Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co je nového na Marsu? Indický satelit MOM

Věděli jste, že u Marsu pracují nejen americké a Evropské sondy – ale také jedna indická? Indie má sice levný, ale skutečný vesmírný program – daleko reálnější, než sliby a plány megalomanského miliardáře Muska. (délka blogu 5min)

Indie neoblažuje světovou veřejnost nesplnitelnými a neplodnými „vizemi“, jak to znovu nedávno předvedl překupník snů Elon Musk. Její vesmírný program je skromný, ale skutečný a reálný. Možná právě proto nemá moc velkou pozornost světové veřejnosti. Z tohoto důvodu jí věnuji dnešní blog.

 Skromná Indie

Co se týká Indie a jejího vesmírného programu, je toho, co můžeme obdivovat, opravdu dost. Indie je chudá země, která nedisponuje neomezeným zdrojem peněz – přesto provádí s vynaložením minimálních prostředků ve vesmíru téměř neuvěřitelné kousky.

Indická agentura předvedla u Marsu opravdu „štíhlý“ projekt a vykázala Muskovým vizím o levné, bezproblémové a rychlé kolonizaci Rudé planety místo, které jim náleží – poslala je do říše naivních snů.

Za velice přínosný považuji hlavně fakt, že tato low-budget sonda doplňuje naše představy o tom, co je ve vesmírném průzkumu dosažitelné při použití štědrých (americká NASA) a minimálních (indická vesmírná agentura ISRO) zdrojů.

Podívejme se, co je možné pořídit u Marsu za 60 miliónů euro…

Mars Orbiter Mission, MOM – indický satelit, který už tři roky krouží kolem Marsu

Mise Mars Orbiter Mission se v různých médiích označuje jménem Mangalyaan. V překladu z to znamená Poutník k Marsu.

Sonda stála kolem 60 miliónů euro, což je zhruba jen desetina nákladů, které vynaloží na běžnou sondu podobného typu NASA. To se samozřejmě odráží také na množství vědeckých přístrojů a počtu vědeckých výzkumů, které sonda pořídila a v budoucnosti ještě pořídí. Mangalyaan nese na palubě například necelých 15 kg přístrojů.

Sonda Mangalyaan startovala 5. listopadu 2013 ze Satish Dhawan Space Centra v indickém státě Andhra Pradesh. Pohon zajišťovala indická raketa PSLV (Polar Launch Satelite Vehicle). Ano, nejen Elon Musk - také chudá Indie umí vyvinou rakety, které jsou schopné donést náklad k Marsu. Tento link vás seznámí s jejich využitím pro různé mise. Indické rakety samozřejmě nejsou recyklovatelné a jejich vývoj nedoprovázela mediální šou.

Sonda byla nejprve navedena na oběžnou dráhu kolem Země, kde setrvala několik týdnů. 30. listopadu 2013 byly znovu zažehnuty motory. Dodaly jí potřebné urychlení pro její cestu k Marsu. Mangalyaan se k němu dostala téměř o rok později, 24. září 2014. Jak je obvyklé, zaujala nejprve výstředně eliptickou dráhu, která byla později korigována dalším manévrem tak, aby sonda nakonec obíhala Mars každé 3,2 dny.

Hned další den zaslala sonda na Zemi svou první barevnou fotografii marsovské atmosféry, kterou pořídila ve výšce kolem 8500 km. V příštích měsících následovaly další fotografie. O rok později zveřejnila ISRO publikaci s vybranými snímky, tzv. Mars-Atlas. Můžete si ho stáhnout na této adrese: http://www.isro.gov.in/pslv-c25-mars-orbiter-mission/celebrating-one-year-of-mars-orbiter-mission-orbit-release-of-mars

Výsledky mise

Hlavním cílem této mise bylo vyzkoušet si, jestli se MOM vůbec k Marsu dostane, jestli se podaří navést sondu na oběžnou dráhu a udržovat s ní dlouhodobou komunikaci. Mangalyaan měla podle základního plánu pracovat na oběžné dráze Marsu po dobu nejméně 6 měsíců. Nyní po třech letech původní očekávání vědců a techniků už mnohokrát překonala.

Pomocí různých instrumentů, které získávají energii ze solárních baterií, zkoumá sonda nejen počasí na Rudé planetě – věnuje se také momentálně nejzávažnější otázce, která zajímá také NASA a ESA: existují na povrchu Marsu zdroje metanu? Ty by totiž mohly být důkazem pro eventuální život na Marsu. Na naší sousední planetě v dávné minulosti existovala tekutá voda. Mohl tam vzniknout primitivní život stejně jako kdysi na Zemi. Ten se mohl i v dnešních nepříznivých podmínkách udržet v hlubokých kaňonech nebo na jiných relativně chráněných místech, kde teplota dosahuje dostatečně vysoké hodnoty (na některých místech na Marsu bývá dokonce tepleji než v zimě v Evropě).

Srovnání mise MOM s jinými misemi k Rudé planetě

Indie se stala díky sondě MOM v pořadí čtvrtým státem, který úspěšně zaslal k Marsu automatickou sondu. Kromě USA a bývalého Sovětského Svazu se na misích podílí také Evropská Unie.

MOM dorazila k Marsu ve stejné době jako americká sonda MAVEN – není divu, obě totiž použily stejné startovací okno, časové rozmezí, ve kterém se Mars a Země nacházejí v příznivé vzájemné poloze. Sondy, které startují v tomto období, potřebují méně paliva a jejich cesta je kratší. Všechny vesmírné agentury proto startovací okna rády využívají a zmenšují tím náklady na své mise k Marsu.

MOM je zhruba desetkrát levnější než MAVEN. Proto nejspíše nikoho neudiví, že má MAVEN na palubě daleko dražší a sofistikovanější vědecké přístroje a získává více vědeckých poznatků. Můžete si je prohlédnout i vy - na twitterovém účtu, https://twitter.com/MAVEN2Mars

Mars z pohledu sondy MOM – několik zajímavých linků

Mars-Atlas volně ke stáhnutí v pdf-formátu: http://www.isro.gov.in/sites/default/files/article-files/node/8052/Mars-atlas-MOM.pdf / 3D vizualizace – přelet nad Vales Marineris: http://www.isro.gov.in/sites/default/files/videos/MCC_IMG_002.mp4.mp4 / Výroční zpráva ISRO: 1000 day orbit (MSM)

Nízkorozpočtová a mediálně nenápadná indická mise pomohla vykolíkovat další pomyslný claim. Levný projekt ukázal, co se dá reálně očekávat v low-level misích. Muskovy nabubřelé plány se musí v budoucnu poměřit nejen s technicky perfektní mašinerií NASA, ale také s malou indickou agenturou, která už skutečně zaslala k Marsu levnou sondu, která vydržela jak cestu, tak tamní podmínky.

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 5.10.2017 8:56 | karma článku: 21,92 | přečteno: 684x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,03 | Přečteno: 140x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,81 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,38 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,51 | Přečteno: 243x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)

Ze svých zkušeností s vývojem života na Zemi odhadujeme možnosti vývoje na cizích planetách. Jednotlivé specifikace planet z pohledu geologa. Kde se může život vyvíjet nejrychleji? (délka blogu 4 min.)

2.5.2024 v 8:00 | Karma: 21,41 | Přečteno: 409x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

V neděli očekávejme silné bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19,  aktualizováno  20:14

Přímý přenos Sobotní bouřky zasáhly Moravu a jihovýchod Čech, v neděli se předpokládá rozsah na celé Česko,...

Okřídlený sebevrah má odstrašit Čínu. Tchaj-wan pokukuje po minidronech

18. května 2024

Premium Tchaj-wan v posledních letech posiluje svoji armádu v reakci na opakované provokace čínské armády....

Klitoris do učebnic patří. Porno může být i prospěšné, říká psycholožka

18. května 2024

Premium Se sledováním porna má zkušenost přibližně 8 z 10 Čechů, říká čerstvý výzkum společnosti CZECHSEX....

  • Počet článků 976
  • Celková karma 19,49
  • Průměrná čtenost 1320x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.