Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co když jsme mimozemšťané my?

Jednou z nejnapínavějších otázek, kterými se zabývají astronomové, je otázka potenciálně obydlených exoplanet. Jsme ve vesmíru sami? (délka blogu 3 min.)

Vědci k dnešnímu dni odhalili velké množství exoplanet. Můžeme dokonce vycházet z toho, že se kolem každé hvězdy vytváří její vlastní planetární soustava. V některých jsme objevili planetu jen jednu. Pak se ovšem jedná o mohutné planety typu Jupiteru, nacházející se blízko samotné hvězdy. To se dá dobře vysvětlit. V dané soustavě se dráha obří planety destabilizovala a začala se své hvězdě přibližovat (neúprosně na ni totiž působí její gravitace). Svým vlastním gravitačním vlivem pak ze soustavy vyhodila všechny planety, kolem kterých procházela. 

Existuje ovšem spousta planetárních systémů, kde se nic podobného nestalo. Jako příklad může sloužit i Sluneční soustava. Blízko aktivní hvězdy se v takovém hvězdném systému nacházejí kamenné planety, na kterých by mohl být možný život, tak jak ho známe ze Země. 

Objevy exoplanet

Obří planety byly také mezi prvními, které se podařilo astronomům objevit. 

Díky svému gravitačnímu účinku totiž působí na svou hvězdu a střídavě ji nepatrně vychylují z její dráhy na jednu a na druhou stranu. Pozorování pak odhalí zvlněný pohyb hvězdy a odborníci mohou  z jeho parametrů dokonce vypočítat hmotnost dané obří exoplanety. 

Malé kamenné planety, které u naší soustavy obývají vnitřní část planetárního systému, jsou příliš malé na to, abychom jejich vliv na hvězdu mohli zaznamenat přímo. I ony samozřejmě svou gravitací působí na její dráhu, onen vliv ale není příliš zřetelný. Našimi přístroji se nedá zaznamenat. 

Malé planety se daří objevit díky tzv. transitům. Pokud sledujeme danou soustavu z boku, můžeme čas od času zaznamenat situaci, kdy exoplaneta přebíhá před samotnou hvězdou. Podobně jako při zatmění Slunce Měsícem. V tomto případě je ovšem Měsíc velice blízko Země a proto zvládne zakrýt celý sluneční kotouč. Exoplaneta nanejvýš “ukradne” hvězdě malou část její relativní zářivosti a jasnosti. A tak vědci už spolehlivě dokázali existenci několika tisíc exoplanet. 

Jak ale vypadá celá situace, když ji obrátíme naruby? 

Kolik exoplanet má možnost sledovat podobným způsobem Zemi? 

Musí splňovat dvě podmínky. Mají k nám být dostatečně blízko a musí pozorovat naši planetární soustavu z boku. 

Vědci tedy vyhodnotili nejnovější katalog evropské družice Gaia, která zmapovala polohu a pohyby 1,8 miliardy nebeských těles v Mléčné dráze. O tomto katalogu byla řeč už v několika minulých blozích.

Ukázalo se, že se 1402 hvězd nachází v takové poloze, že by inteligentní bytosti na jejich planetách mohly sledovat transit Země přes sluneční kotouč. 

46 hvězd je k nám dokonce tak blízko, že by pro ně byl jev velice zřetelný. Navíc by mohly dostatečně citlivé přístroje zachytit rádiovou aktivitu, kterou před zhruba sto lety začala vyvíjet předtím klidná třetí kamenná planeta, obíhající kolem Slunce. 

Za několik posledních tisíciletí to bylo dokonce 2034 hvězd, které měly na Zemi ten správný “výhled”. Do zóny viditelnosti tranzitu v galakticky nedaleké budoucnosti vstoupí dalších 319 hvězd. 

Nejbližší sousedé, kteří mohli vidět naši existenci

Nejbližší takovou hvězdou je Ross 128. Je to tzv. červený trpaslík, tedy typ hvězdy, který je ve vesmíru nejrozšířenější. Jsou to poměrně malé hvězdy. Teplota na jejich povrchu je jen zhruba poloviční než je teplota povrchu Slunce. Jejich světlo má načervenalou barvu. Ross 128 je vzdálen pouhých jedenáct světelných roků a má exoplanetu podobnou Zemi. Pokud by na ní existovaly rozumné bytosti, mohly by vídat tranzity Země po dobu 2158 let. Přesněji před 3057 až 900 lety. 

Další potenciálně obydlená planeta se nachází u hvězdy Teegarden. Nachází se ve vzdálenosti 29 světelných roků. Z jejího pohledu začne Země procházet tranzitem za 29 roků. 

Mediálně dobře známý systém TRAPPIST-1, ve kterém se nachází hned sedm kamenných exoplanet, bude mít ten správný výhled za 1642 roků. Bude ho pak mít po další více než dvě tisíciletí. 

Není tedy vyloučeno, že se v nedaleké budoucnosti (v rámci stovek nebo tisíců roků) dočkáme signálu z blízké exoplanety - pokud by měla být obydlená inteligentními bytostmi, které se zajímají o to, jestli jsou ve vesmíru samy. 

Mimozemšťané pak budeme… my. 

Zdroj: Lisa Kaltenegger (Cornell University, Ithaca) a kol., Nature, doi: 10,1038 / s41586-021-03596-y Pro německy mluvící čtenáře: Lisa Kaltenegger dělá překrásné přednášky, je to velice milá a zajímavá dáma, doporučuji všechna její videa, která jsou ke shlédnutí na youtube. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 2.9.2021 8:00 | karma článku: 28,27 | přečteno: 628x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jak pokračuje mise Artemis - návrat na Měsíc

I když od prvního výletu lidské posádky na Měsíc uplynulo už 55 roků, zůstaly podobné projekty obrovskou výzvou. Jak pokračuje mise Artemis? (délka blogu 5 min.)

18.1.2024 v 8:00 | Karma: 20,58 | Přečteno: 242x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jak se vyvíjejí mladé planety?

Jaký osud čeká na mladé planety, které krouží kolem hvězd, podobných Slunci? Vědci objevili v našem vesmírném sousedství hvězdu, která nabízí další střípek do mozaiky našich znalostí. (délka blogu 4 min.)

15.1.2024 v 9:06 | Karma: 17,69 | Přečteno: 210x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co je nového v závodech o Měsíc?

Probíhá nový závod o přistání na Měsíci. Kdo ho tentokrát vyhraje? O přistání se tentokrát pokoušejí jak státní tak soukromé vesmírné společnosti. (délka blogu 4 min.)

11.1.2024 v 8:00 | Karma: 21,44 | Přečteno: 287x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Nový rentgenový satelit - tentokrát vypuštěný ISRO

Indická organizace pro kosmický výzkum ISRO přivítala Nový rok startem satelitu XPoSat s 10 dalšími vědeckými projekty. Satelit bude zkoumat rentgenové záření. (délka blogu 4 min.)

8.1.2024 v 8:00 | Karma: 17,04 | Přečteno: 177x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Měla kdysi Venuše svůj vlastní měsíc?

O teorii, podle které by mohla mít naše sousední planeta Venuše kdysi průvodce - velký měsíc, který zbrzdil a poté dokonce otočil její rotaci. (délka blogu 5 min.)

4.1.2024 v 8:00 | Karma: 23,40 | Přečteno: 326x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,80
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.