mohl by se takovým způsobem vytvořit signál, který vědci zachytili. 

Vědci sice nepozorovali důkazy o existenci skvrn, kterými by při tranzitu procházela zkoumaná planeta, přesto tuto eventualitu ale zatím nemohou vyloučit. 

Budoucí průzkum atmosféry Gliese 486 b

Vědci chtějí v budoucnosti prozkoumat planetu pomocí ostatních přístrojů na palubě JWST. Zaměří se přitom na denní polokouli planety, která je trvale zahřívána světlem své centrální hvězdy. Pokud nemá Gliese 486 b žádnou (nebo má jen velice řídkou) atmosféru, bude nejteplejší oblast povrchu planety v té oblasti, která je hvězdě nejblíže. Pokud je ale nejteplejší oblast posunuta, mohlo by to znamenat, že se na planetě nachází atmosféra, která dovoluje cirkulaci tepla. 

Mělo by se také konat další pozorování denního emisního spektra planety a pozorování kratších vlnových délek spektra. Od nich si vědci slibují konečné rozluštění hádanky - byla pozorovaná voda skutečně součástí atmosféry planety nebo jen signálem, za který jsou zodpovědné skvrny na hvězdném povrchu? 

I když by se mělo zjistit, že Gliese 486 b obklopuje vodní atmosféra, nemusí to nutně znamenat, že se na této planetě nacházejí podmínky vhodné pro život.  

Záření mateřské hvězdy totiž atmosféru planety neustále ohrožuje a ničí. Je ale dobře možné, že se atmosféra neustále doplňuje díky aktivní vulkanické činnosti nebo občasným dopadům komet. A tak (jako tak často) by tento objev dal nejen odpověď na určitou otázku, ale zároveň by otevřel dveře … velkému množství dalších. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 4.5.2023 8:00 | karma článku: 16,57 | přečteno: 205x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Další energetické pole naší planety

Vědci objevili další energetické pole, které obklopuje naši planetu. To, co na první pohled vypadá jako ezoterická teorie, má samozřejmě úplně přirozené vysvětlení. (délka blogu 5 min.)

16.9.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 251x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nová metoda hledání diamantů

Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)

12.9.2024 v 8:00 | Karma: 19,18 | Přečteno: 255x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 34,36 | Přečteno: 4140x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,49 | Přečteno: 252x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,48 | Přečteno: 338x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Vláda jedná o možnosti odložit volby a pomoci lidem v zaplavených oblastech

16. září 2024  11:51,  aktualizováno  18:49

Přímý přenos Při pohledu na zaplavené oblasti to musí napadnout každého. Tady mají být už za pár dnů krajské a...

Kde je armáda, když ji potřebujeme? ptají se lidé. Vojáci musí čekat na rozkaz

16. září 2024  18:35

Bezmoc a zoufalství, tak hodnotí lidé následky povodní v zasažených oblastech. „Kde jsou vojáci s...

Záplavy mají tři oběti. K tělu z Krasovky přibyli dva mrtví v Krnově

16. září 2024  8:20,  aktualizováno  18:28

Sledujeme online Záplavy mají tři potvrzené oběti. Jedna žena utonula v řece Krasovka na Bruntálsku. Dva mrtví se...

Dveře Korunní komory otevřeny. Po roce jsou znovu k vidění korunovační klenoty

16. září 2024  9:53,  aktualizováno  18:09

Prezident a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy v úterý otevřelo Korunní komoru ve...

Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA
Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA

Chcete dopřát svému miminku oblíbenou mléčnou výživu a zároveň se zapojit do exkluzivního testování? Hledáme 40 rodičů, kteří společně se svými...

  • Počet článků 1011
  • Celková karma 22,25
  • Průměrná čtenost 1278x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.