Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je nového v NASA - měsíční sonda LRO

Lunar Reconnaissance Orbiter obíhá náš Měsíc od června 2009. Původně měla mise trvat jeden rok. LRO ovšem pracuje dodnes. Jaká ji čeká budoucnost? (délka blogu 5 min.)  

Lunar Reconnaissance Orbiter se vydala na Měsíc spolu se sondou LCROSS 18. června 2009. K cíli dorazily obě sondy o pět dní později. Mise tehdy stála americkou vesmírnou agenturu NASA kolem 430 milionů eur.

Od uvedení do provozu v roce 2009 zachytil kamerový systém už více než jeden milion gigabajtů obrazových dat. Všechna jsou (jak je v NASA zvykem) dostupná veřejnosti.

Vědci na Měsíci díky této sondě objevili mnoho zajímavostí. Zdá se například, že se navzdory dlouhým horkým měsíčním dnům a mrazivě chladným nocím na povrchu Měsíce nachází oblasti, které vykazují téměř konstantní a příznivé tepelné podmínky. 

Jedná se o části kráterů a vchodů do podzemních jeskyní. Pokud se nacházejí ve věčném stínu (stíní je stěny kráteru nebo převisy zhroucených lávových trubic), udržuje se v nich teplota kolem 17 °C, jak zjistili vědci pomocí počítačových simulací. 

Taková místa by se mohla stát budoucími základnami pro kolonizátory Měsíce. Lidé se tak paradoxně opět budou stěhovat do jeskyní - tentokrát už to ovšem nebude na jejich vlastní planetě. 

Sonda LRO má na palubě velice výkonnou kameru, podobnou té, kterou obdivujeme na marsovské orbitální sondě MRO. Má tak vysoké rozlišení, že se její pomocí podařilo objevit a vyfotografovat nejen místo přistání Apolla 11 (ano, Američané skutečně BYLI na Měsíci), ale také například místa, kde se před několika roky rozbily při dopadu sondy, vyslané Izraelem a Indií.  

LRO odhaluje tajemství prehistorického roztaveného Měsíce

Krátce po svém vzniku byl Měsíc pokryt obrovským oceánem z roztavené horniny. Magmatický oceán na jeho povrchu se postupně ochlazoval a tuhl, těžší minerály klesaly, aby vytvořily plášťovou vrstvu, zatímco na povrch vyplulouvaly lehčí minerály, aby tu vytvořily povrchovou kůru. Když později došlo ke srážkám Měsíce s různými malými asteroidy, prorazila kolize tenkou měsíční kůru a rozmetala po jeho povrchu materiál, který se původně nacházel v hlubší vrstvě. 

Je to dobře vidět na následujícím snímku. Jedná se o jižní polární oblast, pokrytou několika zajímavými krátery. 

Obrázek: Koncentrace thoria na jižním pólu Měsíce.  Dva krátery v severozápadní části vykazují vyšší koncentraci (na mapě je vyznačena červeně), což naznačuje přítomnost materiálu pláště Měsíce, vyvrženého při dopadu menších asteroidů. Zdroj|: NASA/LRO/Lu

Vědci obarvili obrázek v souladu s koncentrací thoria, těžkého chemického prvku s podobnými vlastnostmi, jaké má například uran. Dá se očekávat, že se thorium nachází spíše v hlubších vrstvách měsíčního materiálu. Největší koncentraci (na obrázku červeně) sonda identifikovala ve dvou severozápadních kráterech. Odtud byl hlubinný materiál vyvržen do celé polární oblasti. 

Budoucnost LRO

Měsíční sonda dnes (mnoho let po skončení své oficiální mise) samozřejmě nefunguje jako na počátku své práce. Je na ní znát opotřebení. 

Práci například ukončil její inerciální navigační systém (Inertial Measurement Unit IMU). V květnu 2018 přestal fungovat prstenový laserový gyroskop. Nyní se sonda orientuje pomocí hvězd. 

Přesto řada přístrojů na palubě sondy ještě funguje, a tak NASA misi opět prodloužila. LRO bude pokračovat ve studiu povrchu a geologie Měsíce. Bude zvolena taková oběžná dráha, která mu umožní studovat nové oblasti - tentokrát daleko od pólů. Vědci chtějí prozkoumat hlavně místa, která se nacházejí ve věčném stínu na dně kráterů nebo pod převisy zhroucených lávových trubic nebo jeskyní. Zkrátka nepřijdou ani průzkumy impaktních kráterů a měsíčního vulkanismu. 

Zdroje: NASA
 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 12.9.2022 8:00 | karma článku: 16,22 | přečteno: 215x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 16,81 | Přečteno: 191x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Hledání helia v exosférách exoplanet

Kolem hvězd v naší Galaxii krouží velké množství různých planet. Vědci se nyní věnují jejich atmosférám. Nová studie zaznamenala 17 planet s heliovou atmosférou a 40 planet bez ní. (délka blogu 4 min.)

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 12,96 | Přečteno: 132x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,85 | Přečteno: 175x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,96 | Přečteno: 200x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,73 | Přečteno: 160x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

U Brněnské přehrady zkolaboval cyklista. Resuscitace nepomohla

2. června 2024  12:46

Pomoc jihomoravských záchranářů potřebovalo v sobotu několik cyklistů. Na Brněnsku ošetřili ženu,...

Na jihu Německa kolabuje kvůli povodním doprava, vykolejil vlak

2. června 2024  9:21,  aktualizováno  12:37

Při zásahu na pomoc lidem ze zatopených míst v Bavorsku přišel o život dobrovolný hasič. Na svých...

VIDEA TÝDNE: Divoké oslavy mistrů světa, útok v Německu a zřícená stíhačka

2. června 2024  12:36

Tento týden bezkonkurenčně zaujala videa z dozvuků oslav titulu hokejových mistrů světa. Při...

Eurovolby zřejmě těsně vyhraje ANO. Se Spolu bude mít stejný počet mandátů

2. června 2024  10:40,  aktualizováno  12:06

Volby do Evropského parlamentu by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 23,1 procenta hlasů....

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 980
  • Celková karma 18,62
  • Průměrná čtenost 1285x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.