Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chladnější než nejchladnější - o atomech, které mají zakázanou teplotu

  Nic ve vesmíru nemůže být chladnější než 0 Kelvin, platilo dlouhá desetiletí. Vědcům se podařilo ochladit plyn na zápornou teplotu. Pomohl malý trik a stav, který se sám od sebe ve vesmíru nevyskytuje.

V běžném životě hraje teplota důležitou roli. Rozhodujeme se, jak se obléknout, když je venku zima, na který stupeň zapneme vařič, abychom si uvařili jídlo, jak teplou vodu napustit do vany.

Námi vnímaná teplota je závislá na vlastnosti nejdůležitější chemické sloučeniny – vody. Stupnice, která odpočítává běžnou teplotu, byla původně odvozena od teploty tání ledu, což byla nula stupňů Celsia. Chladnějšímu stavu říkáme záporná teplota.

Kromě běžně používané Celsiovy stupnice existuje ještě jiné, univerzálnější označení teploty. Za nulu se v ní považuje stav, při kterém se přestávají pohybovat atomy nebo molekuly ochlazené látky. Dostala název Kelvinova stupnice.

Pohyb molekul a atomů

Běžná hmota se skládá z atomů nebo molekul. Tyto malé autonomní jednotky nejsou vidět pouhým okem – a proto není pouhým okem vidět ani jejich pohyb. Přitom se jedná o velice zajímavý jev. Ne všechny atomy nebo molekuly, které se nacházejí ve stejném systému (předmětu), mají stejnou energii a tím i osobní rychlost.

Maxwellovo-Bolzmanovo rozdělení

V každém systému se nachází zároveň rychlé i pomalé molekuly (případně volné atomy). Pod dlouhým názvem Maxwellovo-Bolzmanovo rozdělení se skrývá fyzikální jev, kterým se řídí jejich rychlost.

V určitém systému se zároveň nachází malé množství pomalých molekul (na obrázku jsou v levé části obrázku), větší množství molekul s průměrnou rychlostí a také malé množství molekul s velice vysokou rychlostí (na obrázku jsou vidět v pravé části).

Čím vyšší teplotu má systém, tím více rychlejších molekul obsahuje. Křivka se posouvá směrem doprava k vyšším rychlostem (viz obrázek).

Při teoretické teplotě 0 Kelvinů je rychlost všech částí (molekul nebo volných atomů) nula a žádná křivka neexistuje.

Menší rychlost než nulová logicky nemůže existovat, je tedy nasnadě, že nemůže existovat ani menší teplota než nula Kelvin.

V roce 2013 se přesto takové teploty podařilo dosáhnout. Jak se to povedlo?

Velký malý trik a záporná absolutní teplota

Vědci z mnichovské univerzity a Max-Planckova-Institutu pro kvantovou optiku v Garchingu použili malý trik.

V laboratoři vytvořili atomární plyn. Použili zhruba sto tisíc atomů, které umístili do vakua. Tyto atomy ochladili na teplotu kolem miliardtiny Kelvinu. Díky vakuu byly atomy izolovány od okolního prostředí.

Atomy vědci zachytili v optických pastích, vytvořených laserovými paprsky. Ty přitom vytvořily tzv. optickou mřížku, do níž se atomy uložily. Atomy v této optické mřížce se mohly pohybovat jen díky tunelovému jevu. Díky němu se jejich pohyb omezoval ovšem jen na určité body. Mohly tunelovat jen od jedné pozice v mřížce do druhé. Přitom byla omezena i jejich rychlost.

Právě ono zmíněné omezení maximální rychlosti atomů v systému se pak stalo základem experimentu, který vědci provedli. V tomto speciálně vytvořeném systému se jim podařilo obrátit Maxwellovo-Bolzmanovo rozdělení rychlosti atomů. Největší energii a tím i rychlost měla naprostá většina z nich.

Vědci tak dosáhli takové vlastnosti, jakou by měl systém ochlazený na negativní teplotu, aniž by ho skutečně museli na negativní teplotu ochladit. Jejich systém  díky experimentu „přeskočil“ stav absolutní nulové teploty, aby přijal takové vlastnosti, které by měl teoretický systém s teplotou nižší než absolutní nula.

K čemu celé tohle úsilí?

Experiment má zajímavé důsledky.  

Negativní absolutní teplota vede ke zdánlivě absurdním stavům. Aparát, pracující s tímto jevem, by mohl například dosahovat vyšší účinnost než 100 %. Přitom by samozřejmě nepopíral známé fyzikální zákony. Mohl by ale čerpat energii jak z teplejšího, tak z chladnějšího stavu systému.

Super-chladný stav, kterého dosáhli vědci v laboratoři, také vykazuje jednu kosmologicky zajímavou vlastnost. Atomy se sice navzájem přitahují, jak je to u hmoty běžné, plyn ale přesto nekolabuje, tedy nezahušťuje se. Tato vlastnost připomíná chování tzv. temné hmoty, hmoty, ze které se skládá většina vesmíru a kterou se zatím nepodařilo prokázat našimi přístroji. Temná hmota se projevuje pouze svou gravitací, kterou v kosmických měřítkách ovlivňuje běžnou, nám známou hmotu.

Podaří se zkonstruovat podobný systém při vyšších pozitivních teplotách? To by mělo za následek dosažení ještě nižší absolutní teploty. Nechme se překvapit tím, co přinese budoucnost.

 

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 6.4.2017 8:00 | karma článku: 25,95 | přečteno: 1283x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma: 16,64 | Přečteno: 313x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma: 19,42 | Přečteno: 416x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, odkud se vlastně vzali velikonoční zajíčci a vajíčka z čokolády, kterých jsou před velikonocemi plné obchody? (délka blogu 3 min.)

18.3.2024 v 8:00 | Karma: 22,88 | Přečteno: 524x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

První lidé, kteří přišli do Evropy - nové datování hornin

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že lidstvo začalo osídlovat Evropu z východu kontinentu. Jak ale vědci určili stáří vzorků? Na datování pomocí radioaktivních izotopů uhlíku totiž byly moc staré. (délka blogu 5 min.)

14.3.2024 v 8:00 | Karma: 25,83 | Přečteno: 585x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

11.3.2024 v 8:00 | Karma: 19,49 | Přečteno: 355x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Tlaková níže přinese mírné ochlazení. O víkendu bude oblačno, přijdou i bouřky

2. května 2024  6:54

Přímý přenos Silný vítr a nebezpečí vzniku požáru na vybraných místech v Česku hrozí ještě ve čtvrtek, výstrahy...

USA uvalily nové sankce na stovky subjektů. V Rusku, Číně i na Slovensku

2. května 2024  6:49

Spojené státy americké uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Souvisejí hlavně...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 971
  • Celková karma 19,83
  • Průměrná čtenost 1327x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.